Jakie są koszty drukowania 3D?

Jakie są koszty drukowania 3D?

Kategorie : Druk 3D

Coraz chętniej korzystamy z możliwości, jakie zapewnia nam najnowsza technologia. Drukowanie przestrzenne 3D to obecnie jedno z częściej spotykanych rozwiązań nie tylko w profesjonalnym i przemysłowym zastosowaniu, ale także szkolnictwie, biznesie czy warunkach domowych. Tworzenie z pomocą trójwymiarowej techniki jest coraz bardziej przystępne cenowo. Niemniej jednak warto wiedzieć, ile kosztuje wydruk 3D oraz jakie czynniki mają wpływ na jego cenę. Z jakimi kosztami musimy liczyć się, chcąc rozpocząć tu swoją przygodę? Odpowiadamy

Ile kosztuje druk 3D?

Na samym początku warto podkreślić, iż nie da się w jednoznaczny sposób określić tego, ile kosztuje druk 3D. Cena ta zależy bowiem od wielu różnych czynników, między innymi od wyboru odpowiedniej drukarki i sprzętu, kosztów wkładów czy kwestii związanych z projektem. Na ceny wydruku składa się więc wiele aspektów, które warto uwzględnić podczas szacowania potencjalnych kosztów. Technologia druku 3D oceniana jest jako stosunkowo droga, co często nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Technika ta nieustannie się rozwija, zapewniając coraz bardziej przystępne cenowo rozwiązania, dopasowane do potrzeb rynku i klientów. Zdecydowanie warto więc zapoznać się z czynnikami, które mają wpływ na koszty oraz szacowanymi cenami zakupu urządzeń i materiałów. 

Drukarka 3D - jej koszt

Zdecydowanie największym wydatkiem, z jakim musimy się liczyć, jest zakup sprzętu. Ile kosztuje drukarka 3D? To zależy, ponieważ ceny tych modeli mogą być stosunkowo zróżnicowane, w zależności od ich parametrów czy wykonania. Na rynku znajdziemy urządzenia już w cenie 1000 złotych, a także te osiągające kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy głównie od oczekiwań odbiorcy odnośnie sprzętu i jego pracy. W przypadku osób początkujących dopiero rozpoczynających swoją przygodę z drukiem 3D, w zupełności wystarczający będzie zakup drukarki w kwocie 1000 zł. Dla hobbystów i osób korzystających z urządzenia w profesjonalny sposób zdecydowanie lepiej sprawdzi się sprzęt o lepszych parametrach technicznych oraz zdecydowanie wyższej cenie.

Obecnie drukarki 3D są równie często spotykane nie tylko w przemyśle, ale także w domowym zastosowaniu. Rynek ten nieustannie się rozwija, a obecna na nim konkurencja dba o właściwy poziom cen oraz dostępność do tych rozwiązań. Wybór urządzeń może przyprawić o niemały zawrót głowy, dlatego też warto dokładnie zastanowić się nad wyborem najlepszego modelu, zgodnie z parametrami urządzenia oraz indywidualnymi oczekiwaniami kupującego

Jakie czynniki mają wpływ na koszt druku 3D?

Na koszt wydruku 3D wpływają nie tylko kwestie związane z zakupem urządzenia, ale także konieczność uzupełniania materiału eksploatacyjnego, czyli filamentu. Tak jak w przypadku tradycyjnych drukarek, podczas pracy sprzętu zużyciu ulegają komponenty wymienne - w tym przypadku jest nim materiał termoplastyczny, który wraz z upływem czasu należy uzupełniać. W sprzedaży znajdziemy różne rodzaje materiałów, takie jak między innymi wkłady filamenty PLA, ABS, tworzywa dekoracyjne itd. Najczęściej ich cena oscyluje w granicach 100 zł za 1 kg. W ofercie znajdują się również inne produkty o niższej masie, co zapewni zdecydowanie mniejsze zużycie oraz związane z tym oszczędności. 

Filament to materiał nawinięty na szpulkę, który pod działaniem temperatury jest odpowiednio formowany zgodnie z zastosowaniem. Jest to komponent wykonywany z różnych tworzyw, co ma wpływ na cenę zakupu oraz koszty druku. W tym przypadku poszczególne produkty mogą różnić się parametrami, takimi jak między innymi właściwości, wytrzymałość czy łatwość obróbki. Kwestie związane z dopasowaniem odpowiedniego materiału związany jest w zasadzie z tym, co chcemy wydrukować oraz jaki rezultat chcemy uzyskać.

Druk 3D cennik - co wpływa na koszty wydruku?

Na koszty druku 3D wpływa kilka czynników, takich jak:

• zużycie materiału - filamentu do druku 3D,

• zużyta energia elektryczna,

• projekt i jego poziom skomplikowania,

• liczba wydruków itd.

Po wyliczeniu możemy oszacować potencjalne koszty godziny pracy drukarki 3D. Najczęściej jest to wartość oscylująca w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, niemniej jednak ceny te mogą odpowiednio wzrastać, w zależności od stopnia zaawansowania projektu oraz trudności jego wykonania. Wybierając odpowiednie urządzenie, warto poradzić się specjalistów, którzy pomogą dopasować odpowiedni model drukarki 3D zgodnie z oczekiwaniami odnośnie do tego sprzętu.

Druk 3D i jego koszty - co jeszcze warto wiedzieć?

Cena druku 3D wbrew pozorom nie musi być wysoka. Wybierając odpowiednie urządzenie oraz dopasowane filamenty, koszty te mogą być stosunkowo niskie. Niemniej jednak inwestując w dobrej jakości sprzęt, możemy zapewnić najlepszą wydajność oraz jakość pracy dopasowaną do indywidualnych potrzeb. W poszukiwaniu sprawdzonego i funkcjonalnego sprzętu zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Stawiając na najlepsze rozwiązania, z pewnością zachwycisz się nieograniczonymi możliwościami druku 3D. 

Powiązane posty

Udostępnij tę treść