Wykorzystanie długopisów 3D Banach w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym

Wykorzystanie długopisów 3D Banach w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym

Na całym świecie psychologowie i pedagodzy podkreślają ogromne znaczenie pierwszych lat życia, które mają ogromy wpływ na późniejszy rozwój człowieka. Ważne jest zatem, aby jak najlepiej wykorzystać ten czas. Proponować dzieciom wartościowe, rozwijające i angażujące treści oraz aktywności. Tworzyć warunki do rozwoju postawy twórczej, wyobraźni, samodzielności, odpowiedzialności, współpracy. Podążać za potrzebami i oczekiwaniami dzieci. Umożliwiać im eksperymentowanie, doświadczanie i wielozmysłowe poznawanie świata. W twórczy sposób korzystać z nowoczesnych technologii.

Długopisy 3D Banach na zajęciach przedszkolnych

Długopisy 3D Banach wykorzystują moc i siłę zabawy, która niesie wiele pozytywnych emocji. To innowacyjne narzędzie edukacyjne, które doskonale sprawdza się w pracy zarówno z małymi dziećmi, jak i dorosłymi. Przynosi ono wiele korzyści i pozytywnie wpływa na rozwój dzieci w wieku przedszkolnym. Dzięki długopisom 3D Banach zajęcia stają się fascynujące, a dzieci cieszą się nimi, przez co skutecznie zwiększa się ich zaangażowanie i motywacja.

Dla dzieci od 4 roku życia!

Długopisy 3D Banach Przedszkole są przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym. To bezpieczne narzędzie dla użytkowników już od czwartego roku życia. Wykorzystuje się w nim specjalny niskotemperaturowy filament (PCL), co minimalizuje ryzyko oparzenia. Dodatkowym atutem jest to, iż filament wypływa z długopisu powoli i płynnie, przez co dziecięce rączki doskonale radzą sobie z obsługą długopisu 3D Banach Przedszkole. Po ostygnięciu tworzywo PCL pozostaje plastyczne, dzięki czemu można je dowolne formować. Efekt pracy dziecka jest natychmiastowy, co daje młodym twórcom poczucie kontroli i sprawczości nad materią.

Długopisy 3D Banach dla starszaków

Do pracy można też wykorzystać drugi rodzaj długopisów 3D Banach, który do tworzenia modeli wykorzystuje wysokotemperaturowy filament PLA – jest on również bezpieczny w użytkowaniu i z powodzeniem wykorzystywany w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym, ale jego użytkowanie wymaga większego nadzoru osoby dorosłej oraz pracy w mniejszych grupach.

Co stworzyć z długopisu 3D Banach w przedszkolu?

Samych pomysłów na wykorzystanie długopisów 3D Banach już od przedszkola jest naprawdę wiele.

Na początku przygody z drukiem 3D warto posłużyć się gotowym (prostym) szablonem, który zostanie „zamalowany czarodziejskim długopisem 3D”. Należy zadbać o to, aby dziecięcy wytwór miał walor użytkowy, tzn. by dziecko mogło się nim nacieszyć, zaprezentować innym, wykorzystać podczas zabawy swobodnej, zajęć czy obdarować nim bliskich.

Zabawki i prezenty dla rodziców

Wydrukowanie własnej zabawki 3D, którą można się pobawić, to dopiero radość! Kręcące się bączki, obręcze do baniek mydlanych, samoloty, roboty, samochody, laleczki i wiele, wiele innych…Wyobraźnia dziecięca nie zna granic.

W przypadku bardziej czasochłonnych i trudniejszych projektów pracę można podzielić na etapy, zgodnie z potrzebami i możliwościami użytkowników. Warto też dawać dzieciom możliwość wyboru spośród kilku szablonów, a z czasem zachęcać do tworzenia autorskich projektów czy tworzenia własnych wzorów z wykorzystaniem rysowanych wierszyków lub instrukcji typu „rysowanie krok po kroku”.

Przedszkolaki mogą wydrukować postaci czy pacynki do miniprzedstawień teatralnych. Okrągły otwór na palec ułatwi trzymanie i manipulowanie nimi podczas spektaklu.

Dzięki długopisom 3D Banach w prosty sposób dzieci mogą przenieść się do świata bajek i baśni, gdzie spotkają „księżniczkę” w koronie czy diademie na głowie, „wróżkę” z czarodziejską różdżką 3D… Aby ożywić bohatera w teatrze cieni, wystarczy tylko kawałek białego płótna, lampka i… wykonany długopisem 3D Banach model. Dobra zabawa gwarantowana!

