Lekcja geometrii z drukiem 3D

lekcja geometrii 3D  figury geometryczne z drukarki 3D

Jak może wyglądać lekcja geometrii z 3D?  Może być praktyczna, zakładająca większą samodzielność i nie opierająca się tak mocno na wyobraźni uczniów. Drukarka 3D w szkole to dostęp do kilkudziesięciu zróżnicowanych modeli figur geometrycznych podnoszących efektywność nauki. Zobacz jak w praktyce można wykorzystać 3D podczas lekcji geometrii.

Modele brył na lekcji geometrii

Duże, lekkie, a przede wszystkim pomocne i tanie w wydrukowaniu. W bazie naszych projektów Banach 3D  można znaleźć kilkanaście świetnych modeli brył. Prostokąty, kwadraty, walce, stożki oraz ich przekroje znakomicie sprawdzają się podczas lekcji geometrii. Niewielki koszt wydruku takich modeli 3D sprawia, że możliwe jest prowadzenie zajęć, podczas których uczniowie mogą dotykać modeli oraz zaznaczać na nich linie, przekątne, równoległe, średnice, poszczególne boki i kąty. Dzięki temu lekcje okazują się być dużo bardziej angażujące, a w konsekwencji skuteczniejsze.

Zabawa w kąty 

Nie każdy wydruk 3D musi być duży i skomplikowany. Czasem najbardziej skuteczne okazują się być proste rozwiązania. To stwierdzenie dotyczy również geometrii i poznawania podstawowych kątów. Dlatego też czasem warto sięgnąć po proste modele kątów, których niewielki rozmiar pozwala w krótkim czasie i niewielkim kosztem wydrukować po jednym egzemplarzu zbioru kątów dla każdego ucznia.

Okrąg i ułamki na lekcji geometrii z 3D

Ułamki są jednym z pierwszych zagadnień realizowanych podczas lekcji matematyki w szkole podstawowej. Nic w tym dziwnego, gdyż rozróżnienie podstawowych części, takich jak 1/2 , ¼, ⅛ itd. przydaje się w ciągu całego życia.

Przyswojenie tej wiedzy bywa trudne szczególnie we wczesnym okresie nauki. W takich chwilach warto skorzystać z drukarki 3D, za pomocą której można wydrukować kolorowe okręgi złożone z kolorowych części (ułamków), które ułatwiają odróżnianie poszczególnych wielkości.

Figura w figurze

Ostatnia opisana w tym miejscu pomoc dydaktyczna przydatna podczas lekcji geometrii to zbiór figur. Pomimo różnych długości boków poszczególnych trójkątów możliwe jest ułożenie z nich kwadratu lub sześcianu używając do tego pomocnych form. W ten sposób uczniowie mogą rozwijać swoją kreatywność, spostrzegawczość oraz realizować podstawę programową w zakresie nauki geometrii.

Zarówno Internet jak i baza projektów Banach3D pełne są sprawdzonych projektów 3D, które wystarczy pobrać i wydrukować na szkolnej drukarce 3D. Jednak to od nauczyciela zależy, które modele 3D znajdą się na jego lekcjach i ułatwią prowadzenie zajęć. Ważne jest by lekcje geometrii z 3D były ciekawą formą uzupełniającą dotychczasowe metody nauki i pozwalały zróżnicować sposób przekazywania wiedzy w taki sposób jaki nauczyciel uzna za najlepszy.