GRA „ZŁAPMY LWA!” poleca się na zajęcia edukacyjne

GRA „ZŁAPMY LWA!” poleca się na zajęcia edukacyjne

Zachwyt, tym słowem najlepiej opisać reakcję moich przedszkolaków na tę grę. Gra "Złapmy Lwa" jest łatwa w obsłudze i ładnie wykonana. Atrakcyjna dla dzieci młodszych i starszych. Pobudza umysł i ciało. Ma kilka możliwości do wyboru. Yyyy, a to nie wszystko. Lato czy zima, od tej gry weseli się nam mina. Ważna to też sprawa, że nauka to i zabawa. A więc skorzystaj i dołącz do nas śmiało! Zagraj i zobaczysz, co się będzie działo!

Dlaczego warto wprowadzić grę
"Złapmy Lwa" na zajęcia edukacyjne?

Złapmy Lwa to z pozoru prosta gra, ale dająca kilka możliwości rozgrywki. Łatwiej przyswajalna dla dzieci niż zwykłe szachy. Postacie zwierząt można wykorzystać na wiele sposobów. Podczas gry dzieci uczą się kodowania, grając można wykonywać też ćwiczenia logopedyczno-ortofoniczne, naśladowanie odgłosów zwierząt: „ko-ko” − kura, „wra-wra”− lew, „tru-tru”− słoń, żyrafa − „bru-bru”. Ruch do przodu to „hop-hop”. Jak również można wzbogacać słownictwo, doskonalić artykulację, słuch fonematyczny? Np. poprzez rymy: kurczaczek-słodziaczek-maczek, słoń-koń-okoń, żyrafa-szafa-rafa, lew-zlew-siew. Kura-chmura-rura itp. Gra Złapmy Lwa to gra nieograniczonych możliwości! 

"Mów do mnie wierszem"
kreatywna gra "Złapmy Lwa"

Przedszkole Publiczne "Zielone Ogrody" się nazywamy i super grę Wam przed stawiamy: Ja jestem Lew - szef przedszkolnej paki, nikt mnie nie pokona, bom mistrz nie byle jaki. Żyrafa - wszyscy o tym wiecie, że najdłuższą szyję ma na świecie. Słoń - z mądrości słynie i zawsze obroni swoją rodzinę. Kurczak - to ja jestem, jednak kurą stanę się wreszcie i w grze namieszam jeszcze. Doborowa to ekipa już się do gry bierze, spróbuj i zobacz co się dziać będzie. Szybkie kusy i skoki, zmiany z boku na bok, do boku i na boki. Każdy z nas taktykę odbiera i do dzieła! Lwa pokonamy, zwycięzcom będziemy. Grę polecamy, zabrać ją też można wszędzie. Dołącz i Ty nareszcie - przekonaj się wreszcie ;) Jednym słowem polecamy! SŁOŃ − po rogach (po przekątnej) się skrada, choć duży i ciężki, to drużyny podstawa,

ŻYRAFA − do przodu i na boki poruszać się może, dzięki swojej długiej szyi lepiej Ci pomoże,

KURCZAK − choć z pozoru mały, i do przodu skakać może, i gdy kurą się stanie i zmieni całe rozdanie, 

LEW − królem planszy jest całej, do przodu, na boki i na rogi/po przekątnej szybkim skokiem się dostaje. Wykażesz się sprytem, a wnet mistrzem zostaniesz.

Nabywanie umiejętności dzięki
grze "Złapmy Lwa"

Dzięki grze "Złapmy Lwa" uczymy się programowania, przewidywania i logicznego myślenia. Tak jak w zwykłych szachach próbujemy przewidzieć ruch przeciwnika. To nie tylko rozrywka, ale i nauka. Przedszkolaki chętnie brały udział w grze, podczas której radość sprawiał im każdy kolejny ruch, możliwość wyboru, a nie tylko wygrana. Niektóre szybko przyswoiły zasady, część wymagała wsparcia ze strony nauczyciela lub kolegów/koleżanek z grupy. Dzięki tej grze można było zaobserwować wrodzone zdolności dzieci, jak również zauważyć ich predyspozycje. Dzieci, które mają trudności z postrzeganiem, kodowaniem itp., dzięki tej grze mogą ćwiczyć w sposób przyjemny i najbardziej dla nich naturalny, czyli poprzez ZABAWĘ :) 

Do czego warto wykorzystać grę
"Złapmy Lwa" na zajęciach edukacyjnych?

Dodatkowo podczas zajęć wykorzystuję ją do nauki kierunków i orientacji w przestrzeni. Dzieci coraz częściej mają problem z określeniem położenia przedmiotów oraz orientacji w schemacie ciała. Dzięki łatwej i przystępnej formie tej gry nauka jest przyjemna, a powtarzanie ćwiczenia nie staje się nudną koniecznością. Gra „Złapmy lwa” rozwija wyobraźnię oraz umiejętność koncentracji, co jest szczególnie istotne obecnie, gdy dzieci są przytłoczone ilością bodźców z otoczenia. Stolikowe wersje gry pozwalają na jednoczesne rozgrywki kilkorga dzieci, które chętnie pomagają sobie wzajemnie i doskonalą technikę gry. Wersja dywanowa z poduszkami jest rewelacyjna i pozwala na polisensoryczną naukę oraz doświadczanie zasad gry na sobie. Dzieci mogą trzymać poduszki i razem z nimi wędrować po polach. Wchodzenie w rolę − utożsamianie się ze zwierzętami sprawiało dużą radość dzieciom oraz umożliwiało ćwiczenia orientacji i koordynacji. Przenosząc się niejako na „afrykańską sawannę”, uczą się zasad planowania i tego, że aby przetrwać, muszą wykazać się sprytem oraz pomysłowością. Gra „Złapmy lwa” daje nie tylko chwilę aktywnej zabawy, wzbogaca zajęcia, lecz również może być wykorzystywana w terapii ruchowej i logopedycznej dzieci. Ja polecam ją szczególnie dla dzieci z problemami z koncentracją uwagi, w zakresie koordynacji wzrokowo-ruchowej, przy zaburzeniach w zakresie orientacji w przestrzeni itp. Nauka i zabawa to wspaniała spraw

Japońskie szachy Złapmy lwa

________________________________________________________

Autorka: mgr Magdalena Makowska- polonistka, logopeda, nauczyciel przedszkola, Terapeuta Ręki, Trener TUS, prowadzę zajęcia Metod W. Sherborne oraz Logorytmikę.

Powiązane posty

Udostępnij tę treść