Proste jak … obsługa drukarki 3D

Mimo tego że druk 3D jest dopiero od niedawna powszechnie dostępny to wokół niego zdążyło już narosnąć sporo mitów. Jednym z nich jest przekonanie, że obsługa drukarki 3D jest trudna. Jeśli uważasz, że obsługa podstawowych funkcji komputera, tabletu lub smartfonu jest prosta i świetnie sobie z nią radzisz, to z obsługą drukarki 3D pójdzie Tobie równie łatwo.

Choć drukarkę 3D można uznać za jeden z przełomowych wynalazków, który dał wiele nowych możliwości, to jej podstawowa obsługa jest zaskakująco intuicyjna. Korzystając z drukarki Banach 3D cały proces drukowania sprowadza się do trzech prostych  kroków.

1. Wybór projektu 3D

Wybór odpowiedniego projektu 3D jest najważniejszym elementem zapewniającym prawidłowe wydrukowanie modelu. W celu ułatwienia pracy z naszą drukarką (Banach 3D) i skutecznego wydrukowania przygotowaliśmy bazę gotowych projektów 3D (bazę projektów znajdziesz tutaj) [link do podstrony z projektami]. Wszystkie projekty znajdujące się w naszym serwisie zostały skonfigurowane w taki sposób, by umożliwić 100% skuteczność wydruków z wykorzystaniem drukarki Banach 3D bez konieczności modyfikowania projektów.

2. Przygotowanie drukarki

Po wyborze odpowiedniego projektu 3D z serwisu banach3d.pl kolejnym krokiem jest umieszczenie projektu na karcie pamięci SD, a następnie wsunięcie jej do portu znajdującego się po lewej stronie drukarki Banach 3D. Teraz wystarczy uruchomić urządzenie, wybrać z menu opcję „Druk” i projekt 3D, który został zapisany na włożonej do drukarki karcie pamięci.

3. Ostrożność i odrobina cierpliwości

Budowa drukarki 3D została zaprojektowana w taki sposób, by zapewnić bezpieczeństwo i ograniczyć możliwość fizycznej ingerencji podczas pracy drukarki. Mimo to należy zachować ostrożność i nie dotykać ruchomych elementów ani drukowanych przedmiotów. Głowica drukarki rozgrzewa się do ponad 200 stopni Celsjusza a stół do około 70 stopni. Należy unikać kontaktu z tymi elementami zarówno w trakcie pracy drukarki, jak i krótko po zakończeniu jej pracy.

W zależności od wielkości wybranego projektu czas wydruku może zająć od kilkunastu minut do paru godzin. Dlatego planując wdrukowanie projektu 3D warto zwrócić uwagę na szacowany czas wydruku i zaplanować go w taki sposób, by materiały zdążyły się wydrukować zanim rozpoczniemy zajęcia lekcyjne.