Długopis 3D w szkole ponadpodstawowej

Długopis 3D w szkole ponadpodstawowej

Kategorie : Druk 3D

Długopis 3D zrewolucjonizował rynek edukacyjny, urozmaicił oraz unowocześnił zajęcia lekcyjne w szkołach podstawowych. To małe i proste w użyciu urządzenie w przystępny i ciekawy sposób pomogło wielu tysiącom dzieci przyswoić trudniejsze i wymagające większej uwagi i zaangażowania pojęcia. Długopis 3D to również coraz częstszy, chociaż jeszcze nie tak popularny, sposób na lekcje w szkołach ponadpodstawowych. Pokażemy Wam, dlaczego jest on również idealnym narzędziem na zajęcia edukacyjne dla młodzieży w wieku 16–18 lat.

Jak działa długopis 3D?

Działanie długopisu 3D nie jest skomplikowane, a samo urządzenie nie potrzebuje złożonych procesów serwisowych. Wystarczy stosować się do kilku kluczowych zasad, aby długo cieszyć się użytkowaniem długopisu 3D. 

Jaka jest metoda działania? Do prawidłowego uruchomienia wystarczy dostęp do zasilania lub naładowany powerbank, który umożliwia bezprzewodową pracę. Kolejnym krokiem jest uzyskanie wymaganej temperatury długopisu 3D i podłączenie odpowiedniego rodzaju filamentu, zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli chcemy zapobiec zapychaniu się urządzenia, należy ostrożnie wprowadzać filament bez niepotrzebnego dociskania – filament, po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, sam zostanie wprowadzony do długopisu, a po zakończeniu pracy usunięcie z długopisu 3D filamentuI gotowe! Możemy cieszyć się z tworzenia nietuzinkowych modeli 3D! Podczas pracy z długopisem 3D możesz dostosowywać prędkość w zależności od potrzeb i od tego, jakiej wielkości element jest właśnie tworzony. A co w przypadku, gdy chcemy zakończyć pracę z urządzeniem? Wystarczy zastopować wypływający filament i za pomocą odpowiedniego przycisku wycofać go z urządzenia – tutaj również nie należy się siłować i na siłę wyciągać tworzywo. Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat obsługi długopisu 3D znajdziesz jest tutaj -> DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Który długopis 3D wybrać do szkoły ponadpodstawowej

Jednymi z najpopularniejszych długopisów 3D wykorzystywanymi w edukacji są długopisy 3D marki Banach 3D. To wydawnictwo edukacyjne Ei System jako pierwsze wprowadziło długopisy 3D do polskich szkół. Wiązało się to z obszerną analizą potrzeb uczniów oraz nauczycieli, co pozwoliło znaleźć rozwiązanie idealne, które stało się nieodłącznym elementem zajęć edukacyjnych w szkole podstawowej.  Długopis 3D zyskuje także coraz większą popularność w szkołach ponadpodstawowych, co widać np. na poniższych zdjęciach. Prace wykonane przez starszych uczniów są na bardziej zaawansowanym poziomie i służą do poznawania złożonych zagadnień, np. z obszaru fizyki czy biologii człowieka. Nasze wydawnictwo ciągle się rozwija, udoskonalając dotychczasowe długopisy 3D tak, aby tworzenie bardziej wymagających modeli 3D było przyjemne i efektywne. Z tego względu powstały nowości, które niedługą dołączą do naszej oferty w obszaru nowoczesnych technologii:

1. Długopis 3D Banach Master

 • dwukrotnie szybszy – widoczne efekty już po kilku sekundach
 • różne poziomy prędkości sterowane jednym przyciskiem 
 • obsługuje filamenty: PCL, PLA i ABS

2. Długopis 3D Banach Plus

 • bezpieczne i niskotemperaturowe 
 • bezprzewodowe z wbudowanym akumulatorem
 • obsługują filament PCL

Warto zwrócić uwagę na to, że długopisy 3D marki Banach 3D nie wymagają ciągłego korzystania z przewodu zasilającego, co pozwala na ich komfortowe użytkowanie. Wszystko to za sprawą powerbanka, który pozwala na swobodną pracę, bez obaw o plączący się kabel. Długopisy 3D Banach są przystosowane do masowego użytkowania przez uczniów. Prawidłowo użytkowane charakteryzują się dużą trwałością, wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia. Zobacz pełną ofertę i wybierz długopisy 3D odpowiednie dla Twojej szkoły -> SPRAWDZAM OFERTĘ. Śledź nasz sklep i bądź na bieżąco!

