Złapmy Lwa – Japońskie szachy dla najmłodszych

Warto grać w szachy – Złapmy lwa (5-10 lat)

„Złapmy lwa!” to polska wersja japońskiej gry Dōbutsu shōgi (dosł. „zwierzęce szachy”, jap. どうぶつしょうぎ) zaprojektowanej przez dwie zawodniczki profesjonalnej żeńskiej ligi japońskich szachów. Celem obu autorek było stworzenie gry, której reguły byłyby możliwie proste, a jednak pozwalałyby zachować cały ładunek edukacyjny w zakresie myślenia logicznego i strategicznego charakterystyczny dla wszystkich gier wywodzących się od indyjskiej czaturangi, w tym dla japońskich shōgi i naszych europejskich szachów. Gra ma już dziesięć lat i w tym czasie stała się popularna nie tylko w Japonii, ale na całym świecie. Ocenia się, że gra w nią już co najmniej milion dzieci. 

Zobacz jak uczniowie bawią się i grają w Złapmy lwa – Zobacz film

Gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku 5-10 lat  i rozwija takie umiejętności jak: 

 • myślenie logiczne i strategiczne,
 • pamięć i orientacja przestrzenna,
 • umiejętność analizy i rozwiązywania problemów,
 • intuicję, wyobraźnię,
 • umiejętność koncentracji,
 • umiejętność radzenia sobie ze stresem,
 • zdolność doskonalenie się.

Proste reguły gry 

Gra zachowuje wszystkie walory logiki i strategii znanej z klasycznych szachów sprowadzając je jednak do niezbędnego minimum.  Jednak sama gra nie wymaga umiejętności gry w szachy, przeznaczona jest dla dzieci już od 5 roku życia.

Zobacz film z zasadami gry i zagraj w grę

Gra w wersji podstawowej składa się z czterech figur-zwierzątek dla każdego z dwóch graczy i małej planszy o wymiarach trzy na cztery pola. Nie trzeba pamiętać o możliwych ruchach zwierząt na planszy – są oznaczone dobrze widocznymi na figurach znakami. Zbite figury nie zostają odrzucone z gry, ale służą wiernie temu, kto je zbił! Dzięki temu gra ma niewiele remisów, a także jej końcówki są niezwykle ekscytujące.

Gra realizuje podstawę programową MEN w zakresie:

 • powszechnego wprowadzenia szachów do szkół podstawowych,
 • nauki programowania w nauczaniu wczesnoszkolnym,
 • prowadzenia zajęć wyrównawczych z uczniami ze specyficznymi problemami w pisaniu i czytaniu – dysleksja.

Cechy metody „Złapmy lwa” pomagają dzieciom dyslektycznym:

 • uczymy w ruchu – zaczynając od samego ruchu dzieci po dużej dywanowej planszy, przez motorykę małą gry planszową i ruchową obudowę turnieju.
 • nie podajemy gotowych rozwiązań – już na etapie nauki reguł pozwalamy się ich domyślać, błądzić, a potem gdy dochodzimy do samej gry wspólnie komentujemy i analizujemy możliwe ruchy.
 • duża część zajęć jest prowadzona w gronie całej grupy, a reszta w parach. Dzieci przyjmują różne role, uczą się od siebie nawzajem. Uczą się też zasad grzeczności i fair play
 • obudowa gamifikacyjna obejmuje sam turniej, w którym za każdą grę (nawet przegraną) otrzymuje się punkty, a kolejne umiejętności są nagradzane kolejno ślicznymi i zabawnymi certyfikatami kurczaka, słonia, żyrafy i lwa
 • pilnujemy, żeby nikt nie poczuł się przegranym – gdy ktoś ma problemy z opanowaniem gry, nauczyciel rozgrywa z nim partię szkoleniową głośno analizując wszystkie ruchy i przypominając zasady gry i koniecznie dając dziecku wygrać. Eleganckie przegrywanie (tak, żeby uczeń nie zorientował się w naszym zamiarze) to też sztuka.
 • gra ma obudowę multimedialną przeznaczoną na tablicę interaktywną, ale ją też wykorzystujemy w ruchu i zbiorowo.

