Niezbędnik nauczyciela. E-narzędzia warte uwagi

niezbędnik nauczyciela

Współczesny niezbędnik nauczyciela, który realnie pomaga w codziennej pracy musi być nowoczesny. Komputer i Internet wystarczą, aby w parę chwil zamienić tradycyjną lekcję w interaktywne zajęcia, angażujące i inspirujące ucznia w każdym wieku. Narzędzia dostępne w sieci oferują rozwiązania podążające z duchem czasu, ale nadal wysokiej jakości. Z ich pomocą prowadzenie i koordynacja zajęć przez Internet jest nie tylko łatwa, ale przede wszystkim efektywna. Poznaj trzy z nich, które sprawdzą się zarówno na lekcji w klasie, jak i podczas zajęć online.

Google Classrom – wirtualna klasa Google

Podobnie, jak inne produkty z oferty Google, Classroom oferuje praktyczne i intuicyjne funkcjonalności. Usługa stanowi zestaw bezpłatnych, nowoczesnych narzędzi, które sprawdzą się w każdej szkole. Mówiąc o niezbędniku nauczyciela trudno jest pominąć Google Classroom, który jest połączeniem wirtualnego dysku, pakietu programów biurowych, poczty mailowej i kalendarza. Jego głównym celem jest sprawne przekazywanie elektronicznych plików między nauczycielem a uczniem. Tym samym świetnie służy w realizacji zadań lekcyjnych online i koordynowaniu zdalnej współpracy z uczniem.

Usługa jest dostępna zarówno z poziomu komputera, jak i wygodnej aplikacji na telefon. Ułatwienia takie, jak możliwość załączania zdjęć, przekazywania plików pochodzących z innych aplikacji czy też dostęp offline sprawiają, że popularność Google Classrom stale rośnie. Wiosną tego roku liczba aktywnych użytkowników przekroczyła 100 milionów!

educhmura.pl – materiały edukacyjne online

Po wyborze odpowiedniego e-narzędzia organizującego pracę z uczniem czas na dobór wygodnej w użyciu bazy pomocy edukacyjnych. Takim rodzimym rozwiązaniem jest educhmura.pl dedykowana nauczycielom i uczniom szkół podstawowych. Stanowi odpowiedź na potrzeby nauczycieli poszukujących nowoczesnych narzędzi pracy. Również pedagogom i terapeutom oferuje innowacyjne pomoce wspierające zajęcia wyrównawczo-kompensacyjne. 

niezbędnik nauczyciela - educhmura.pl

Wygodę użytkowania educhmura.pl wspiera zgromadzenie wykupionych treści w jednym miejscu tj. panelu użytkownika. Korzystając z platformy użytkownik może swobodnie je eksportować i udostępniać innym w formie plików multimedialnych lub tekstowych. Zarówno platforma, jak i udostępniane na niej treści sprawdzają się w pracy z komputerem, tabletem czy też smartfonem. Więcej o wykorzystaniu educhmura.pl w pracy nauczyciela przeczytasz tutaj. 

Kahoot! – nauka poprzez zabawę

Nie ma lepszego sposobu na naukę niż praktyka, tym bardziej jeśli zostaje połączona z dobrą zabawą. A w kategorii gier i zabaw edukacyjnych online świetną propozycję dla nauczyciela stanowi anglojęzyczna platforma Kahoot! – prawdziwy niezbędnik nauczyciela, dzięki któremu w kilka minut można zaangażować wszystkich uczniów w lekcje. O jej popularności mogą świadczyć setki milionów użytkowników rocznie!

Quizy można udostępniać uczniom podczas lekcji zdalnych w trybie na żywo. Z równym powodzeniem można z nich korzystać w trakcie zajęć stacjonarnych. Pytania i warianty odpowiedzi wystarczy wówczas wyświetlić np. na ekranie projektora, a uczniowie mogą udzielać odpowiedzi na własnych urządzeniach. Aby podnieść poziom trudności quiz można zamienić w wyzwanie i za pomocą funkcji stopera ustalać czas na udzielanie odpowiedzi. Nauczyciel może udostępnić swoim uczniom quiz jako formę zadania domowego. Wyniki quizów można analizować i w ten sposób oceniać postępy uczniów w nauce. 

Platforma jest dostępna w formie aplikacji mobilnej oraz dwóch serwisów: kahoot.com, będącego odpowiednikiem aplikacji na komputer, oraz kahoot.it dedykowanego rozwiązywaniu quizów w ramach sesji live. Użytkownikom premium, np. szkołom, Kahoot! oferuje wspólną przestrzeń, w ramach której nauczyciele tej samej placówki mają dostęp do quizów swoich współpracowników.

Niezbędnik nauczyciela w praktyce

Usługi podobne do Google Classrom z powodzeniem można wykorzystać w pracy indywidualnej, jak i projektowej. Dzięki funkcji tworzenia dokumentów w czasie rzeczywistym, grupy uczniów mogą wspólnie pracować nad jednym tekstem lub prezentacją w tym samym czasie. Również nauczyciel może mieć bieżący podgląd na tworzone pliki. Materiały dodatkowe lub wykonane samodzielnie uczniowie mogą sobie sprawnie przekazywać z wykorzystaniem maila lub widocznego dla zespołu wirtualnego dysku. Kolejne etapy pracy uczniowie mogą planować w swoich kalendarzach lub jednym wspólnym – wystarczy, że je sobie udostępnią.

Platformy takie, jak educhmura.pl, doskonale zastępują biblioteki tradycyjnych papierowych pomocy. Przede wszystkim ułatwiają dystrybuowanie materiałów edukacyjnych w warunkach pracy zdalnej. Pomoce online doskonale sprawdzają się również w utrwalaniu wiedzy zdobytej podczas zajęć, udostępniane uczniom w formie zadań domowych lub zadań “dla chętnych”. Wybierając spośród dziesiątek materiałów edukacyjnych nauczyciel może w kilka chwil urozmaicić także lekcję stacjonarną, np. odtwarzając multimedia na projektorze czy też drukując uczniom nowoczesne i estetyczne arkusze ćwiczeń.

Serwisy w rodzaju Kahoot! fantastycznie angażują uczniów w naukę poprzez grę i zabawę. Forma quizu czy fiszek pozwala powtarzać i utrwalać wiedzę z niemal każdego przedmiotu: począwszy od ortografii i znajomości bohaterów lektur, angielskich słówek, poprzez tabliczkę mnożenia, daty wydarzeń historycznych, a skończywszy na gatunkach roślin i zwierząt. Quiz dedykowany tematowi danej lekcji może z powodzeniem zastąpić zadanie domowe lub zweryfikować wiedzę uczniów w zastępstwie mało lubianej kartkówki. Baza gotowych, sprawdzonych quizów zgromadzonych w serwisie to gotowy materiał do pracy lub świetne źródło inspiracji dla nauczyciela.

Opisany powyżej niezbędnik nauczyciela to tylko mały wycinek tego, co Internet ma do zaoferowania nauczycielom i specjalistom pracującym z dziećmi. Kuszą przede wszystkim intuicyjną i sprawną obsługą, różnorodnymi i komplementarnymi funkcjami, ale też niewielkimi kosztami lub brakiem kosztów ich użytkowania. To wszystko sprawia, że wykorzystanie kilku takich e-rozwiązań jednocześnie pozwala na realizację pełnowartościowych zajęć, którym nie straszna zdalna współpraca z uczniem. Nie zwlekaj i przekonaj się sam.