5 nieoczywistych zastosowań druku 3D w szkole

Drukarka 3D w szkole ma praktycznie nie ograniczone zastosowanie w edukacji. Jedyną barierą wydaje się być pomysłowość nauczycieli i uczniów. Mimo to najczęściej drukowane są tak tradycyjne pomoce jak figury geometryczne, modele budowli czy wizerunki znanych osób z historii. To zdecydowanie za mało by mówić o pełnym wykorzystaniu potencjału edukacyjnego, który tkwi w tej technologii. Dlatego poniżej prezentujemy 5 nieoczywistych zastosowań druku 3D w edukacji.

Po pierwsze: nagradzanie zdolnych uczniów

Docenianie i nagradzanie uczniów za ich wysiłki, starania i efekty jest ważnym elementem edukacji. Same oceny lub słowna pochwała czasem okazują się być niewystarczające. Uczeń doceniony może się pochwalić nagrodą, którą otrzymał za swój wysiłek i wzbudzić podziw wśród kolegów i koleżanek. Jest to o tyle ważny aspekt wynagradzania uczniów, iż pozwala w ten sposób motywować również innych do większych starań, bo któż nie chciałby otrzymać atrakcyjnej nagrody, która byłaby podziwiana przez wszystkich w klasie. Poza standardowymi nagrodami, które znajdowały się w asortymencie nauczyciela, czyli ocenami, słowną pochwałą lub drobnymi słodyczami i symbolicznymi najczęściej samodzielnie wykonanymi nagrodami można teraz dodać wydruki 3D. Taką przykładową nagrodą za wysiłek i starania może być model mądrej sowy czy statuetka z cyfrą „1” symbolizująca zwycięzcę. Możliwość drukowania ulubionych postaci z bajek i filmów animowanych to kolejny pomysł na nagrody dla uczniów, które z pewnością będą cenionymi i motywującymi nagrodami w oczach wszystkich dzieci. Upodobania i moda na dziecięcych idoli może szybko się zmieniać, a za sprawą szkolnej drukarki 3D podążanie za uczniowskimi trendami jest nie tylko tanie, ale i łatwe.

Po drugie: trofea

Szkoła od najmłodszych lat nie tylko uczy, ale również daje szansę do rozwijania zdolności. Zawody piłkarskie, lekkoatletyczne czy też siatkarskie są typowymi zawodami, które szkoły chętnie i cyklicznie organizują dla swoich uczniów. Z pomocą drukarki 3D każdego uczestnika można obdarować symbolicznym spersonalizowanym medalem, który będzie zawierał inicjały każdego z zawodników – prawda, że taki medal zrobi wrażenie na uczniach? Choć często w szkołach podstawowych rodzą się przyszłe nadzieje na najlepszych piłkarzy, lekkoatletów czy też pływaków, to nie samym sportem szkoły żyją. Również pozostałe konkursy: plastyczne, matematyczne, przyrodnicze czy ortograficzne mogą stać się znakomitym pretekstem, by wykorzystać szkolną drukarkę 3D i z jej pomocą stworzyć oryginalne puchary lub statuetki dla biorących w nich udział uczniów. W ten sposób można niewielkim kosztem tworzyć i wręczać spersonalizowane nagrody, które z pewnością będą efektownie wyglądać w szkolnej gablocie lub na uczniowskich półkach.

Po trzecie: to się wydrukuje

Szkoła to żywy organizm, w którym każdego dnia tysiące przedmiotów jest narażonych na zużycie lub uszkodzenie. Choć drukarka 3D w szkole nie pozwala (jeszcze) na wydrukowanie i zastąpienie zniszczonego krzesła nowym, to wykorzystanie technologii druku w trójwymiarze może okazać się pomocne w sytuacji, gdy drobnej naprawy wymagają przedmioty składające się z niewielkich elementów. Internet pełen jest darmowych projektów modeli będących elementami większych przedmiotów, które można wydrukować na szkolnej drukarce 3D. Można odmienić szkolną rzeczywistość drukując np. takie przedmioty jak kolorowe uchwyty, stojaki, czy też elementy wyposażenia biurek.

Po czwarte: projektuj i drukuj

Tworzenie projektów 3D jest zadaniem, które wykracza poza standardowe wykorzystywanie drukarki 3D w szkole, ale nie jest niemożliwe. Skoro szkoła posiada drukarkę, to warto ten fakt wykorzystać nie tylko do druku gotowych projektów (zobacz bazę gotowych projektów 3D Banach3d.pl), ale również samodzielnego projektowania przedmiotów, które zostaną później wydrukowane. Popularność technologii druku 3D, swobodny dostęp do narzędzi umożliwiających projektowanie modeli w trójwymiarze oraz wrodzone zdolności młodych uczniów do przyswajania nowoczesnej technologii sprawiają, że zajęcia z projektowania modeli i ich drukowanie nie są niemożliwe. Opanowanie podstawowych programów do tworzenia trójwymiarowych modeli nadających się do druku jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Przy odrobinie dobrej woli oraz kilkudziesięciu minut klikania można samodzielnie odkryć najważniejsze funkcje programu 3D Builder (standardowego programu dostępnego w Windows 10), a w efekcie stworzyć własny projekt 3D.

Po piąte: drukarka 3D w szkole to dopiero początek

Drukowanie modeli 3D nie musi być celem samym w sobie, a jedynie narzędziem służącym do realizacji innych planów. Modele 3D mogą ułatwić realizację tego, co jeszcze do niedawna było niemożliwe. Trójwymiarowe przedmioty potrzebne do przygotowania szkolnego teatrzyku wydaje się być naturalnym sposobem wykorzystania drukarki – podobnie jak drukowanie modeli 3D, które pozwolą zrealizować budowaną z pietyzmem makietę historycznego wydarzenia realizowanego przez szkolne kółko historyczne. A wykorzystanie drukarki 3D w drukowanie elementów, które posłużą do budowy robota, drona lub zdalnie sterowanego pojazdu podczas szkolnych zajęć z robotyki wydaje się być wprost idealnym pomysłem.

Drukarka 3D w szkole może mieć wiele oczywistych i mniej oczywistych zastosowań, a wszystkie one będą służyły realizacji dwóch celów. Po pierwsze: wyposażenie szkół w pomoce dydaktyczne stanie się nie tylko prostsze, ale i tańsze. Po drugie może stać się świetnym narzędziem służącym rozwojowi dodatkowych zdolności uczniów i pobudzania ich kreatywności.