dzieci grają w japońskie szachy złapmy lwa

Złapmy lwa - zestaw przedszkolno-szkolny

 

Japońskie szachy – różne wersje gry dla przedszkola, szkoły i domu 

Złapmy lwa, to gra dla każdego niezależnie od wieku i umiejętności. Przygotowaliśmy zestawy gry dostosowane do potrzeb placówek edukacyjnych, ale też do domowego użytku. Zestawy szkolno-przedszkolne zawierają pomoce dydaktyczne dla 25 dzieci, które doskonale sprawdzają się podczas zajęć ogólnych, świetlicowych, festynów, czy turniejów szachowych.

Złapmy lwa to seria 5 gier dla dzieci z dysfunkcjami i dla dzieci zdolnych. Nauczyciele doceniają ją za prostotę i łatwość w wykorzystaniu gry podczas różnych zajęć.

Złapmy Lwa. Japońskie szachy dla dzieci gra planszowa – cena 79 zł brutto

Złapmy Lwa. Pełna drużyna. Gra planszowa – cena 149 zł brutto

Złapmy Lwa. Gra dywanowa – cena 790 zł brutto

Złapmy Lwa. Pełna drużyna. Gra dywanowa – cena 990 zł brutto

Złapmy Lwa. Gry planszowe – cena 790 zł

Złapmy lwa – zestaw przedszkolno-szkolny – cena 1290 zł brutto

Złapmy Lwa 3×4! Specjalne potrzeby edukacyjne – cena 1290 zł brutto

Przygotowaliśmy szkolenie dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej

Nasz sposób na naukę podstaw programowania koncentruje się na zabawie, współdziałaniu i grach, które uczą rozwiązywania problemów, przewidywania działań, czy też dzielenia złożonych czynności. Takie podejście do nauki programowania na poziomie edukacji wczesnoszkolnej jest odpowiednie dla wieku i możliwości uczniów. Nasza metoda nauki “Programowanie w ruchu” jest zgodna z podstawą programową nauczania informatyki w klasach 1-3 szkoły podstawowej (a także dzieci przedszkolnych), a przy tym nie wymaga urządzeń multimedialnych, robotów, ani posiadania wiedzy informatycznej.

Cena szkolenia dla grupy 790 zł brutto

 

Szczegółowe informacje:

 • czas trwania: 3 godziny dydaktyczne
 • liczba uczestników: do 20 osób
 • certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu

W trakcie szkolenia metoda nauki “Programowanie w ruchu” nie tylko zostanie omówiona, ale również sprawdzona w praktyce w trakcie ćwiczeń indywidualnych i grupowych, a każdy uczestnik zostanie wyposażony w wiedzę potrzebną do prowadzenia zajęć zarówno z podstaw programowania metodą “Programowanie w ruchu” jak i z wykorzystaniem gry “Złapmy lwa – japońskie szachy dla najmłodszych”.

Cena szkolenia nie uwzględnia kosztów związanych z wynajmem sali

Termin oraz miejsce szkolenia: wskazane przez zamawiającego

Trener: mgr Agnieszka Krzosek

RECENZJE

Uważam, że japońskie szachy dla dzieci – „Złapmy lwa” wpływają na rozwój kluczowych umiejętności u dzieci, budowanie kompetencji na wielu płaszczyznach – rozwijają myślenie logiczne i strategiczne, przewidywanie; ćwiczą pamięć, spostrzegawczość i orientację przestrzenna, umiejętność analizy.

Gra rozwija również intuicję i wyobraźnię, zdolność skupienia uwagi, ale także cierpliwość. Kształtuje umiejętność radzenia sobie ze stresem, panowania nad sobą. Gra „Złapmy lwa” posiada również walory wychowawcze – kształtuje prawidłowe postawy dzieci, wzorce zachowań, wzmacnia i buduje system wartości.

