Filament Banach 3D PLA Smooth to materiał do druku wytwarzany na bazie filamentu PLA. Materiał ten posiada satynową strukturę powierzchni drukowanych modeli 3D, która znacznie ogranicza widoczność warstw. Filament PLA SPEC Smooth dostępny jest w trzech kolorach: złoty, srebrny oraz brązowy. Filament świetnie sprawdza się przy wydruku modeli, które z założenia mają mieć błyszczącą strukturę takie jak puchary, okolicznościowe medale, monety.
Przeznaczony dla drukarki Banach 3D i długopisów 3D
Filament – to materiał dla druku bezpieczny dla dzieci (produkuje się go z roślin takich jak kukurydza, pszenica lub ziemniaki) i przyjazny dla środowiska. Stosując PLA nie trzeba podgrzewać stołu drukarki, łatwo zdjąć obiekt po wydrukowaniu, a przedmioty są wytrzymałe i sztywne. Materiał daje się też bez problemu obrabiać (dzięki czemu usunięcie ewentualnych pozostałości powstałych przy okazji wydruku nie stanowi problemu). Na naklejce szpuli, na którą nawinięty jest filament, umieszczono informacje o rodzaju materiału, średnicy, kolorze, wadze oraz temperaturze druku. Filamenty zostały zapakowane w starannie wykonane, ekologiczne pudełka, dzięki czemu masz pewność, że opakowanie po produkcie nie będzie miało destrukcyjnego wpływu na środowisko.
Poznaj nowe Filamenty PLA:
Filament PLA Smooth to materiał do druku wytwarzany na bazie filamentu PLA. Materiał ten posiada satynową strukturę powierzchni drukowanych modeli 3D, która znacznie ogranicza widoczność warstw. PLA Smooth dostępny jest w trzech kolorach: złoty, srebrny oraz brązowy. Filament świetnie sprawdza się przy wydruku modeli, które z założenia mają mieć błyszczącą strukturę takie jak puchary, okolicznościowe medale, monety.
Pochłaniacz wilgoci: Tak Na naklejce szpuli, na którą nawinięty jest filament, umieszczono informacje o rodzaju materiału, średnicy, kolorze, wadze oraz temperaturze druku.
Właściwości oraz zastosowanie filamentu PLA Smooth:
Satynowy połysk na powierzchni drukowanych modeli 3D.
Zmniejszona widoczność drukowanych warstw na bocznych powierzchniach modelu 3D.
Łatwy w druku.
Zachowanie wszystkich parametrów wytrzymałościowych jak w filamentach PLA.
Jak przechowywać filament?
Warto zadbać o odpowiednie warunki przechowywania filamentu, dzięki czemu wydruki oraz sam proces druku będą jak najbliższe ideału.
powinien być przechowywany w suchym miejscu z dala od wilgoci (np. w zamykanej szafie),
zostać umiejscowiony z dala od ekspozycji na światło słoneczne,
na dłuższą przerwę od drukowania należy wyjąć go z drukarki, schować do kartonika wraz z dołączonym do niego żelem krzemionkowym (zmniejszy to ryzyko zawilgocenia),
po wyjęciu z drukarki końcówkę filamentu umieścić w specjalnym otworze znajdującym się w szpuli,
przed przystąpieniem do ponownego załadowania do drukarki 3D obcinamy końcówkę żyłki pod kątem 450, dzięki temu łatwiej będzie go załadować.
Najważniejsze cechy gwarantujące powodzenie wydruków 3D:
●lepsze właściwości topnienia filamentu,
●brak skurczu materiałowego po schłodzeniu wydruku,
●warstwy modelu, nakładane dzięki drukarce 3D, dużo lepiej przylegają do siebie,
●zachowuje tolerancję wymiarów średnicy żyłki – zachowanie tego parametru gwarantuje bezawaryjną pracę drukarki. Jakiekolwiek większe odstępstwa (powyżej lub poniżej 0,05 mm od tolerancji wymiarowej) powodują zapchanie dyszy drukarki 3D i jej awarię.
Wysoka jakość i bezpieczeństwo:
●produkowany w Polsce z najwyższej jakości granulatu, przy zachowaniu restrykcyjnych form kontroli całego procesu produkcji,
●produkowany z materiałów roślinnych (kukurydza, pszenica, ziemniaki),
●nawinięty na szpulę, zapakowany próżniowo wraz z pochłaniaczem wilgoci, co wydłuża żywotność,
●bezpieczny – nie jest łatwopalny ani toksyczny,
●nie wydziela drażniących oraz trujących oparów podczas drukowania,
●biodegradowalny – w pełni rozkłada się w ciągu kilku lat,
●przeznaczony dla drukarek 3D i długopisów 3D.
Etapy produkcji filamentu Banach 3D PLA
Krok 1. WYBÓR SUROWCA NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI I OSUSZENIE
Proces produkcji filamentu rozpoczyna się od wybrania najwyższej jakości biopolimeru. Polimery używane do wyrobu filamentów są dostarczane w postaci bezbarwnego granulatu. Ważne jest, aby cząstki granulatu zostały dokładnie wysuszone przed przetwarzaniem – służy do tego specjalny system osuszania.
Krok 2. WYTŁACZANIE
Po wysuszeniu granulat trafia on do wytłaczarki, gdzie podlega homogenizacji, czyli wytworzeniu jednolitej mieszaniny. W wytłaczarce rozpoczyna się kolejny etap procesu, dzięki któremu materiał topi się, a następnie mieszany jest z kolorowym pigmentem lub z innymi dodatkami.
