Fakty i mity o filamentach PLA. Czy są bezpieczne w warunkach szkolnych?

Fakty i mity o filamentach PLA. Czy są bezpieczne w warunkach szkolnych?

Kategorie : Pomoce dydaktyczne

Bezpieczeństwo w edukacji ponad wszystko. Mity związane z PLA w druku 3D

Drukarki 3D idealnie wpasowały się w potrzeby współczesnych szkół i przedszkoli. Nowoczesne placówki oświatowe coraz częściej decydują się na zakup takiego sprzętu po to, aby zajęcia stały się ciekawsze i angażowały wszystkich uczniów. Jednak nadal wokół drukarek i długopisów 3D powstaje wiele mitów, przez które nauczyciele i dyrektorzy sceptycznie podchodzą do urządzenia. Jako jeden z czołowych producentów drukarek 3D chcemy spróbować obalić powstałe mity. Poprosiliśmy Pana Jacka Kawałka, aby jako doświadczony specjalista druku 3D krótko opisał zasadę działania tego filamentu. 

Nie taki diabeł straszny... Co to jest PLA?

Filament PLA stosuje się w drukarkach przeznaczonych do druku 3D i jest on bezpieczny oraz biodegradowalny. W związku z tym nie przyczyniamy się w żaden sposób do zanieczyszczania środowiska. Powstaje on ze źródeł organicznych i termoplastycznych, przez co jest dość delikatny. Ciekawostkę stanowią  materiały, z których powstaje − pochodzą one prosto z natury, a są nimi m.in.: kukurydza, tapioka czy ziemniaki. Sam James Madison w swoich badaniach w Food and Chemical Toxicology Journal potwierdził bezpieczeństwo PLA w kontakcie np. z żywnością.  Sam PLA nie wytwarza żadnych niebezpiecznych związków, które mogłyby negatywnie wpłynąć na dzieci pracujące z drukarką 3D. Praca z tym urządzeniem wymaga jedynie dbałości o elementy składowe oraz warunki, w jakich jest ono przechowywane. Czyli tak naprawdę z drukarką należy postępować w taki sposób, jak z każdym sprzętem, którego używamy − ostrożnie i według zaleceń producenta. 

Każdy sprzęt potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Na to zwróć uwagę w druku 3D!

Kontakt PLA z żywnością

Drukarki 3D na rynku edukacyjnym są dostosowane do codziennego zastosowania w wielu obszarach. EkoSystem Banach 3D wskazuje 12 obszarów, w których możemy wykorzystać druk 3D w szkole. Jednym z nich jest urozmaicenie zajęć podstawowych, takich jak przyroda, matematyka itp. Druk wybranych modeli 3D ma wspomóc uczniów w codziennych zadaniach lekcyjnych. Jeżeli decydujesz się na kontakt urządzenia z żywnością, musisz mieć świadomość, że ważne jest zastosowanie specjalnych nierdzewnych, stalowych dysz i filamentów typu „natural” i „virgin”. Przede wszystkim liczy się utrzymywanie higieny urządzenia, aby nie doprowadzić do rozwoju drobnoustrojów. 

Zasady BHP w pracy z drukarką 3D

Niezmiernie ważne jest, aby uczniowie poznali zasady korzystania ze sprzętu i ich przestrzegali. Niezależnie od tego, czy jest to drukarka 3D, wyposażenie pracowni chemicznej czy sali informatycznej, zawsze w kontakcie z odczynnikami i sprzętami należy zachować zdrowy rozsądek. Stąd ważna jest w tym temacie edukacja ze strony nauczycieli, którzy powinni być obecni przy użytkowaniu drukarki 3D przez ucznia. Obsługując drukarki 3D, należy przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa, a co najważniejsze, korzystać z wiarygodnych źródeł wiedzy oraz wybierać sprawdzonych dystrybutorów. Możliwości, które dają długopisy i drukarki 3D, są przeogromne i uważam, że należy je stosować przy zachowaniu odpowiednich zasad. Filament PLA nie jest szkodliwy, a bezpieczeństwo obsługi drukarki 3D zależy tylko i wyłącznie od nas samych.

______________
Autor: Jacek Kawałek-  Nauczyciel informatyki w Zespole Szkół Nr 1 im H. Sienkiewicza w Kołobrzegu. Ukończył WSInż w Koszalinie na kierunku Technika i Informatyka na Wydziale Mechanicznym, oraz Grafikę Komputerową na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych. W zawodzie nauczyciela od 1992 roku. Jest twórcą projektu KOŁOBRZEG 3D mającego na celu zainteresowanie uczniów i mieszkańców Kołobrzegu historią miasta 

Powiązane posty

Udostępnij tę treść