Uważam, że japońskie szachy dla dzieci „Złapmy lwa” całkowicie spełniają swoje zadanie motywując dzieci do dalszych twórczych działań i nauczycieli do wspierania dziecka w jego bezgranicznej ciekawości świata.

Maria Pikuła – Dyrektor Przedszkola nr. 6 w Koninie

 

Gra „Złapmy lwa” świetnie się sprawdza w warunkach wyjazdowych. Podczas organizowanych przez nas biwaków, wykorzystujemy ją, jako jedną z konkurencji, za którą młodzież zdobywa punkty. Małe zestawy i świetnie opracowane instrukcje pozwalają na wprowadzenie zasad gry i ćwiczenia poszczególnym grupom. Potem, dzięki makiecie
i poduszkom pionkom rozgrywane są „pojedynki” pomiędzy grupami. Oprócz elementu rywalizacji gra zapewnia świetną zabawę.

Obserwowanie grup jest dla nauczyciela źródłem olbrzymiej radości i inspiracji – młodzież żywo dyskutuje starając się obrać najskuteczniejsza strategię, znajdują niekonwencjonalne rozwiązania, ćwiczą logiczne myślenie i orientacje w przestrzeni, pracują zespołowo.

Warto dodać, ze gra jest wykorzystywana wśród uczniów klas 6 i wyżej (łącznie z gimnazjalnymi) i świetnie zdaje egzamin. Nie możemy się doczekać wersji dla zaawansowanych.

Ewa Idczak – pedagog szkolny, terapeuta pedagogiczny 

Katarzyna Śmiejczak – nauczyciel j. angielskiego

Złapmy Lwa to świetny sposób na wprowadzenie każdego do świata strategicznego myślenia. Za słodką grafiką i uroczymi zwierzakami ukryta jest gra o niezwykle prostych i jasnych zasadach, która jednocześnie nie ustępuje złożonością i głębią szachom. Dzieci są nią oczarowywane – natychmiastowo i z ogromnym entuzjazmem przystępują do rozgrywki, nie zdając sobie sprawy, jak wiele się uczą.

Wojciech Jedynak – informatyk, nauczyciel japońskich szachów, Mistrz Polski w Shogi (japońskie szachy) w roku 2016

Szachy japońskie “Złapmy lwa” były “przetestowane” we wszystkich klasach naszej podstawówki i gimnazjum. Było to coś całkiem innego dla uczniów, i mimo. że skorzystaliśmy z nich na lekcjach informatyki – nikt z uczniów nie tęsknił za komputerami. Rozgrywaliśmy parami mecze- a te – jak się okazało, sprawiły konieczność spotkanie często osób w klasie, które nie bardzo się lubią. Był to zatem mimochodem efekt terapeutyczny dla klas. Najważniejsze było też błyskawiczne opanowywanie zasad przez uczniów. A myśleć logicznie i tak trzeba było – zatem nauka szachów wg MEN w pewnym zakresie była realizowana.

Wiesław Zawisza, SP nr 23 im. Jana Pawła II w Tarnowie

Gra jest stworzona w bardzo ciekawej formie tj.: „zwierzątkowych” poduszek, którymi dzieci rozgrywają partie uproszczonej gry w szachy.  Gra ma proste reguły, które da się wyjaśnić w kilka minut. Nie trzeba pamiętać o możliwych ruchach zwierząt na planszy – są oznaczone dobrze widocznymi na figurach znakami. Po wspólnej zabawie na dywanie, dzieci grają w parach, wykorzystując mniejsze plansze i figury dołączone do zestawu.  Najważniejsze cechy gry to: grafika dostosowana do małych dzieci, rozpoczęcie nauki bez umiejętności czytania, doskonały wstęp do szachów. Gra daje dzieciom dużo radości.

