Usprawniaj percepcję słuchową i trenuj ucho z Eduterapeuticą lux!

Usprawniaj percepcję słuchową i trenuj ucho z Eduterapeuticą lux!

Dzwoni, syczy, ćwierka, tyka, gwiżdże… Zewsząd dociera do nas masa różnorodnych dźwięków. Ich naśladowanie, różnicowanie oraz rozpoznawanie jest skutecznym ćwiczeniem rozwijającym percepcję i uwagę słuchową dziecka. Wykorzystanie w tym celu pakietu multimedialnego Eduterapeutica lux Trenuj ucho! bez zwątpienia wniesie na zajęcia mnóstwo dobrej energii oraz stanie się konkretną pomocą każdego terapeuty i nauczyciela wspomagającego. Przekonaj się, dlaczego warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania edukacyjne.

Edukacyjny pakiet multimedialny do terapii słuchu o wielu zaletach

Tworząc pakiet multimedialny Eduterapeutica lux Trenuj ucho!, skupiliśmy się na tym, aby posiadał on różnorodną bazę interaktywnych ćwiczeń multimedialnych. Wraz z autorką pomocy do percepcji słuchowej, Panią Anną Tońską-Szyflebein, udało się nam skomponować aż 600 ciekawych gier, co przełożyło się na ponad 1500 ekranów. Wszystkie te ćwiczenia są przemyślane i skonsultowane z autorką, aby merytoryka pakietu multimedialnego była dopracowana w stu procentach! Ćwiczenia można dowolnie konfigurować, co daje nieograniczone możliwości terapeutyczne. Ponadto trening słuchowy posiada dwa poziomy trudności – dla młodszych i starszych dzieci – dzięki czemu możliwa jest złożona terapia dostosowywana do wieku dziecka.

Każdego dnia docierają do nas dźwięki z miasta, szkoły, placu zabaw czy restauracji. W związku z tym skupiliśmy na doborze zadań słuchowych w taki sposób, aby pokrywały się one z czynnościami dnia codziennego. Jako że Trenuj ucho! to pakiet do terapii percepcji i uwagi słuchowej, zwróciliśmy uwagę na to, aby lektor miał przyjemny, ale stonowany tembr głosu. Stanęło na głosie Filipa Kosiora, który zajął pierwsze miejsce w rankingu „Najlepsi polscy lektorzy audiobooków 2021”. Filipa Kosiora można usłyszeć też jako głos czytający bestsellerowe audiobooki oraz… na Netflixie. Materiały edukacyjne zawarte w pakiecie nadają się do pracy na różnych urządzeniach (np. komputer stacjonarny, laptop, monitor dotykowy, tablet, smartfon). Ponadto Trenuj ucho! posiada licencję otwartą – bezterminowa, na każdym urządzeniu, dla dowolnej liczby użytkowników w ramach placówki oświatowej czy gabinetu!

Jakie funkcje słuchowe możesz ćwiczyć z pakietem Trenuj ucho!?

W ramach poszczególnych części przećwiczysz z dziećmi takie umiejętności, jak:

 1. wysłuchiwanie i rozpoznawanie dźwięków naturalnych, dochodzących z otoczenia,
 2. wyodrębnianie pojedynczych dźwięków z tła,
 3. rozpoznawanie wzorców dźwiękowych,
 4. rozpoznawanie dźwięków wytwarzanych celowo,
 5. wyodrębnianie sylab w wyrazach,
 6. określanie liczby sylab i głosek w wyrazach,
 7. zgadywanie słów podzielonych na sylaby czy głoski,
 8. rozpoznawanie i wyodrębnianie głosek w wyrazach, określanie ich umiejscowienia,
 9. ćwiczenie pamięci słuchowej, zapamiętywanie sekwencji dźwięków i słów oraz ich różnicowanie,
 10. ćwiczenie słuchu fonemowego,
 11. ćwiczenie na konkretnych wyrazach oraz pseudosłowach.

Pakiet multimedialny do percepcji słuchowej dla terapeutów, logopedów i nauczycieli

Wykorzystanie pakietu multimedialnego do percepcji i uwagi słuchowej Eduterapeutica lux Trenuj ucho! niesie za sobą wiele edukacyjnych korzyści! Każdy specjalista – niezależenie, czy jest to logopeda, neurologopeda, pedagog, oligofrenopedagog, czy nauczyciel wspomagający – poszukuje sprawdzonego rozwiązania, które przyniesie konkretne korzyści.

