Noc Systemożerców 2019 z drukiem 3D

Jesień, piątkowy wieczór, a niewielka szkoła podstawowa zaczyna się wypełniać uczniami. I nie ma w tym nic dziwnego, bo właśnie rozpoczyna się jedno z bardziej niezwykłych wydarzeń dla nauczycieli i uczniów na Pomorzu – Noc Systemożerców 2019. W tym roku z drukiem 3D. 

Jedyna taka noc – Noc Systemożerców 

Krzysztof Fortuna to główny pomysłodawca i organizator Nocy Systemożerców – Ogólnopolskiej Konferencji Edukacyjnej, podczas której uczestnicy mają mnóstwo okazji do zapoznania się z nowoczesną technologią. W tym roku już po raz czternasty Stary Jarosław (miejscowość w gminie Darłowo) stał się miejscem, do którego przybyli wielbiciele nowoczesnych rozwiązań w edukacji. Niewielka szkoła podstawowa każdego roku gości ponad setkę uczniów oraz nauczycieli, dyrektorów szkół, samorządowców i firm oferujących nowoczesne rozwiązania edukacyjne. W tym roku podczas Nocy Systemożerców została też zaprezentowana Drukarka Banach 3D.

Nocne drukowanie w 3D

Na takim wydarzeniu nie mogło zabraknąć druku 3D – rozwiązania, które znakomicie wpisuje się w ideę Nocy Systemożerców. Nowoczesne, a przy tym proste, niezwykle kreatywne i twórcze rozwiązanie, jakim jest druk 3D, znalazło uznanie nie tylko wśród organizatorów, ale również samych uczniów. Warsztaty z drukiem 3D, które rozpoczęły się o 18:00, a zakończyły o 03:00 w nocy, za każdym razem były wypełnione do ostatniego miejsca. W ich trakcie uczniowie mogli zapoznać się z możliwościami, jakie daje szkolna drukarka – Banach 3D. Kilkadziesiąt różnorodnych modeli na lekcje matematyki, przyrody czy historii zrobiło spore  wrażenie – zarówno na uczniach, jak i nauczycielach.

długopisy 3D w szkole

Gwiazda wieczoru – Długopisy 3D

Największą furorę w trakcie warsztatów zrobiły długopisy 3D. Z pomocą tego niewielkiego urządzenia przypominającego zwykły, choć grubszy długopis, zarówno uczniowie klas 4 oraz ci z ostatnich klas szkoły podstawowej tworzyli przestrzenne modele gitar, wież Eiffla i figury geometryczne. 

Precyzja wykonania, zaangażowanie a czasem kreatywność, która znalazła ujście w pracy z długopisami 3D, zaskoczyły wszystkich (a chyba najbardziej samych tworzących). Duma i satysfakcja z wykonanych modeli była ogromna. Natomiast zaproszeni goście: dyrektorzy i samorządowcy oraz nauczyciele i rodzice uczniów byli pełni podziwu dla dokładności, skupienia oraz zaangażowania uczestników warsztatów.

Coś więcej niż tylko kreatywność

Ale zabawa i kreatywność to nie wszystko, co oferują szkolne długopisy 3D. Nauczyciele biorący udział w Nocy Systemożerców obserwując pracę uczniów, dostrzegli również inne nieoczywiste zalety. Ćwiczenie małej motoryki i koncentracji, z którą u uczniów bywa różnie, to kolejne atuty przemawiające za wykorzystywaniem długopisów 3D w trakcie zajęć lekcyjnych.

To była wyjątkowa noc z drukiem 3D

Nie była to łatwa noc:

Mimo to było warto, bo udało się zachęcić kolejnych nauczycieli i dyrektorów do korzystania z technologii druku 3D.

Na koniec należą się ogromne podziękowania dla organizatorów za zaproszenie oraz gratulacje za świetnie zorganizowany event edukacyjny.