Pomysły i realizacja projektów edukacyjnych w technologii 3D.

Pomysły i realizacja projektów edukacyjnych w technologii 3D.

Kategorie : Druk 3D

Co było pierwsze, jajko czy Cura? O pisance i jej druku w 3D.

W ramach oferty szkoleniowej w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu organizujemy warsztaty z obsługi drukarki 3D. Podczas planowanych zajęć poznamy podstawowe narzędzia oraz funkcje druku trójwymiarowego, nauczymy się projektować i drukować wymyślone przez siebie modele geometryczne.

Jednym z kilku ogólnodostępnych projektów jest trójwymiarowy druk, który został zainspirowany kolekcją pisanek wielkanocnych ks. Stanisława Gronia SJ z Krakowa, kolekcję można obejrzeć w internecie.
Podczas prezentacji swojej kolekcji ks. Stanisław Groń wprowadza nas w historię pisanki, która sięga starożytności, opowiada, że pisanki znajdujemy w starożytnej Grecji, w Rzymie, ale pisanka sięga również kultury indyjskiej, afrykańskiej i oczywiście także kultury słowiańskiej.
To także myśl filozoficzna, my zdajemy sobie sprawę, że istnieje interpretacja świata, Ktoś go stworzył, wiem że stworzył go Bóg do istnienia. Rozpowszechniony mit, np. Ten o Wielkim Gęgaczu, który sprawił, że z jajka wykluła się Ziemia .

Warto wspomnieć również wieczny dylemat filozofów: “Co było pierwsze, kura czy jajko?”.
Kolekcja pisanek wielkanocnych ks. Stanisława Gronia SJ z Krakowa zawiera ponad 900 eksponatów z różnych obszarów geograficznych naszej planety, które warto obejrzeć.
Uwagę zwraca egzemplarz z Boliwii - kamienne jajko. Przykuwa uwagę jego atrakcyjność i niezwykłość przynajmniej z dwóch racji:

  • można go użyć na Wielkanoc (do dekoracji stołu na te Święta)
Kamienne jajko z Boliwii z kolekcji pisanek wielkanocnych, ks. Stanisław Groń SJ
  • można go użyć również na Boże Narodzenie (np. jako szopkę)
Kamienne jajko z Boliwii z kolekcji pisanek wielkanocnych z wyrzeźbioną szopką , ks. Stanisław Groń SJ

W tym niezwykłym eksponacie widzimy szopkę wyrzeźbioną w kamieniu, która może stanowić pomysł na zaprojektowanie i wydrukowanie podobnego obiektu w technologii 3D.

Nie jest to proste zadanie do wykonania, najpierw należy dobrać odpowiednie oprogramowanie, a potem już opracować sam projekt, który trzeba jeszcze odpowiednio przygotować, aby można wydrukować na dostępnej drukarce 3D.

Do wykonania trójwymiarowego projektu po wielu próbach i eksperymentach pozostajemy przy prawdopodobnie najlepszym programie CAD dostępnym na licencji open source - Blender, który zawiera funkcje charakterystyczne dla wysokiej klasy oprogramowania 3D, posiada szczegółowy interfejs, wysoką rozdzielczość oraz możliwość renderingu i animacji. 

Blender - logo programu [ https://www.blender.org/about/logo/ - online, ostatni dostęp 15.07.2021]
Projektowanie w programie Blender. Opracowanie własne podczas projektowania w technologii 3D

Przygotowanie modelu do wydruku

Po zakończeniu projektowania, w celu przygotowania modelu już do samego druku na dostępnej drukarce, należy skorzystać z programu typu slicer (slice – po ang. kroić w plastry). Jest przynajmniej kilkanaście programów, które to umożliwiają, ale po konsultacjach z menedżerami ds. nowych rozwiązań w edukacji Ei System Sp. z o. o.  pozostajemy przy Ultimaker Cura, podobno jest to najbardziej zaufane oprogramowanie do drukowania 3D na świecie.

Oprogramowanie Ultimaker Cura  posiada sporo parametrów związanych z konwersją obiektu na warstwy, które zależą od właściwości samej drukarki (np. wielkości pola roboczego), rodzaju filamentu (grubości oraz temperatury, jakich wymaga) oraz parametrów samego wydruku, takie jak grubość warstw filamentu, liczba warstw poziomych, pionowych, prędkość pracy, ustawienia dla wsporników (support) i sporo innych.

Przygotowanie obiektu 3D do wydruku za pomocą oprogramowania Ultimaker Cura. Opracowanie własne podczas projektowania w technologii 3D.

Po dostosowaniu ustawień slicera, w naszym przypadku jest to program Ultimaker Cura do naszej drukarki BANACH 3D, przy kolejnych wydrukach najistotniejszym parametrem będzie grubość pojedynczej warstwy – od tego przede wszystkim zależy czas oraz precyzja wydruku.
Teraz gotowy plik zapisujemy na karcie SD w formacie *.gcode, umieszczamy kartę w odpowiednim miejscu w obudowie drukarki i drukujemy.
Po upływie odpowiedniego czasu otrzymujemy rezultat w postaci wydrukowanej w nowoczesnej technologii 3D.

Otrzymujemy rezultat w postaci wydrukowanej w nowoczesnej technologii 3D. Opracowanie własne przy wykonaniu wydruku 3D na drukarce BANACH 3D.

Autor:

Wiktor Szanin - nauczyciel-konsultant
https://dodn.dolnyslask.pl


Inspiracja: Kolekcja pisanek wielkanocnych - ks. Stanisław Groń SJ 

Udostępnij tę treść