Opinie Klientów

Przez ostatnie dwa miesiące podczas prowadzenia zajęć z drukowania 3D, miałem możliwość korzystania z zestawu długopisu 3D Banach Master. Młodzież, zarówna podczas lekcji i podczas zajęć dodatkowych, chwaliła sprzęt za łatwość w obsłudze. Z mojej obs
Czytaj więcej ...
Przez ostatnie dwa miesiące podczas prowadzenia zajęć z drukowania 3D, miałem możliwość korzystania z zestawu długopisu 3D Banach Master. Młodzież, zarówna podczas lekcji i podczas zajęć dodatkowych, chwaliła sprzęt za łatwość w obsłudze. Z mojej obserwacji wynika, że nauka obsługi następuje błyskawicznie i już po kilku próbach uczniowie wykonywali bardziej skomplikowane projekty. Długopis 3D idealnie sprawdza się jako narzędzie do projektowania. Narzędzie nie zacina się, poprawnie wydaje materiał i nagrzewa filament. Jakość wytworzonych produktów jest na bardzo dobrym poziomie.

Długopisy 3D Banach Master z filamentem i pakietem edukacyjnym

Długopisy 3D są łatwe w obsłudze. Świetnie sprawdzają się w szkole ponadpodstawowej. Uczniowie chętnie wykonują własne projekty i poprzez zabawę uczą się modelowania oraz rozwijają wyobraźnię przestrzenną. Praca z długopisami angażuje wiele zmysłów,
Czytaj więcej ...
Długopisy 3D są łatwe w obsłudze. Świetnie sprawdzają się w szkole ponadpodstawowej. Uczniowie chętnie wykonują własne projekty i poprzez zabawę uczą się modelowania oraz rozwijają wyobraźnię przestrzenną. Praca z długopisami angażuje wiele zmysłów, a zajęcia przy ich wykorzystaniu zostają zapamiętane. Dla nauczyciela wygodą jest praktyczne zapakowanie długopisów w walizki, co pozwala na łatwe przenoszenie sprzętu z sali do sali.

Długopis 3D jest doskonałą pomocą edukacyjną w terapii dzieci ze SPE (i nie tylko…). Ten produkt stał się dla mnie narzędziem do tworzenia zindywidualizowanych pomocy terapeutycznych, tj.: alfabet palcowy (daktylografia PJM), pomocy do zabaw matematy
Czytaj więcej ...
Długopis 3D jest doskonałą pomocą edukacyjną w terapii dzieci ze SPE (i nie tylko…). Ten produkt stał się dla mnie narzędziem do tworzenia zindywidualizowanych pomocy terapeutycznych, tj.: alfabet palcowy (daktylografia PJM), pomocy do zabaw matematycznych, rozwijających percepcję wzrokową czy koordynację oko-ręka. Reakcja dzieci? Zachwyt i ogromna chęć do zabawy. Pojawiły się także pytania od dzieci: Z czego to jest zrobione? Zdecydowanie jestem zwolenniczką nauki przez zabawę i działania w przestrzeni (nie na karcie zadaniowej). Dzieci także chętniej wchodzą w tego typu aktywności. W mojej głowie rodzą się kolejne pomysły na wykorzystanie długopisu! Daje tyle możliwości! Stanowi motywację do pracy, rozwija kreatywność i pozwala stworzyć obiekty przestrzenne. Nie wspomnę już o walorach związanych z doskonaleniem motoryki i precyzji. Może być także narzędziem, które podniesie jakość pracy w małych zespołach lub w parze.

Długopis Banach 3D + Filament PLA 200 m ZESTAW

Długopisy 3D w Harcówce? Czemu nie? Świetny pomysł na uatrakcyjnienie zbiórek gromad zuchowych i drużyn harcerskich. To niewielkie urządzenie ma dużą moc. Doskonale sprawdza się podczas majsterki. Za ich pomocą można wyczarować wszystko - od ozdób ch
Czytaj więcej ...
Długopisy 3D w Harcówce? Czemu nie? Świetny pomysł na uatrakcyjnienie zbiórek gromad zuchowych i drużyn harcerskich. To niewielkie urządzenie ma dużą moc. Doskonale sprawdza się podczas majsterki. Za ich pomocą można wyczarować wszystko - od ozdób choinkowych, po karnawałowe maski, zawieszki, pamiątkowe znaczki z biwaku, aż po zaginione w akcji pierścienie do chusty! Co głowa, to pomysł! Długopis 3D działa terapeutycznie - sprzyja rozwojowi koncentracji, usprawnia małą motorykę i precyzje ruchów.

Długopisy 3D Banach Master z filamentem i pakietem edukacyjnym

Długopisy przyjęte z wielkim entuzjazmem wśród młodzieży Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu oraz I LO Świecie.

Długopisy 3D Banach Master z filamentem i pakietem edukacyjnym

Dodaj opinię

Ocena:
Anuluj
Pomysły i realizacja projektów edukacyjnych w technologii 3D.

Pomysły i realizacja projektów edukacyjnych w technologii 3D.

- Kategorie: Druk 3D

Co było pierwsze, jajko czy Cura? O pisance i jej druku w 3D.