Dekoracje i ozdoby sali

Przedszkolaki za pomocą długopisów 3D Banach mogą wspólnie tworzyć jedyne w swoim rodzaju dekoracje pomieszczeń (np. girlandy z kropli deszczu, liści, śnieżynek), ozdoby tematyczne, świąteczne czy związane z porami roku (m.in. symbole wielkanocne, czyli pisanki, zajączki wielkanocne; symbole bożonarodzeniowe, czyli choinki, ozdoby choinkowe; symbole narodowe, czyli godło, flaga; zwierzęta czy roślinność z różnych ekosystemów; wiosenne kwiaty, jesienne liście itd.).

Oryginalna biżuteria 3D, a więc różne kolczyki, bransoletki, pierścionki czy niepowtarzalne gadżety-zawieszki, breloczki, przypinki, magnesy na lodówkę, zakładki do książki, podstawki pod kubek to sprawdzone pomysły na prezenty dla najbliższych, ale nie tylko. Własnoręcznie wykonana opaska/bransoletka, założona na prawą rękę, z pewnością ułatwi dziecku rozróżnianie stron: prawej i lewej.

Długopisy 3D Banach jako pomoc dydkatyczna

Długopisy 3D Banach z powodzeniem wykorzystuje się do tworzenia pomocy dydaktycznych. Samodzielnie wykonane liczmany, znaki matematyczne czy cyfry, zachęcają do zabaw matematycznych w przeliczanie elementów, dodawanie, odejmowanie, porównywanie zbiorów. Dzięki temu innowacyjnemu narzędziu przedszkolaki mogą w formie zabawy poznawać litery, cyfry, znaki, figury geometryczne. Odkrywać je za pomocą wzroku i dotyku. Wziąć do ręki, manipulować nimi, wodzić po nich palcem, bawiąc się w tropicieli poszukiwać podobnych kształtów czy kolorów.

Dobrym pomysłem jest stworzenie tablic typu: „W czym mogę pomóc?”/„Jestem dobry w…”/ „Już potrafię…”, które kształtują wzajemną pomoc koleżeńską, eksponują mocne strony dziecka, wzmacniając poczucie własnej wartości. To tablice wizualizujące umiejętności, które dzieci już opanowały, w których czują się „ekspertami” i w których mogą służyć pomocą innym. Indywidualne piktogramy lub zdjęcia wykonane długopisem 3D Banach mogą się na takiej tablicy znaleźć.

Zajęcia z długopisem 3d Banach to też praca w parach czy grupach. Zespołowe tworzenie projektu uczy współpracy, komunikacji, planowania, podziału zadań, odpowiedzialności za powierzone zadanie. Wykorzystując długopisy 3D Banach warto sięgać po tego typu formę pracy z dziećmi, by wspólne tworzyły „piękne i wielkie dzieła”. To bardzo integruje grupę.

Refleksja to istotny element procesu uczenia się i cenna informacja zwrotna dla nauczyciela. Dobrze, aby podczas rozmowy z przedszkolakami zapytać, czy podobała im się praca z długopisem 3D, co im się udało, czego się nauczyli, czy coś im sprawiło trudność i co ewentualnie trzeba poprawić następnym razem?

Dlaczego warto wykorzystywać Długopisy 3D Banach na zajęciach?

Wprowadzenie długopisów 3D Banach w przedszkolu przynosi szereg korzyści dla dzieci, zarówno pod względem rozwoju motoryki małej, logicznego myślenia, koncentracji uwagi, doskonalenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, jak i rozwijania wyobraźni przestrzennej, kreatywności. Dzieci mogą uczyć się nowych umiejętności, takich jak planowanie etapów swojej pracy, konstruowanie i wiele innych.

Długopisy 3D Banach to idealne rozwiązanie dla:

  • placówek, które poszukują innowacyjnych i angażujących narzędzi edukacyjnych,
  • dyrektorów, którym zależy na efektywnych pomocach dydaktycznych, z których mogą korzystać dzieci z różnymi potrzebami edukacyjnymi,
  • nauczycieli, dla których ważny jest rozwój dziecka, dziecięca radość tworzenia, aktywizowanie dzieci oraz ich uśmiech,
  • dzieci, które dzięki wyzwaniom na miarę ich możliwości i potrzeb mogą tworzyć i cieszyć się drukiem 3D, a także urealniać swoje pomysły i marzenia,
  • wszystkich tych, którzy chcą dać dzieciom dostęp do nowoczesnych i ciekawych narzędzi, które uczą i rozwijają poprzez zabawę.

Autorka:

mgr Aleksandra Janicka - dyplomowana nauczycielką wychowania przedszkolnego i wicedyrektorka ZSP Nr 1 w Strzyżowicach, Nauczyciel Jutr@ 2023 r.

Powiązane posty

Udostępnij tę treść