Długopis 3D Banach polecany przez specjalistów

Długopis 3D Banach jest bez wątpienia polecany przez specjalistów, praktyków, którzy codziennie wykorzystują je na zajęciach edukacyjnych. Wystarczy tylko posłuchać opinii i rekomendacji nauczycieli z różnych dziedzin i obszarów nauczania. Jednymi z pierwszych specjalistek, które „zaraziły” do pracy z długopisem 3D innych nauczycieli i terapeutów są: Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska, które z powodzeniem wykorzystują to urządzenie na zajęciach rewalidacyjno-kompensacyjnych z uczniami w wieku od kilku do kilkunastu lat. To bez wątpienia specjalistki, które stworzyły już kilkadziesiąt różnorodnych pomysłów na zajęcia terapeutyczne, które pozytywnie wpływają na rozwój uczniów o szczególnych potrzebach edukacyjnych. Również Daria Wellman to terapeutka, która przekonała się o ogromnej sile terapeutycznej długopisu 3D Banach, tworząc gry edukacyjne i scenariusze, które są chętnie wykorzystywane przez innych nauczycieli. Czy wiecie, że długopisy 3D znalazły szerokie zastosowanie na wydziale artystycznym? Studenci Łukasza Gierka z powodzeniem wykorzystują je podczas swoich ćwiczeń. Agnieszka Ogiegło – matematyczka, Joanna Rutowska – logopeda, Agnieszka Halicka – bibliotekarka i twórczyni profili EduTriki i wielu, wielu innych specjalistów z powodzeniem wykorzystuje długopisy 3D na różnych poziomach edukacji. Wystarczy tylko spojrzeć na niektóre poniższe prace oraz odwiedzić nasz profil na Facebooku – Ei System oraz Eduterapeutica, gdzie m.in. udostępniamy karty pracy, scenariusze zajęć, prace szkół podstawowych i ponadpodstawowych w celu zainspirowania innych specjalistów do efektywnego wykorzystania długopisów 3D. 

Profil Ei System -> LUBIĘ TO

Profil Eduterapeutica -> LUBIĘ TO

Rekomendacje -> CHCĘ SPRAWDZIĆ REKOMENDACJE 

Jakie są korzyści z wykorzystania długopisu 3D w szkole ponadpodstawowej?

Pomimo że popularność długopisów 3D w szkołach ponadpodstawowych nie jest jeszcze tak rozpowszechniona jak w szkołach podstawowych, to jest to naprawdę kwestia czasu. Coraz więcej liceów, techników i szkół branżowych widzi ogromne korzyści z ich wykorzystania na lekcjach:

 1. Możliwość samodzielnego zaprojektowania pomocy dydaktycznych, które z powodzeniem mogą zostać wykorzystane ponownie.
 2. Doskonałe rozwiązanie pozwalające przeprowadzić zajęcia rewalidacyjno- kompensacyjne z uczniami o szczególnych potrzebach edukacyjnych, w grupie 16+.
 3. Swoboda w personalizacji pomocy dydaktycznych, co niesie za sobą rozwój umiejętności technicznych i kreatywnych.
 4. Rozwój umiejętności przestrzennych i logicznego myślenia.
 5. Stworzony model 3D daje możliwości efektywniejszego zrozumienia trudniejszych zagadnień. Już samo projektowanie modelu przestrzennego, np. modelu czaszki, pozwala na oznaczenie nerwów czaszkowych i ich łatwiejszego zapamiętania i późniejszego odtworzenia we właściwym miejscu. 
 6. Projektowanie i drukowanie modeli, narzędzi, puzzli czy elementów manipulacyjnych, które wspierają proces uczenia się.
 7. Uczniowie mają szansę na odkrycie w sobie nowych pasji, talentów, a nauczyciel ma większe możliwości „wyłapania” zdolnych uczniów i stworzenia koła zainteresowań opartego na nowoczesnych technologiach.
 8. Długopis 3D idealnie sprawdza się jako duet edukacyjny z drukarką 3D, to uzupełnienie, które pomoże w łączeniu mniejszych elementów, czy stworzeniu poszczególnych części, np. podczas pracy nad tematyczną makietą edukacyjną. Projekt, który zajął III  miejsce w ogólnopolskim konkursie 3D „Droga do Przyszłości”, zastosował nieszablonowe podejście, wykorzystując druk 3D. To również idealna inspiracja pokazująca, że długopis 3D miałby tu również bardzo szerokie zastosowanie. CHCĘ ZOBACZYĆ PROJEKT.  
 9. Praca z długopisem 3D wspiera nauczanie STEAM, które jest obecnie wiodącą metodą nauczania projektowego na świecie i coraz bardziej popularnę w Polsce. 
 10. Efektywna nauka historii wraz z tworzeniem elementów popularnych w omawianej epoce. Jednym z przykładów mogą być wydarzenia związane z Jaćwieskim Festynem Archeologicznym, rekomendowanym przez Justynę Orłowską. To tam uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych tworzyli popularne w tamtych czasach narzędzia, naczynia i biżuterię wykorzystując długopis 3D. Czy dzięki takim działaniom ważne daty historyczne nie zostaną lepiej przyswojone i zapamiętane na długie lata?

