Dlaczego drukarka 3D to przyszłość edukacji szkolnej?

Dlaczego drukarka 3D to przyszłość edukacji szkolnej?

Kategorie : Druk 3D

Odkąd na rynku pojawiły się drukarki 3D, szybko zainteresowały się nimi instytucje oświatowo-wychowawcze. Wielu nauczycieli dostrzegło bowiem, jak tego typu urządzenie może pomóc im samym, jak i uczniom unowocześnić proces kształcenia. 

Dzięki drukarkom 3D jest bowiem możliwość wprowadzenia do codziennych zajęć nowoczesnych, innowacyjnych metod nauczania, które pozwalają zaangażować uczniów i rozwijać ich umiejętności praktyczne. Co warto więc wiedzieć o druku 3D i jak to wygląda w praktyce? Dlaczego tego typu drukarki powinny stanowić podstawowe narzędzie w szkołach? Jak to urządzenie może unowocześnić edukację? Na te oraz na wiele więcej innych pytań, zainteresowani z pewnością znajdą wyczerpujące odpowiedzi w poniższym artykule. 

Druk 3D wspiera edukację STEM

Osoby, które nie do końca wiedzą, czym się wyróżnia drukarka 3D od innych modeli na rynku, z pewnością będą pozytywnie zaskoczeni, gdy poznają jej wszystkie właściwości. Drukarki 3D to urządzenia, dzięki którym powstają rozmaite projekty w formie trójwymiarowej. 

Ogromnym plusem tego urządzenia jest to, że można je tworzyć z rozmaitych materiałów, dzięki czemu podczas ich tworzenia uczniowie mają możliwość kreatywnego projektowania form o różnych właściwościach. Nic więc dziwnego, że tak szybko druk 3D w edukacji STEM stał się istotnym elementem obejmującej takie dziedziny jak: nauka, technologia, inżynieria i matematyka. Co to oznacza w praktyce? Jest to przede wszystkim nauka przez praktykę.

Dziedziny te bowiem należą do tych najbardziej rozwojowych w naszej edukacji, dlatego też tak ważne jest, by młodzi dzieci, jak i młodzież mieli dostęp do pomocy dydaktycznych, które stworzone są właśnie przy pomocy drukarek 3D. Ponadto, młodzi ludzie mają możliwość rozwijania swoich umiejętności w obszarze cyfrowym podczas tworzenia (projektowania) różnorodnych modeli, jak i zdobywają zdolności manualne, a także stają się kreatywni i twórczy.

Druk 3D umożliwia bowiem tworzenie i drukowanie modeli matematycznych, a także projektowanie i drukowanie różnorodnych modeli na lekcje: biologii, fizyki, czy też na lekcje chemii. Ponadto, coraz częściej wykorzystuje się tą technikę na lekcjach technicznych np.: do stworzenia prototypów inżynieryjnych. Trzeba przyznać, że jest to nowoczesna, ciekawa metoda, by nauczyć dzieci i młodzież praktycznych umiejętności związanych z projektowaniem (prototypowanie) i rozwiązywaniem problemów. Druk 3D zdecydowanie wpływa na rozwój umiejętności technicznych. 

Rozwój kreatywności i myślenia projektowego

Nie od dziś wiadomo, że kreatywność w edukacji oraz innowacyjne podejście do nauczania są niezwykle ważne. Dzięki temu, że pojawiły się drukarki 3D uczniowie mają olbrzymią możliwość zwizualizować swoje pomysły. Wiele młodych osób chce tworzyć, modyfikować, eksperymentować, dlatego też druk 3D im to teraz umożliwia. 

Drukowanie własnych projektów (i to nie tylko na lekcje, ale również na dodatkowe zajęcia pozalekcyjnie) sprawia, że dzieci chcą być kreatywne, chcą tworzyć nowe rzeczy oraz dowiadują się, jak ważne jest to, by poznać i korzystać z innowacyjnych rozwiązań, które pojawiają się na rynku. Dodatkowo, korzystanie z takiego sprzętu pobudza myślenie projektowe oraz przyjemnością staje się nauka przez eksperymentowanie. 

A co za tym idzie? Szkoły mają możliwość inspirowania młodych ludzi do wdrażania w życie innowacyjnych pomysłów. Dzięki temu, iż umożliwia się uczniom projektowanie, tworzenie i eksperymentowania z przeróżnymi materiałami i formami - powstają świetne pomoce dydaktyczne, które znacznie ułatwiają i umilają naukę. 

Sprawdź, dlaczego drukarka 3D w przedszkolu to inwestycja w przyszłość.

Trzeba przyznać, że jest to innowacyjne, nowoczesne podejście do nauki, jednak wielu ekspertów zgodnie twierdzi, iż dzięki takim metodom, uczniowie chętniej się uczą i rozwijają. Ponadto wzbudza się w uczniach chęć tworzenia nowych modeli i eksperymentowania z nimi, co zdecydowanie przekłada się na to, iż takie osoby żądne są wiedzy i tworzenia nowych, ciekawych rzeczy również w przyszłości.  

