Przewodnik po druku 3D

Zaopiekujemy się Twoją szkołą!

EkoSystem Banach 3D to pakiet, w skład którego wchodzą materiały dydaktyczne dedykowane nauczycielom, którzy chcą urozmaicić zajęcia stosując druk 3D.

Ekosystem wspiera nauczycieli w zastosowaniu drukarek 3D w wielu obszarach m.in. na zajęciach przedmiotowych, jak i kółkach zainteresowań lub zajęciach z dziećmi ze SPE. Niezależenie od tego, czy są to lekcje przyrody, techniki, czy historii, każda dziedzina nauki jest odpowiednia do wprowadzenia druku 3D. Szeroka i rozbudowana baza modeli ułatwi pracę z drukarką każdemu niezależnie od umiejętności technicznych. EkoSystem powstał z myślą o wsparciu Was nauczycieli na każdym etapie - od zakupu po pracę z drukarką. Jesteśmy tutaj dla Was i po to powstał program ekoSystem!

Poznaj ekoSystem Banach 3D

Jeśli zastanawiasz się, czy ekoSystem Banach 3D jest odpowiedni dla Twojej placówki, to koniecznie posłuchaj co mówią nauczyciele, którzy już korzystają z naszego wsparcia.

EkoSystem Banach to gotowe rozwiązania dla wszystkich nauczycieli w Twojej szkole!


Przewodnik – technologie 3D bez tajemnic.
Projekt: „Wehikuł czasu to byłby cud”

Zajęcia z modelowania 3D dla klas 7-8

Wykorzystajmy nowoczesną technologię, aby stworzyć swoisty wehikuł czasu dla klasy 7b czy 8a,który będzie stał na zapleczu sali informatycznej i czekał na rozpakowanie po 10/15/20 latach. My mieliśmy swoje złote myśli – niech nasi uczniowie zrobią dla siebie breloki lub swoje podpisy, które zamkniemy w pudełku z podpisem 8a i którego nie będzie można otworzyć wcześniej niż za 20 lat – bo tak będzie stanowił napis nadrukowany na nim. Gotowi? To, do roboty!

Wskazówki krok po kroku, jak stworzyć model znajdziesz w materiale video.

Będę grał w grę!
Gra z drukiem 3D dla uczniów w klasach 4-8

Gramifikacja w edukacji z drukiem 3D jest prostsza niż myślisz.

Gry planszowe pobudzają wyobraźnię i zacieśniają więzi w grupie, a przede wszystkim dają możliwość swobodnej i ciekawej nauki. 

A może warto te wspaniałe emocje związane z tradycyjną grą planszową przenieść...na drukarkę 3D?

Gra stworzona na drukarce 3D pozwala stworzyć własną, spersonalizowaną planszę i dostosować ją do wybranych zajęć edukacyjnych.  Grę możesz dowolnie rozbudowywać, ponieważ na planszy mogą pojawić się pola specjalne. 

Jak przygotować planszę, pionki i karty pracy?

Plansza: W programie Tinkecard przygotuj prostopadłościan o wymiarach 200 mm x 200 mm i grubości 3mm. Na figurze umieść w dowolnym punkcie zestaw kształtów, obowiązkowych pól dla innych graczy. Kształt i układ pól może być różnorodny. Pamiętaj o stworzeniu planszy dla każdego gracza!

Kostka: Zakup, zaprojektuj i wydrukuj lub wykorzystaj aplikację zainstalowaną na sowim telefonie, która zasymuluję rzut kostką. 

Pionki: Daj uczniom możliwość wyboru pionków - niech zaprojektują własny, lub wybiorą dowolny kształt w programie Tinkecard. 

Karty pytań: To uczniowie projektują pytania dotyczące danego tematu. Pytania możesz wydrukować lub dyktować ze swojego urządzenia. Możesz np. wymieszać pytania pomiędzy klasami, które uczysz.

Najważniejsza zasada gry to wyobraźnia i kreatywność uczniów! Nauczycielu bądź dyrygentem w tej edukacyjnej orkiestrze i pozwól uczniom tworzyć piękną melodię, jaką jest ich własna gra planszowa 3D. 