W ramach oferty szkoleniowej w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu organizujemy warsztaty z obsługi drukarki 3D. Podczas planowanych zajęć poznamy podstawowe narzędzia oraz funkcje druku trójwymiarowego, nauczymy się projektować i drukować wymyślone przez siebie modele geometryczne.

Jednym z kilku ogólnodostępnych projektów jest trójwymiarowy druk, który został zainspirowany kolekcją pisanek wielkanocnych ks. Stanisława Gronia SJ z Krakowa, kolekcję można obejrzeć w internecie.
Podczas prezentacji swojej kolekcji ks. Stanisław Groń wprowadza nas w historię pisanki, która sięga starożytności, opowiada, że pisanki znajdujemy w starożytnej Grecji, w Rzymie, ale pisanka sięga również kultury indyjskiej, afrykańskiej i oczywiście także kultury słowiańskiej.
To także myśl filozoficzna, my zdajemy sobie sprawę, że istnieje interpretacja świata, Ktoś go stworzył, wiem że stworzył go Bóg do istnienia. Rozpowszechniony mit, np. Ten o Wielkim Gęgaczu, który sprawił, że z jajka wykluła się Ziemia .

Warto wspomnieć również wieczny dylemat filozofów: “Co było pierwsze, kura czy jajko?”.
Kolekcja pisanek wielkanocnych ks. Stanisława Gronia SJ z Krakowa zawiera ponad 900 eksponatów z różnych obszarów geograficznych naszej planety, które warto obejrzeć.
Uwagę zwraca egzemplarz z Boliwii - kamienne jajko. Przykuwa uwagę jego atrakcyjność i niezwykłość przynajmniej z dwóch racji:

  • można go użyć na Wielkanoc (do dekoracji stołu na te Święta)
Kamienne jajko z Boliwii z kolekcji pisanek wielkanocnych, ks. Stanisław Groń SJ
  • można go użyć również na Boże Narodzenie (np. jako szopkę)
Kamienne jajko z Boliwii z kolekcji pisanek wielkanocnych z wyrzeźbioną szopką , ks. Stanisław Groń SJ

W tym niezwykłym eksponacie widzimy szopkę wyrzeźbioną w kamieniu, która może stanowić pomysł na zaprojektowanie i wydrukowanie podobnego obiektu w technologii 3D.

Nie jest to proste zadanie do wykonania, najpierw należy dobrać odpowiednie oprogramowanie, a potem już opracować sam projekt, który trzeba jeszcze odpowiednio przygotować, aby można wydrukować na dostępnej drukarce 3D.

Do wykonania trójwymiarowego projektu po wielu próbach i eksperymentach pozostajemy przy prawdopodobnie najlepszym programie CAD dostępnym na licencji open source - Blender, który zawiera funkcje charakterystyczne dla wysokiej klasy oprogramowania 3D, posiada szczegółowy interfejs, wysoką rozdzielczość oraz możliwość renderingu i animacji. 

Blender - logo programu [ https://www.blender.org/about/logo/ - online, ostatni dostęp 15.07.2021]
Projektowanie w programie Blender. Opracowanie własne podczas projektowania w technologii 3D

Przygotowanie modelu do wydruku

Po zakończeniu projektowania, w celu przygotowania modelu już do samego druku na dostępnej drukarce, należy skorzystać z programu typu slicer (slice – po ang. kroić w plastry). Jest przynajmniej kilkanaście programów, które to umożliwiają, ale po konsultacjach z menedżerami ds. nowych rozwiązań w edukacji Ei System Sp. z o. o.  pozostajemy przy Ultimaker Cura, podobno jest to najbardziej zaufane oprogramowanie do drukowania 3D na świecie.

Oprogramowanie Ultimaker Cura  posiada sporo parametrów związanych z konwersją obiektu na warstwy, które zależą od właściwości samej drukarki (np. wielkości pola roboczego), rodzaju filamentu (grubości oraz temperatury, jakich wymaga) oraz parametrów samego wydruku, takie jak grubość warstw filamentu, liczba warstw poziomych, pionowych, prędkość pracy, ustawienia dla wsporników (support) i sporo innych.

Przygotowanie obiektu 3D do wydruku za pomocą oprogramowania Ultimaker Cura. Opracowanie własne podczas projektowania w technologii 3D.

Po dostosowaniu ustawień slicera, w naszym przypadku jest to program Ultimaker Cura do naszej drukarki BANACH 3D, przy kolejnych wydrukach najistotniejszym parametrem będzie grubość pojedynczej warstwy – od tego przede wszystkim zależy czas oraz precyzja wydruku.
Teraz gotowy plik zapisujemy na karcie SD w formacie *.gcode, umieszczamy kartę w odpowiednim miejscu w obudowie drukarki i drukujemy.
Po upływie odpowiedniego czasu otrzymujemy rezultat w postaci wydrukowanej w nowoczesnej technologii 3D.

Otrzymujemy rezultat w postaci wydrukowanej w nowoczesnej technologii 3D. Opracowanie własne przy wykonaniu wydruku 3D na drukarce BANACH 3D.

Autor:

Wiktor Szanin - nauczyciel-konsultant
https://dodn.dolnyslask.pl


Inspiracja: Kolekcja pisanek wielkanocnych - ks. Stanisław Groń SJ 

Udostępnij