Drukarka 3D jako narzędzie inkluzyjne

Na każdy obszar tematyczny składa się zestaw materiałów i narzędzi pracy:

  • mini-poradniki stanowiące pigułkę najważniejszych informacji, wskazówek i zaleceń, gotowych do wykorzystania w codziennej pracy nauczyciela (17 mini-poradników dla wszystkich obszarów,
  • procedury i schematy postępowania w razie wystąpienia sytuacji wymagającej interwencji (4 procedury działania i reagowania),
  • ulotki dla rodziców, poruszające każde z zagadnień ujętych w produkcie, spójne z materiałami dla nauczyciela (7 ulotek),
  • podstawowe narzędzia i testy przesiewowe (10 narzędzi dla wszystkich obszarów),
  • scenariusze prowadzenia zajęć z zakresu psychoedukacji ( 8 scenariuszy),
  • ćwiczenia multimedialne do wykorzystania podczas lekcji wychowawczych czy innych zajęć prowadzonych w placówce (35 ćwiczeń multimedialnych),
  • kalendarz ścienny wraz z poradnikiem z pomysłami na konkursy i projekty na cały rok szkolny (40 pomysłów na konkursy i 40 pomysłów na projekty uczniowskie)

Zastosowanie druku 3D w przedmiotach artystycznych i technicznych

Szkoły coraz chętniej rozwijają się, a nauczycie chcą kształtować dzieci i młodzież w różnych kierunkach. Szkoła jest idealnym miejscem, w którym dzieci mogą doświadczać nowych rzeczy, które niekiedy mają olbrzymi wpływ na ich późniejszą przyszłość. To właśnie na lekcjach wielu nauczycieli odkrywa artystyczne dusze w swoich uczniach. 

Dzięki drukarkom 3D można także urozmaicić zajęcia, a nawet stworzyć nowe, które pozwolą dzieciom rozwijać ich pasje. Druk 3D w sztuce pozwala tworzyć projekty i rozwiązania, do których uczniowie nie zawsze mają dostęp. Tym samym dzięki tego typu urządzeniom można tworzyć modele architektoniczne, czy też projekty artystyczne z drukiem 3D. 

W wielu szkołach coraz częściej pojawia się edukacja techniczna, która wpływa na wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży. Jak więc widać z powyższego, drukarka 3D nie tylko doskonale sprawdza się w tworzeniu modeli na przedmiotach ścisłych. Coraz częściej wykorzystywana jest również w przedmiotach technicznych oraz artystycznych (np. przy drukowaniu modeli artystycznych). 

Uczniowie, którzy mają możliwość rozwijania swoich pasji na lekcjach i spróbowania projektowania, tworzenia i modyfikowania wymyślonej przez siebie biżuterii, rzeźby, czy też modeli architektonicznych zdecydowanie szybciej i sprawniej odnajdują się w tworzeniu autorskich projektów w przyszłości. 

Osoby, które mają możliwość pracować na tego typu modelach chętniej próbują swoich sił w projektowaniu mebli, projektowaniu odzieży lub biżuterii, a także łatwiej im, gdy zdecydują się realizować w tworzeniu rzeźbiarstwie itp. 

Zachęcamy, do sprawdzenia naszych pomocy edukacyjnych dla szkół podstawowych!

Przygotowanie uczniów do rynku pracy przyszłości

Przygotowanie do rynku pracy młodych ludzi jest w dzisiejszych czasach niezwykle ważne. Oczywiste jest, że znajomość innowacyjnych rozwiązań znacznie ułatwia młodym ludziom znalezienie pracy, jak i później wykonywanie codziennych obowiązków. 

Druk 3D a kariera zawodowa młodych ludzi!

Druk 3D i rozwój zawodowy idą ze sobą w parze! Zawody przyszłości związane są bowiem z drukiem 3D, gdyż w wielu branżach coraz częściej korzysta się z modeli drukowanych za pomocą drukarek 3D. Drukowanie w produkcji przemysłowej, w firmach architektonicznych, w firmach budowlanych, w branży motoryzacyjnej, lotniczej, kolejowej, medycznej, modowej - to tylko kilka przykładów na to, jak ważne są umiejętności techniczne oraz obsługa nowoczesnych urządzeń, które znacznie ułatwiają pracę. 

Nic więc dziwnego, że w wielu szkołach stawia się na to, by uczniowie zapoznali się i nauczyli korzystać z technologii druku 3D, która daje we współczesnym świecie olbrzymie możliwości. Coraz więcej bowiem młodych ludzi wiąże swoją przyszłość z zawodami, w których to niezbędne jest posiadanie umiejętności technicznych i projektowych. 

Osoby planujące swoją przyszłość w takich branżach jak np.: medycyna, inżynieria, moda, produkcja przemysłowa, czy też budowlanka - muszą znać się na technologii druku 3D i umieć z niej korzystać. Osoby, które poznają tę technologię, zdobywają praktyczne umiejętności, które zwiększają ich szanse na rynku pracy. 

Czy warto zainwestować w tego typu urządzenie? Zdecydowanie tak! Technologia w edukacji wkracza z wielkim przytupem. Jak widać z powyższego, dzięki drukarce 3D nie tylko można rozwinąć umiejętności techniczne, ale również ma ona niesamowity wpływ na kreatywność, myślenie projektowe i pozwala na personalizację nauczania. Dlatego też, tak ważne jest to, by coraz więcej uczniów miało możliwość korzystania z tego innowacyjnego rozwiązania. 

Wielu ekspertów zgodnie twierdzi, że wprowadzenie druku 3D do szkół (i to zarówno podstawowych, jak i licealnych, technicznych oraz zawodowych) to krok w kierunku nowoczesnej, wszechstronnej edukacji, która lepiej przygotowuje uczniów do wyzwań przyszłości. Edukacja przyszłości wiąże się z korzystaniem ciekawych rozwiązań, które pojawiają się na rynku. Druk 3D w szkołach może całkowicie odmienić charakter pracy nauczyciela, jak i sposób przyjmowania wiedzy przez ucznia. 

Nowoczesne nauczanie poprzez wprowadzanie na zajęciach projektowania i drukowania rozmaitych projektów zachęca młodych ludzi do tworzenia i rozwiązywania rozmaitych problemów, a co za tym idzie, jest to świetne przygotowanie uczniów do przyszłości. Warto więc zapoznać się z ofertą druku 3D, gdyż z pewnością spełni ona oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. 

Powiązane posty

Udostępnij tę treść