Maria Kołodziejczyk – Dyrektor GPP w Lubrzy

Japońskie szachy dla najmłodszych” to genialna gra, ponieważ jest bardzo prosta do nauczenia się, ale dzięki temu, że wchodzą do gry zbite wcześniej figury – planowanie i taktyka wkraczają na wyższy poziom zaangażowania i emocji.
Dobra zabawa, inteligentna rozgrywka, udany pomysł i ładne wykonanie. Produkt bardzo nam się podoba i pozostanie w naszej kolekcji. Świetny zakup do domu i do szkoły czy przedszkola – wow!

www.mlodygiercownik.pl

Dla mnie Złapmy Lwa to przede wszystkim rzecz niebywale uniwersalna. Jest na tyle dynamiczna i daje na tyle duże pole do manewru, że bawić się będzie dobrze dorosły. Proste zasady pojmie szybko nawet czterolatek, który z przyjemnością nauczy się przy niej kombinowania i myślenia strategicznego (sprawdzone empirycznie). Błyskawiczne ustawienie gry i niedługi czas potrzebny na partię to kolejne zalety – grać można nawet w krótkiej wolnej chwili. To dobra zabawa dla osoby w każdym wieku, naprawdę warto zaopatrzyć się w komplet!

Julian, pasjonat Japonii

Złapmy lwa to gra, która rozwija bardzo dużo różnych umiejętności. Od logicznego myślenia, po pamięć, intuicję, wyobraźnię przestrzenną, koncentrację czy wyobraźnię a nawet zdolność radzenia sobie ze stresem. Grę na pewno wykorzystamy podczas animacji a  w naszym domu “wspięła się” na sam szczyt stosiku z grami, z których korzystamy na co dzień. POLECAMY!

Zawód kobieta – blog

Graficznie Złapmy lwa! zdecydowanie przemawia do młodszych graczy, jednak dorośli również nie powinni mieć problemu z jej odbiorem. Proste zasady i wysoki walor edukacyjny sprawiają, że jest to bardzo dobra gra dla młodszych graczy.

GraczoManiak – blog

Uważam, że jako gra dla dzieci, gra, która wprowadza w świat prawdziwych Shōgi jest niezastąpiona. W tej kategorii otrzymuje ode mnie ocenę co najmniej 8/10, a może nawet powinna 9/10? Ja na pewno tej gry się nie pozbędę, ze względu na jej wielki potencjał i wartości edukacyjne (zamierzam ją wykorzystywać na warsztatach z nauczycielami i studentami) oraz urzekające wydanie. I z niecierpliwością czekam na wersję dla dorosłych….

Games Fanatic – serwis o grach planszowych i karcianych

Złapmy lwa! to świetne wprowadzenie do gier planszowych. Wymusza na dzieciach myślenie strategiczne. Ciekawym zabiegiem jest możliwość ponownego wprowadzania na planszę złapanych figur, co daje dość interesujące kombinacje.

Krótki czas rozgrywki i proste zasady zachęcają do gry. W przedziale wiekowym 5-10 lat to naprawdę dobry tytuł.

 

Board Times – portal poświęcony grom planszowym

 

Dzięki uprzejmości Ei System współpracownicy firmy Mars mieli niezwykłą okazję do wypróbowania japońskiej wersji szachów Dōbutsu Shōgi czyli Złapmy Lwa. Wydawać by się mogło, że jest to gra dedykowana tylko dla dzieci, ale skutecznie przełamaliśmy ten schemat zachęcając do gry i myślenia strategicznego naszych Współpracowników pokazując, że ta gra to nie tylko świetna zabawa, ale także ciekawa forma spędzania wspólnie czasu w trakcie Coffee break’ów. Gra była wykorzystywana w trakcie Team Building’ów jako forma integracji przekładającą się na jakość codziennej współpracy oraz jako szybka i przyjemna część warsztatów pokazująca jak wygląda zdrowa i zabawna rywalizacja, wywołując niezwykłe zaangażowanie i wytrwałość w dążeniu do celu.O powodzeniu gry „Złapmy Lwa” świadczy także fakt, że niektóre osoby wypożyczały grę do domu, aby zainteresować nią swoje dzieci.

Anna Bochynska
 GSP Workplace Effectiveness Manager Mars Global Corporate

pobierz materiały do pracy z uczniami

wypróbuj ćwiczenia multimedialne