Gramfikacja w edukacji to nauka zdrowego współzawodnictwa, umiejętności pracy w grupie. Ciekawa i angażująca nauka pełna przygód, stworzona samodzielnie przez uczniów. Dzięki takiemu nowoczesnemu podejściu do edukacji i prowadzenia zajęć uczniowie chętniej wezmą aktywny udział w lekcjach, nawet w przedmiotach, których do tej pory nie lubili. 

Założenia gry:

  • gra jest dla 2-4 graczy grających jednocześnie lub dla 2-4 grup,
  • gra jest dla każdego poziomu edukacyjnego,
  • gra jest dla każdego przedmiotu,
  • ustalenia gry są ogólne i może je modyfikować,
  • uczniowie samodzielnie przygotowują pytania,
  • uczniowie samodzielnie projektują plansze,
  • uczniowie samodzielnie projektują pionki.

Podstawowe zasady gry dla 2-4 osób:

Grę rozpoczyna pole start i osoba, która rzuci największą liczbę oczek na kostce. Poruszamy się do przodu o rzuconą liczbę oczek. Aby pozostać na polu należy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie. Niepoprawna odpowiedź- cofasz się o pole. Wygrywa osoba, która jako pierwsza znajdzie się na mecie.

Podstawowe zasady gry dla 2-4 grup:

Zasady gry są takie same, ale pojawia się kapitan grupy, który decyduje kto odpowie na dane pytanie. 

Karty pracy - długopisy 3D na zajęciach SPE

Karty pracy dla dzieci o wyjątkowych potrzebach edukacyjnych

Z długopisami 3D Banach stworzysz niepowtarzalne zajęcia edukacyjne, które rozwiną wyobraźnie i umiejętności manualne dziecka. Karty pracy możesz wykorzystać na lekcje matematyki lub na koła zainteresowań, dzięki urozmaiceniu programu nauczania, dzieci staną się bardziej otwarte i zaczną chętniej udzielać na lekcjach.

Karty pracy do terapii dzieci z ADHD


Z długopisami 3D Banach stworzysz niepowtarzalne zajęcia edukacyjne, które rozwiną wyobraźnie i umiejętności manualne dziecka. Karty pracy możesz wykorzystać na lekcje matematyki lub na koła zainteresowań, dzięki urozmaiceniu programu nauczania, dzieci staną się bardziej otwarte i zaczną chętniej udzielać na lekcjach.

Scenariusze zajęć - drukarka 3D na zajęciach SPE

Scenariusz "Gra stymulacyjna - współpraca się opłaca"

Pobierz scenariusz do pracy z długopisami 3D i stwórz ciekawe modele na zajęciach edukacyjnych. Takie rozszerzenie i uatrakcyjnienie podstawy programowej, pomoże dzieciom w szybki i łatwy sposób zrozumieć materiał lekcyjny. Uczniowie mając możliwość manualnej pracy chętniej uczestniczą w zajęciach.

Największa baza modeli edukacyjnych - dostosowana
do polskiego programu nauczania

Webinaria - druk 3D w szkole

Bądź na bieżąco i śledź najnowsze webinaria o druku 3D, w których nasi specjaliści, poruszają najważniejsze kwestie ułatwiające pracę z drukarką oraz urozmaicające zajęcia lekcyjne. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa!

Filmy instruktażowe 3D Banach School

Jeżeli potrzebujesz szybkiej pomocy i wsparcia technicznego sprawdź bazę naszych filmików instruktażowych.

Pierwszy wydruk
modeli 3D na zajęciach

Załadowanie
materiału do druku - filamentu

DRUK 3D w praktyce szkolnej

Zapraszamy do korzystania z pomysłów doświadczonych nauczycieli w druku 3D.

EkoSystem Banach 3D

Tworzony przez nauczycieli dla nauczycieli

Jacek Kawałek

Nauczyciel informatyki w Zespole Szkół Nr 1 im. H. Sienkiewicza w Kołobrzegu

Łukasz Gierek

Nauczyciel przedmiotów zawodowych informatycznych w Zespole Szkół Technicznych w Radomiu.

Sfinansuj ekoSystem Banach 3D z programu Laboratoria Przyszłości

w kategorii "akcesoria druku 3D"