Laboratorium druku 3D czyli innowacja i kreatywność w jednym

Czy można sobie wyobrazić laboratorium przedmiotowe, które może być tak samo użyteczne podczas lekcji matematyki, fizyki, chemii czy geografii? Odpowiedź brzmi: tak. Laboratorium druku 3D wprowadza szkołę w zupełnie nową epokę nauki, zarówno przedmiotów ścisłych jak i humanistycznych.

Druk 3D – nowa jakość edukacji

Co nowego może dać druk 3D edukacji? Można przewrotnie odpowiedzieć: a czy jest coś czego może nie dać? Możliwości wykorzystania zarówno pojedynczej drukarki, jak i całego Laboratorium druku 3D, są ogromne. Zacznijmy od tego, że szkoła wyposażona w taki sprzęt może w tani i prosty sposób drukować pomoce dydaktyczne, które zazwyczaj są drogie lub w ogóle niedostępne w sprzedaży. Już sama możliwość tworzenia pomocy i wykorzystanie ich na lekcjach wpływa na sposób prowadzenia zajęć i zwiększa efektywność.

Szkolne laboratorium druku 3D to również świetne narzędzie wspomagające pracę metodą projektu, która jest jedną z bardziej efektywnych metod nauki. Dzięki Laboratorium praca nad projektem jest dużo ciekawsza i bardziej angażuje uczniów.

model 3D szkoła - edukacja

Każdy nauczyciel zdaje sobie sprawę z tego, że nauka poprzez doświadczenie oraz nauka poprzez kontakt z fizycznym przedmiotem czy modelem jest znacznie bardziej skuteczna od posługiwania się opisami czy zdjęciami. Za pomocą druku 3D możemy wspólnie z uczniami zaprojektować i wydrukować różne przedmioty, które spełnią rolę pomocy dydaktycznych. Koszt ich wytworzenia jest tak niski, że bez odrobiny zwątpienia można określić drukarkę 3D mianem ksero XXI wieku. Dzięki temu szkolną drukarkę 3D można wykorzystywać jako powielacz trójwymiarowych pomocy dydaktycznych, które można rozdać uczniom podczas lekcji. Przedmioty z druku 3D sprawdzają się także jako nagrody motywujące do nauki.

Innowacyjna edukacja wspiera gospodarkę

Z raportu przygotowanego przez ekspertów wynika, że kształtowanie wśród uczniów kompetencji sprzyjających tworzeniu innowacji będzie kluczowym elementem dalszego rozwoju polskiej gospodarki.

W polskich szkołach trwa rewolucja cyfrowa. Jedną z technologii XXI wieku jest właśnie druk 3D. To prosty sposób na wprowadzenie do każdej szkoły innowacyjnej metody nauczania.
Laboratorium druku 3D można sfinansować z programu “Aktywna Tablica”. Więcej na ten temat piszemy tutaj.

laboratorium druku 3D - długopisy 3D

Laboratorium druku 3D – takie to proste a tyle korzyści!

Laboratorium w szkole to doskonałe narzędzie dla uczniów do samodzielnego, naukowego poznawania świata. Walory te zachowuje również laboratorium 3D, które przenosi poziom edukacji na zupełnie inny, nowy obszar pracy z uczniami. Nasze laboratorium dokonuje tego nie tylko poprzez kontakt z gotowymi modelami 3D, których druk jest prosty dzięki wykorzystaniu pakietu Banach 3D (drukarka 3D + dedykowana dla edukacji platforma projektów 3D), ale również poprzez korzystanie z długopisów 3D będących jednym z elementów laboratorium Banach. Z ich pomocą zwykłe rysunki zmieniają się w trójwymiarowe modele, które w pełni oddają istotę „rysowanego” przedmiotu. Zaletami są łatwość obsługi i widoczne od razu efekty – przedmiot 3D powstaje już po kilku minutach.

Pracownia Banach 3D, czyli co?

Pracownia składa się z kilku elementów. Oczywiście z drukarki Banach 3D, ale również długopisów 3D (z powerbankami) i bezpiecznego materiału do druku w dwudziestu różnych kolorach. Do zajęć przyrodniczo-matematycznych dołączamy szablony do pracy-karty pracy, które nadają się szczególnie na lekcje z długopisami 3D, można także korzystać z bazy gotowych projektów (przeznaczonych dla polskich szkół, zbiór jest sukcesywnie powiększany) druku 3D. Dzięki temu już pierwszego dnia od pojawienia się laboratorium druku 3D w szkole można włączyć je do zajęć.

Laboratorium druku 3D (tak jak każda nowość na rynku edukacyjnym) musi znaleźć swoich zwolenników i propagatorów by stać się powszechnym i przełomowym rozwiązaniem podnoszącym poziom edukacji w Polsce. Wierzymy, że ogrom możliwości, jakie daje trójwymiarowa technologia druku 3D oraz wsparcie merytoryczno-techniczne, które stoi za ideą Banach3D, pozwoli zmienić sposób nauki w polskich szkołach i da uczniom okazję do rozwoju zupełnie nowych kompetencji.