Długopis 3D idealnym narzędziem edukacyjnym w 2023 roku

Najważniejszym czynnikiem efektywnego wykorzystania potencjału i możliwości tego małego urządzenia jest przede wszystkim kreatywność i wyobraźnia uczniów oraz nauczycieli. Odpowiednie podejście, wykorzystanie scenariuszy, kart pracy i inspiracji innych nauczycieli, a docelowo dostosowanie pomocy do wieku i etapu kształcenia uczniów to pierwszy krok do sukcesu. Wszystkie materiały dydaktyczne oraz rekomendacje są tworzone przez specjalistów praktyków, którzy metodą prób i błędów doszli do etapu, w którym edukacja z długopisem 3D jest skuteczna i przynosi owoce w postaci efektywnego i ponadprzeciętnego rozwoju uczniów. Jesteśmy przekonani, że również Twoja szkoła dołączy do sympatyków długopisów 3D. 

Inspiracje z wykorzystaniem długopisów 3D Banach

Zobacz, jak specjaliści wykorzystują długopisy 3D w terapii SPE:

 1. Pobierz przykładowy scenariusz zajęć z daktylografii, stworzony przez Darię Wellman prowadzącą popularny kanał na Facebooku „Pozytywnewsparcie” -> POBIERZ
 2. Odwiedź profil specjalni.pl, Zyty Czechowskiej i Jolanty Majkowskiej, gdzie czeka na Ciebie wiele inspiracji oraz kart pracy, które z powodzeniem wdrożysz na swoich zajęciach -> DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 3. Pobierz kartę pracy stworzoną przez matematyczkę z wieloletnim doświadczeniem, Agnieszkę Ogiegło i pomóż uczniom w nauce brył -> POBIERZ
 4. Oglądnij wideo pod tytułem „Ciekawe i nieszablonowe wykorzystanie długopisów 3D do pracy z uczniami”, które powstało we współpracy z Dawidem Łasińskim (Panem Belfrem) oraz Maciejem Danielukiem. -> OGLĄDAM WIDEO
 5. Odwiedź profil „Kreatywny Wychowawca”, gdzie zainspirujesz się do stworzenia modelu pizzy w 3D ułatwiającego naukę ułamków -> CHCĘ ZOBACZYĆ INSPIRACJĘ

Inspiracji w wykorzystaniem długopisów 3D przybywa regularnie, ale tylko od Ciebie zależy, jak Ty wykorzystasz je na swoich zajęciach. Pamiętaj, że zastosowanie tego urządzenia jest naprawdę szerokie i z powodzeniem wykorzystasz je w szkołach ponadpodstawowych do poznania bardziej złożonych i wymagających projektów.

Masz ciekawy, nieszablonowy pomysł na wykorzystanie długopisów 3D w szkole ponadpodstawowej? Napisz do nas i dołącz do grona specjalistów, którzy z powodzeniem wdrożyli je na swoich zajęciach! Wspólnie tworzymy edukację przyszłości! 

Powiązane posty

Udostępnij tę treść