Problemy wychowawcze w szkole nie zawsze muszą oznaczać przemocy ze strony uczniów. Statystycznie jedno na dziesięć dzieci, które grają w gry wideo, jest narażone na uzależnienie. Uzależnienie od gier wiąże się ze zwiększonym ryzykiem niższych wyników w szkole, lęku i fobii społecznych.
Komputery od dawna są wykorzystywane przez dzieci i dorosłych jako wiarygodne źródła informacji. Ponad 20% dzieci ma teraz dostęp do nieograniczonej ilości informacji i interakcji.
Niektórzy rodzice nie są w stanie ustanowić ścisłych zasad dotyczących ograniczeń dostępu do komputera dla swoich dzieci.
Nadmierne korzystanie z Internetu u dzieci może powodować otyłość, bóle głowy i ogólny zły stan zdrowia z powodu braku aktywności fizycznej. Dzieci mogą być niedostosowane społecznie i mniej zdolne do dobrej komunikacji z przyjaciółmi i rodziną. Wreszcie większość popularnych gier online przedstawia nadmierne użycie przemocy.
Jakie są sygnały ostrzegawcze uzależnienia od komputera?
Eksperci od psychologii i mediów mają listę znaków ostrzegawczych do uzależnienia od komputera:
- Internet jest wykorzystywany przez Twoje dziecko, jako środek ucieczki od problemów lub łagodzenie przygnębionego nastroju.
- Twoje dziecko często traci poczucie czasu w trybie online.
- Poświęca sen dla możliwości spędzenia więcej czasu w Internecie.
- Sprawdza swój adres e-mail kilka razy dziennie.
- Ma gorsze osiągnięcia edukacyjne.
- Nie przestrzega ograniczeń korzystania z Internetu.
- Przebywa często przed komputerem.
- Twoje dziecko ma sygnały odstawienia, w tym niepokój lub drżenie rąk.
- Jest “cały czas zajęte komputerem”.
- Ma problemy z rozróżnieniem świata wirtualnego i świata rzeczywistego.
Skuteczne rozwiązania w uzależnieniu komputerowym
Szkoła powinna wspierać rodziców w przeprowadzeniu szczerych rozmów z dzieckiem na ten temat. Nie należy oceniać i przerywać argumentację dziecka. Warto skupić na zbadaniu rzeczywistych motywacji. Na początek należy uświadomić dziecku, że jest uzależnione i jakie niesie to ze sobą konsekwencje. Najlepszym sposobem na wyjście z tego stanu jest ustalenie ściśle określonego planu dnia. Warto ustalić zmieniające się godziny korzystania z internetu oraz częste przerwy. Szkoła powinna wspierać ucznia w doskonaleniu umiejętności społecznych. Nauczyciel może zapoznać z technikami relaksacyjnymi, do złagodzenia skutków odstawienia sieci.