Wprowadzenie do druku 3D i fotografii produktowej.
Scenariusz lekcji przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Zajęcia zostały opracowane z myślą o przedmiotach o charakterze technicznym i artystycznym.
Czas na realizację scenariusza dla długopisu 3D
Przynajmniej 6 godzin lekcyjnych
Długość trwania zajęć zależy od wielkości i stopnia zaawansowania projektów oraz od liczby długopisów 3D, jaką mają do dyspozycji uczniowie w trakcie lekcji.
Cele zajęć:
• Zapoznanie z możliwości i obsługą długopisu 3D
• Zapoznanie ze sposobami modelowania przy użyciu długopisów 3D
• Rozwijanie kreatywności oraz wyobraźni przestrzennej
• Rozwijanie umiejętności manualnych
• Ćwiczenie umiejętności komponowania oraz kadrowania fotografii
• Nauka krytycznego myślenia oraz wyrażanie swojej opinii
Zasoby:
• Długopisy 3D
• Filamenty
• Papier do wykonania projektów
• Elementy dodatkowe ułatwiające wykonanie modeli 3D np. kubki, miseczki
• Materiały własne nauczyciela: inspiracje do wykonania modeli i fotografii produktowych (w formie prezentacji lub np. tablicy na Pinterest)
Zadania z wykorzystaniem długopisu 3D
Cykl lekcji składa się z dwóch części i podsumowania.
Część I
Zadanie:
Uczniowie mają za zadanie wykonać model 3D według własnego projektu. Mogą pracować indywidualnie lub w grupie. Decydując się na pracę grupową każdy wykonuje część, która może istnieć samodzielnie, ale w połączeniu z pracami pozostałych członków grupy jest elementem większej całości (np. grupa decyduje się wykonać miasteczko i każdy z uczniów projektuje i wykonuje własną kamienicę).
Przebieg lekcji:
Nauczyciel:
• Zapoznaje uczniów z zadaniem
• Zapoznaje uczniów z możliwościami długopisów 3D
• Wyjaśnia w jaki sposób można tworzyć modele (budowanie ze ścianek, bazowanie na przedmiotach gotowych, tworzenie modeli z papieru lub folii itp.)
• Pokazuje przykłady modeli 3D wykonanych na różne sposoby
• Zapoznaje z instrukcją obsługi długopisu 3D
• Prosi uczniów o wykonanie projektów modeli 3D
• Po uzgodnieniu sposobu wykonania modeli udostępnia długopisy i uczniowie przystępują do pracy nad modelami
Część II
Zadanie:
Uczeń ma za zadanie wykonać fotografię produktową wykonanego modelu uwzględniając zasady kompozycji. Może dodatkowo wykonać obróbkę zdjęć w programie graficznym.
Przebieg lekcji:
Nauczyciel wyjaśnia uczniom na czym będzie polegać zadanie oraz przeprowadza wykład na temat fotografii produktowej. Zwraca uwagę na zasady komponowania, kadrowania, tło i oświetlenie. Pokazuje przykładowe fotografie produktowe oraz filmy przedstawiające sposoby ich tworzenia. Zachęca uczniów do szukania własnych inspiracji. Następnie prosi uczniów o wykonanie zadania. Ze względu na potrzebę wykonania fotografii w zróżnicowanych warunkach część uczniów kończy zadanie w domu.
Podsumowanie zajęć:
Po oddaniu prac do oceny nauczyciel prezentuje w trakcie lekcji fotografie wszystkich uczniów. Każdy z nich ma możliwość opowiedzieć o swoim projekcie, procesie powstawania i efektach. Pozostali mogą zadawać pytania, wyrazić swoją opinię na temat projektu oraz dokonać konstruktywnej krytyki.
Autor: Zespół Szkół Ekonomicznych na Hoffmanowej 13 wraz z nauczycielką Edytą Czeladką