Wykorzystanie drukarki Banach 3D do wydruku litofanu

Wykorzystanie drukarki Banach 3D do wydruku litofanu

Kategorie : Druk 3D

Drukarka 3D w szkole to możliwość drukowania elementów, czy narzędzi dydaktycznych, pomagających w realizacji zajęć lekcyjnych. Główną zaletą posiadania drukarki 3D jest możliwość samodzielnego przygotowywania projektu. Trójwymiarowy projekt można stworzyć za pomocą darmowego oprogramowania, który można zaprojektować wraz z uczniami, a następnie go wydrukować. Dodatkowo modelowanie 3D rozwija też umiejętności przestrzenne, wizualizację przestrzenną, rotację wyobrażeniową. Nauka umiejętności drukowania 3D pozwoli oczywiście nie tylko na drukowanie prostych obiektów. To też możliwość wykorzystania tej technologii w ramach pracy  metodą projektu i tworzenia ciekawych konstrukcji odpowiadających na aktualne problemy lokalne czy też globalne. W tym artykule przedstawię litofan - trójwymiarowy obraz, który zmienia się w zależności od intensywności i padającego na niego światła. Jasne obszary są bardzo cienkie, przez co przepuszcza się więcej światła, podczas gdy grubsze części wydają się ciemniejsze. Litofany pochodzą z XIX wieku, kiedy tradycyjnie były rzeźbione z wosku, formowane w gipsie, a następnie odlewane i wypalane w porcelanie. W międzyczasie została wymyślona fotografia jako sposób na uchwycenie chwili. Dziś druk 3D  pozwala doświadczyć tego, co najlepsze z obu światów.

Projekt litofanu od czego zacząć?

Potrzebne: 

Drukarka 3D Banach oraz filament PLA (kolor biały)

Projekt litofanu:

Najpierw wybierz zdjęcie (np. zdjęcie rodzinne). Praktyczna uwaga: litofany polegają na różnicy kontrastu między częściami obrazu. Dzięki wysokiej rozdzielczości druku 3D każdy obraz o umiarkowanym poziomie kontrastu pozwoli otrzymać wyraźny obraz z oszałamiającymi szczegółami. Jeśli obraz ma niski kontrast, spróbuj przekonwertować go na czarno-biały, zwiększyć kontrast lub wymazać tło za pomocą narzędzia do edycji zdjęć. 

Użyj generatora:

Do stworzenia litofanu użyj generatora dostępnego online. Poniżej adres do oprogramowania:
Flat Lithophane Maker

Za pomocą intuicyjnego kreatora stwórz swój pierwszy litofan.

Rysunek 1 Widok okna aplikacji do tworzenia litofanu

Opis podstawowych elementów:

W pierwszym kroku wybierz zdjęcie, np. rodzinne zdjęcie dzieci, dodaj fotografię, klikając „Wybierz plik”.

Sekcja Opcje ramki pozwala wybrać funkcje, które chcesz mieć w swojej ramce: 

1) tunele sznurkowe (jak pokazano na schemacie), 

2) zakładkę haczykową (zaczep z otworem pośrodku) w górnej środkowej części litofanu 

3) lub zwykłą ramę bez innych funkcji. 

Długość podstawy określa całkowitą długość podstawy (włączając ramki) i jest głównym „wielkości” wymiarowania. 

Szerokość podstawy ma zastosowanie tylko do ramy. Większa szerokość podstawy zapewnia mocniejszą ramę.  

Przygotowanie wydruku

W celu wydrukowania litofanu należy przygotować stworzony w kreatorze projekt (o rozszerzeniu *stl.) i otworzyć plik 3D w dowolnym oprogramowaniu służącym do cięcia na warstwy, może to być p.. Cura 3.6.0.  

Rysunek 2. Widok okna oprogramowania z stworzonym modelem 3D

Jak działa program do cięcia?

Cura to darmowy program, który przygotuje Twój projekt do drukowania w 3D. Konwertuje model 3D (plik STL) do formatu pliku, który rozumie drukarka 3D (plik gcode), w którym przechowywane są instrukcje dla mikrokontrolera drukarki 3D. Istnieje wiele czynników, które są bardzo ważne w tworzeniu udanego druku – tak bardzo, że nie możemy ich wszystkich wymienić. Każda drukarka 3D jest inna i dlatego wymaga innych ustawień oprogramowania. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych ustawień dla poprawnego przygotowania projektu do druku: 

  •  opcje prędkości i jakości
  • opcje wypełnienia

Zgodnie z powyższymi ustawieniami „potnij” projekt i prześlij do drukarki 3D. Gotowy efekt uzyskasz po naświetleniu wydrukowanej ramki – zdjęcia rodzinnego.

Rysunek 3. Widok wydrukowanego litofanu (zdjęcie rodzinne)

Autor:

Łukasz Kryła - nauczyciel fizyki, informatyki oraz przedmiotów elektroniczno - automatycznych, wykładowca technik cyfrowych oraz IoT na uczelni wyższej.  Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego kierunek fizyka, Politechniki Gdańskiej kierunek matematyka oraz Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie kierunek elektronika.

Powiązane posty

Udostępnij tę treść