Usprawnienie narządów artykulacyjnych - ćwiczenia  dla Twojego dziecka

Usprawnienie narządów artykulacyjnych - ćwiczenia dla Twojego dziecka

Połączenie zabawy wraz z indywidualnie dobranymi ćwiczeniami, pozwoli mu przygotować się do prawidłowej wymowy i poprawienia wyrazistości wypowiedzi. Sprawdź, jak możesz pomóc swojemu dziecku w rozwoju aparatu mowy.

Jakie korzyści dają regularne ćwiczenia artykulacyjne dla dzieci?

Przede wszystkim usprawniają obszar dolnej ruchomej szczęki tj. język, wargi, podniebienie miękkie i żuchwę oraz pomagają uwrażliwić miejsca i ruch w jamie ustnej, które są niezbędne w przypadku prawidłowego wymawiania dźwięków. Ponadto możemy zauważyć u naszego dziecka poprawę koordynacji ruchowej w zakresie aparatu mowy. Dzięki regularnym ćwiczeniom, maluch wyuczy się także prawidłowego połykania. 

Na co zwrócić uwagę przy ćwiczeniach artykulacyjnych?

Najważniejsze, aby dobrać zestaw ćwiczeń dla malucha w sposób indywidualny. Postaw na zabawę i kreatywność oraz wybierz czynności, które będzie chętnie powtarzał. Postaraj się, aby ćwiczenia wykonywać regularnie, najlepiej kilka razy w ciągu dnia przez krótki czas - od 5 do 10 minut. Ilość powtórzeń oraz czas trwania ćwiczenia należy dopasować do dziecka i jego predyspozycji. Ćwiczenia mogą być wykonywane w każdym miejscu, ale w ich przypadku najbardziej liczy się dokładność, więc warto zwrócić uwagę na to, czy mamy odpowiednią ilość czasu, by prawidłowo przeprowadzić ćwiczenie. Kluczem do sukcesu są cierpliwość rodzica oraz motywacja dziecka do dalszej nauki. Na efektywność ćwiczeń wpłynie także wielokrotne powtarzanie. 

Ćwiczenia artykulacyjne dla dzieci w sytuacjach codziennych

Ćwiczenie aparatu artykulacyjnego możesz rozpocząć wraz z dzieckiem już podczas naturalnych sytuacji, które dzieją się w życiu codziennym. Poniżej zapoznasz się z kilkoma propozycjami ćwiczeń, które usprawnią aparat mowy twojego dziecka.


- kiedy dziecko ziewa w ciągu dnia, poproś je, aby zasłaniało usta dłońmi i powtórzyło tę czynność kilka razy


- jeśli twoje dziecko dostało lizaka, zaproponuj mu, aby lizało je unosząc czubek języka ku górze


- podczas porannego i wieczornego mycia zębów, wprowadź do rutyny swojego dziecka liczenie zębów i witanie się z nimi w taki sposób, żeby czubek języka dotknął każdego zęba osobno


- zachęć dziecko, aby podczas rysowania, wykonało językiem kółko dookoła warg lub linię prostą od jednego do drugiego kącika ust


- podczas czytania książeczek, poproś malucha o naśladowanie dźwięków zwierząt i odgłosów, jakie wydają, aby usprawnić jego rozwijający się aparat artykulacyjny.

Ćwiczenia usprawniające wargi i język 


Ćwiczenia warg pomogą Twojemu dziecku w wyraźnej artykulacji samogłosek, a także w utrwaleniu prawidłowego toru oddechowego, poprzez wzmocnienie mięśnia okrężnego ust. Najpopularniejsze ćwiczenia znajdziesz poniżej:


- nadymanie policzków ze ściągniętymi ustami. Dla urozmaicenia “przekłuwamy” palcami balonik z policzków, który pęka.

- poproś dziecko o ułożenie ust jak do całuska i cmoknijcie do siebie, posyłając buziaki

- parskanie wargami

- poproś dziecko o szeroki uśmiech od ucha do ucha i dzióbek na zmianę

- ściąganie warg do przodu i otwieranie ich oraz zamykanie na przemian

- zabawa w rybaka - wytnij z papieru kolorowe rybki i poproś dziecko, aby za pomocą słomki przenosiło je do papierowego koszyczka

- próba zamienienia języka w młotek. Niech dziecko uderza językiem o dziąsła tuż za górnymi zębami, naśladując wbijanie gwoździa.

- poproś dziecko, aby dosięgnęło językiem ostatniego zęba na górze i na dole z prawej oraz lewej strony

- zabawa w malarza - niech twoje dziecko użyje języka jak pędzla i spróbuje pomalować nim podniebienie, zaczynając od zębów w stronę gardła

- galop, czyli naśladowanie jadącego konika, stukając czubkiem języka o podniebienie i wydając przy tym odgłos kląskania.

Ćwiczenia żuchwy

Pomogą w usprawnieniu motoryki ogólnej twojego dziecka. Wśród najpopularniejszych ćwiczeń żuchwy znajdziemy między innymi:

- naśladowanie żucia gumy i przeżuwania jak u krowy

- szerokie otwieranie ust (jak w przypadku wymawiania głoski) z zębami widocznymi, dzięki rozchylonym wargom


- wysuwanie żuchwy oraz poruszanie dolnymi zębami po górnej wardze

- przesuwanie żuchwą na boki przy otwartych ustach.

Ćwiczenia podniebienia miękkiego

Wpływają na prawidłową realizację głosek, takich jak k i g oraz systematyczny trening pomoże przy problemach z nosowaniem. Przykładowymi ćwiczeniami podniebienia miękkiego są:


- wysuwanie języka z szeroko otwartych ust przy wdychaniu i wydychaniu powietrza nosem


- kaszlenie z językiem wysuniętym na brodę


- nabieranie powietrza ustami, zatrzymywanie go w policzkach na kilka sekund, a następnie wypuszczenie nosem.

Narzędzia wspomagające terapię logopedyczną dostępne w EI System

W sklepie eiststem.pl znajdą Państwo doskonałe narzędzie wspomagające prawidłowy rozwój mowy u dziecka. Pakiet Eduterapeutica LOGOPEDIA przygotowany został w oparciu o najnowsze zalecenia dotyczące prowadzenia terapii logopedycznej. Program jest ciekawy graficznie i angażujący, dlatego dzieci chętnie z niego korzystają. Narzędzie to jest doskonałym motywatorem do nauki wymowy, co sprawia, że postępy terapii widoczne są dużo szybciej. Korzystający z niego logopedzi chwalą też łatwość korzystania z programu. Zakup pakietu z otwartą licencją można sfinansować korzystając z programu „Aktywna Tablica”.

Podsumowanie

Wprowadź swoje dziecko w świat zabawy i wspólnie poćwiczcie nad usprawnieniem jego aparatu artykulacyjnego. Spektakularne efekty przyjdą z czasem, a dzięki cierpliwości i wspólnej pracy, twoje dziecko będzie mogło z satysfakcją uczyć się nowych umiejętności i nabierać pewności siebie w mówieniu. Czy już wiesz, które z ćwiczeń wybierzesz dla swojego malucha?

Udostępnij tę treść