Dla specjalisty: 

 1. przyspieszenie efektów w terapii logopedycznej, w tym terapii zaburzeń przetwarzania słuchowego,
 2. podniesienie atrakcyjności zajęć w terapii pedagogicznej, pracy rewalidacyjnej, terapii logopedycznej, co sprawi, że dzieci chętniej angażują się w proces terapeutyczny,
 3. urozmaicenie zajęć w pracy z dziećmi wykazującymi trudności w nauce czytania, pisania, nauce języka obcego,
 4. nadanie zajęciom nowoczesnego charakteru.

Dla uczniów:

 1. dzięki formie zabawy chętniej angażują się w zajęcia,
 2. mogą wielokrotnie rozwiązywać swoje ulubione zadania,
 3. lubią zajęcia i ich nowoczesną formę,
 4. poprawiają koncentrację i uwagę słuchową, co przyczynia się także do rozwoju umiejętności: czytania, zapamiętywania, filtrowania informacji, rozumienia wypowiedzi,
 5. wzmacniają umiejętność uczenia się nowych słów, nowego języka obcego.

Szeroka baza interaktywnych ćwiczeń angażujących dziecko

Ćwiczenia w programie multimedialnym Trenuj ucho! zawierają autorskie grafiki i animacje, które kolorystycznie zostały skomponowane tak, aby dziecko chętnie podejmowało się rozwiązywaniu zadań. Ponadto zawarte w pakiecie do percepcji i uwagi słuchowej ćwiczenia multimedialne opierają się na mechanikach stosowanych w grach komputerowych. Poznaj kilka rodzajów animacyjnych ćwiczeń multimedialnych, które trenują poszczególne funkcje słuchowe.

 1. Duszek w szafie – dziecko słucha uważnie słów lektora, różnicuje wyrazy i umieszcza je w szafie.
 2. więkowe balony – dziecko przebija balon, kiedy usłyszy słowo kończące się daną sylabą.

3. Rymowanki – dziecko dopasowuje odpowiedni obrazek pasujący do reszty zdania. Wzmacniaj swoją umiejętność rozumienia wypowiedzi.
4. Dżin – dziecko słucha słów z dodatkową sylabą, po czym musi podarować dżinowi prawidłowy obrazek

To tylko cztery z aż 600 interaktywnych ćwiczeń multimedialnych zawartych w pakiecie multimedialnym Trenuj ucho!. Jeżeli chcesz przetestować wersję demonstracyjną, znajdziesz ją na stronie produktu -> DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Poznaj powody wprowadzenia multimediów do terapii SPE

Istnieje wiele powodów, dlaczego warto wprowadzić do terapii dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi pakiet multimedialny. Oto kilka z nich:

Motywacja

Dzieci często mają większą motywację do nauki i udziału w terapii, kiedy są angażowane poprzez różnorodne i interaktywne multimedia. Multimedialne pakiety są bardziej interesujące i przyjemniejsze w odbiorze przez dzieci, co wpływa na większe zaangażowanie i aktywność podczas zajęć terapeutycznych.

Dostosowanie do indywidualnych potrzeb

Multimedialne pakiety są dostosowywane indywidualnie do potrzeb i umiejętności każdego dziecka. Oferują one różne poziomy trudności, umożliwiając dostosowanie do konkretnych umiejętności i możliwości ucznia. Dzięki temu terapia jest bardziej skuteczna.

Wielozmysłowe podejście

Multimedialne pakiety angażują różne zmysły dziecka, co jest korzystne dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Dzieci mają możliwość korzystać z dźwięków, obrazów, czy interaktywnych elementów, które pomagają w nauce i zrozumieniu różnorodnych zagadnień.

Indywidualizacja i samodzielność

Multimedialne narzędzia umożliwiają dzieciom samodzielną pracę, co skutkuje ćwiczeniem samodzielności i gruntowaniem poczucia własnej wartości. Dzieci mogą mieć kontrolę nad postępem w nauce, co zwiększa ich pewność siebie i chęć poczynania dalszych kroków w terapii. 

Wspomaganie umiejętności – wieloobszarowo

Multimedialne pakiety pomagają w rozwijaniu szeregu istotnych umiejętności, m.in. takich jak np.: umiejętności komunikacyjne, społeczne, emocjonalne. Celem ćwiczeń interaktywnych jest wsparcie wielu obszarów rozwoju dziecka.

Powtarzalność i utrwalanie

Multimedialne pakiety edukacyjne umożliwiają wielokrotne powtarzanie i utrwalanie materiału. Dzieci mogą korzystać z programów wielokrotnie, co daje szansę na utrwalenie poznanych już zagadnień.

Wprowadzenie multimedialnego pakietu do terapii dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi jest korzystne zarówno dla dzieci, jak i dla terapeutów. Zwiększają one motywację oraz skuteczność terapii w rozwoju szeregu istotnych umiejętności u dziecka. 

Posłuchaj autorki pakietu: Anny Tońskiej-Szyflebein

Powiązane posty

Udostępnij tę treść