Żeby uzyskać równomierną średnicę oraz jednorodność filamentu, wymagana jest ścisła kontrola ciśnienia na każdej ze stref wytłaczarki.
Krok 3. CHŁODZENIE
W kolejnym kroku konieczne jest schłodzenie rozgrzanego materiału. Musi ono przebiegać etapami, aby utrzymać odpowiednią jakość tworzywa, a tym samym wysoką jakość produktu końcowego. Pierwszy etap to tzw. ciepła kąpiel – zapobiega ona niekontrolowanemu skurczowi materiału i wpływa na jakość powierzchni. Na ostatnim etapie filament poddawany jest tzw. zimnej kąpieli wodnej, która efektywnie odprowadza ciepło z żyłki filamentu.
Krok 4. POMIAR ŚREDNICY
Podczas procesu produkcji filament mierzony jest stale w dwóch osiach, z dokładnością do 0,8 µm. Do pomiarów używa się szwajcarskich mierników laserowych. Taki precyzyjny pomiar gwarantuje, że filament spełnia wymagania rynku.
Krok 5. NAWIJANIE NA SZPULĘ
Każdy użytkownik drukarek 3D wie, jak ważny jest dobrze nawinięty na szpulę filament. Aby uniknąć splątania żyłki, przykłada się szczególną wagę do tego etapu produkcji.
Krok 6. PAKOWANIE
Każda szpula pakowana jest próżniowo w folię i zawiera środek osuszający w postaci żelu krzemionkowego. Wyprodukowana szpula zawiera informację o rodzaju materiału, średnicy i zalecanej temperaturze drukowania. Tak zapakowany filament wkładany jest do kartonowego pudełka, na którym również znajduje się komplet informacji o danym filamencie.
Dofinansuj Filamenty PLA w programie Laboratoria Przyszłości
Filamenty PLA marki Banach 3D możesz zakupić do swojej placówki dydaktycznej z pomocą rządowego programu Laboratoria Przyszłości. My jesteśmy do Twojej dyspozycji i pokażemy Tobie, jak złożyć odpowiedni wniosek, który pozwoli Ci uzyskać wsparcie finansowe. Powyższe rozwiązanie to prosta droga do tworzenia nasyconych kolorystycznie wydruków 3D, które rozwiną wyobraźnię, a przede wszystkim wspomogą przeprowadzenie niepowtarzalnych zajęć edukacyjnych.
Karta charakterystyki filamentów PLA
Jakość i bezpieczeństwo filamentów PLA są gwarantowane przez producenta, a więc bez obaw możesz je wykorzystywać na lekcjach w szkole. Zapoznaj się z całą kartą charakterystyki -> POBIERZ KARTĘ
Prawie wszystko o filamentach z Łukaszem Gierkiem
Jeżeli czujesz, że potrzebujesz usystematyzować swoją wiedzę dotyczącą filamentów i sposobu ich wykorzystania, zachęcamy do objerzenia krótkich filmików z serii "Prawie wszystko o filamentach". Ambasador marki Banach 3D - Łukasz Gierek, krok po kroku przeprowadzi Cię przez najważniejsze informacje, które pozwolą Tobie wejść w niezapomnianą przygodę z drukiem 3D. Całą serię znajdziesz na naszym kanale YOUTUBE -> OGLĄDAJ.
Filamenty PLA rekomendowane dla drukarek Banach School 3D oraz długopisów Banach 3D
Dajemy gwarancję, że filamenty PLA są kompatybilne z drukarkami i długopisami marki Banach 3D, a więc masz pewność, że niezależnie od wybranego projektu Twoje modele 3D będą wysokiej jakości!
Możesz liczyć na nasze wsparcie merytoryczne i techniczne
Jesteśmy Wydawnictwem edukacyjnym, a więc nie oferujemy tylko i wyłącznie sprzedaży filamentów. Chcemy również być dla Ciebie wsparciem w pracy z nowoczesnymi technologiami. Wraz z doświadczonymi specjalistami z różnorodnych dziedzin edukacji, non stop tworzymy treści, które oswoją Cię nie tylko z użytkowaniem filamentów, ale przede wszystkim z drukarką 3D i długopisami 3D.
Potrzebujesz inspiracji do wykorzystania filamentów PLA?
Korzystaj z artykułów edukacyjnych, również tych dotyczących filamentów PLA, dostępnych na naszym blogu-> CZYTAJ
Dołącz do naszej grupy na Facebooku "Szkolny druk 3D - Banach", gdzie uzyskasz wsparcie Ekspertów grupy, weźmiesz udział w bezpłatnych webinariach, a także zainspirujesz się w celu tworzenia wartościowych zajęć edukacyjnych ->DOŁĄCZ
Pobierz darmowy e-book stworzony przez dwie cenione terapeutki Zytę Czechowską i Jolantę Majkowską, gdzie inspiracji do wykorzystania filamentów nie ma końca ->POBIERZ
Korzystaj z darmowych, na bieżąco aktualizowanych projektów i kart pracy do wykorzystania w druku 3D i do długopisów 3D na stronie banach.pl -> DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Potrzebujesz rozszerzonego wsparcia na każdym etapie wykorzystywania filamentów, niezależnie od Twojego stopnia zaawansowania?
Pełne wsparcie otrzymasz zakupując jedyny taki na polskim rynku pakiet dydaktyczny ekoSystem Banach 3D. Jest on na bieżąco aktualizowany w nowe i atrakcyjne treści video, artykuły, scenariusze zajęć i WIELE WIĘCEJ ->SPRAWDŹ