Ćwiczenia stymulujące rozwój motoryki dużej

Ćwiczenia stymulujące rozwój motoryki dużej

Motoryka duża to sprawność fizyczna całego ciała, o którą należy odpowiednio zadbać w ciągu rozwoju dziecka, aby uniknąć zaburzeń motorycznych. Jeśli nie masz pomysłów na to jak rozwinąć motorykę dużą u swojego dziecka i poprawić jego zdolność do wykonywania wszelkich działalności związanych z ruchem, sięgnij po propozycje najpopularniejszych ćwiczeń, które pomogą twojemu dziecku w usprawnieniu aparatu ruchu.

Czym jest motoryka duża?

Nim jednak przejdziemy do ćwiczeń, warto zapoznać się z tym, czym jest motoryka duża. To wszelkie zabawy równoważne, w których najważniejsza jest koordynacja wzrokowo-ruchowa, związana z rzutem oraz celowaniem. Pokonywanie przeszkód, bieganie czy skakanie są czynnościami charakterystycznymi dla motoryki dużej. 

Jakie są objawy zaburzeń motorycznych?

Należy również wspomnieć o tym, aby obserwować rozwój umiejętności ruchowych swojego dziecka. Jeżeli zauważymy, że nasz maluch rozwija się wolniej w stosunku do rówieśników, a jego ruchy są niezgrabne i często wypuszcza przedmioty z rąk, wówczas warto skontaktować się ze specjalistą. Pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia prowadzone w formie zabawy, aby udoskonalić dużą motorykę i ją usprawnić. Pamiętaj, aby w odpowiedni sposób zmotywować swoje dziecko i sięgać po taki rodzaj ćwiczeń, który będzie sprawiał mu przyjemność i frajdę. Dziecko o wiele chętniej wówczas podejmie się przygody związanej ze sportem i jeszcze szybciej będzie w stanie poprawić swoją sprawność. 

Gdzie można wykonywać ćwiczenia na motorykę?

Tak naprawdę wszędzie, tam gdzie kończy się pomysłowość rodzica. Możemy usprawniać motorykę dużą zarówno na świeżym powietrzu jak i w domu. To samo dotyczy się akcesoriów, form oraz nazw zabaw, które proponujemy naszemu dziecku - są dowolne i przede wszystkim mają być dopasowane do preferencji naszej pociechy.

Jakie są zalety ćwiczeń?

Przede wszystkim wpływają na samodzielność dziecka oraz pomagają w czynnościach samoobsługowych. Ponadto oddziałują na prawidłową postawę ciała. Dzięki usprawnionej motoryce dużej, dziecko potrafi dużo sprawniej chodzić, biegać i skakać. Zauważymy, że rzadziej się przewraca i chętniej podejmuje się aktywności fizycznych, które pozytywnie wpływają na wzmocnienie jego samooceny. 

Ćwiczenia motoryczna dla dzieci z mpd

Dzieciom  z mózgowym porażeniem dziecięcym zaleca się ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty. Sumienna rehabilitacja usprawni mięśnie, ścięgna i stawy dziecka. Najistotniejsze w ćwiczeniach motorycznych dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym jest, aby pamiętać o dodaniu do treningu ćwiczeń biernych, dzięki którym możliwe jest utrzymanie elastyczności ścięgien i ruchomości stawów. 

Ćwiczenia stymulujące rozwój motoryki dużej - przykłady zabaw skocznych

bocian - zabawa polegająca na staniu na jednej nodze z zamkniętymi oczami. Świetnie poprawia koordynację ruchową i wpływa na pionizację ciała.

  1. - posąg - to ćwiczenie, które angażuje zarówno rodzica jak i dziecko. Niech twoja pociecha przyjmuje różne pozycje zarówno siedzące jak i stojące. Zadaniem rodzica jest spróbowanie poruszyć dziecko, aby zmieniło swoją pozycję. W tym ćwiczeniu dziecko stara się utrzymać równowagę. 
  2. przejście po linie - to ćwiczenie można dowolnie modyfikować, począwszy od zmiany tempa chodzenia, sposobów i kierunku. Wystarczy na podłodze rozłożyć linię z szerokiej taśmy lub sznurka i poprosić dziecko o przejście po niej.
  3. zabawa w marynarzy - do tego zadania potrzebna będzie niestabilna powierzchnia. Możesz użyć do tego na przykład dmuchanego materaca. Misją dziecka będzie chodzenie i utrzymywanie się na nietypowej powierzchni przez jak najdłuższy czas.
  4. zabawa w ciemno - to ćwiczenie polegające na chodzeniu z zamkniętymi oczami według instrukcji wydawanych przez rodzica. 
  5. skakanie po kamieniach - łatwe skoki po krążkach wyciętych z kartonu świetnie wpłyną na równowagę twojego dziecka, jeśli zaproponujesz np. dwa skoki na jednej nodze, a kolejny - na dwóch w inną stronę
  6. ćwiczenia z niemowlakiem na piłce - świetnie sprawdzą się u najmłodszych, aby wspomóc ich równowagę i wzmocnić mięśnie.

Ćwiczenia stymulujące rozwój motoryki dużej - przykłady zabaw ogólnorozwojowych

Kolejnym zestawem ciekawych ćwiczeń są wszelkiego rodzaju zabawy ogólnorozwojowe, które poprawią sprawność. Najpopularniejszymi są na przykład: 

- bieganie na palcach lub piętach

- podrzucanie małej piłeczki i łapanie jej w miskę lub inny pojemnik
- wszelkiego rodzaju tory przeszkód z elementami skakania i czołgania się
- naśladowanie po rodzicu różnych ćwiczeń typu przysiady, pajacyki i tym podobne lub chodu zwierząt
- skoki w worku i na trampolinie
- gra w klasy
- skoki obunóż z piłką między nogami
- kopanie piłki i celowanie w wyznaczone punkty
- prowadzenie piłki nogą, a potem ręką po wyznaczonym torze w slalomie.

Długopisy 3D, jako element terapii

Ciekawym urozmaiceniem terapii motorycznej jest wykorzystanie nowoczesnych narzędzi, dzięki którym dziecko ćwiczyć będzie zręczność i precyzję ruchów. W sklepie internetowym eisystem.pl znajdą Państwo m.in. długopisy 3D, które stanowić będą doskonałą pomoc w prowadzonej terapii. To niepozorne narzędzie wzbogaci prowadzone zajęcia i stanie się doskonałym motywatorem do dalszej pracy. Terapeuci chwalą je za niezwykłą skuteczność w poprawianiu koordynacji ruchowej i budowaniu sprawności ręki. Praca z długopisami 3D jest również doskonałą inspiracją dla nauczycieli (np. matematyki) i uczniów (rozwija bowiem ich kreatywność). Zakup długopisów można sfinansować korzystając z programu „Aktywna tablica” lub „Laboratoria przyszłości”.

Podsumowanie - motoryka

Dbanie o odpowiednią stymulację i rozwój motoryki dużej u dzieci jest niezwykle istotne, aby uniknąć kłopotów z równowagą i aparatem ruchu w przyszłości. Wystarczy kilka minut dziennie, żeby wraz z dzieckiem za pomocą zabawy spróbować ćwiczeń, rozwijających koordynację ruchową. Prawidłowo rozwinięta motoryka przygotuje twoje dziecko do kolejnego etapu dorastania bez problemów. Czy już wiesz na jakie ćwiczenie zdecydujesz się, aby popracować nad motoryką dużą twojej pociechy? 

Udostępnij tę treść