Po co szkole drukarka 3D?

dzieci w klasie słuchają nauczycielki

Po co drukarka 3D w szkole podstawowej? Czy drukarka 3D jest kolejną technologiczną zabawką, która nie wnosi zbyt wiele do edukacji? A może druk 3D to tylko chwilowy i modny pomysł, który szybko przeminie? Poznaj 6 przykładów wykorzystania technologii druku 3D w edukacji, zanim wyrobisz sobie zdanie.

1. Narzędzie do nauczania metodą projektu

Metoda projektu jest jedną ze skuteczniejszych metod edukacji. Samodzielna praca ucznia lub grupy uczniów nad projektem, którego ramy i kryteria realizacji zostały wcześniej określone, wydają się być wprost idealną okazją do wykorzystania drukarki 3D. Przykładowe wykorzystanie technologii druku trójwymiarowego w realizacji takich projektów szkolnych jak zaprojektowanie i wykonanie modelu historycznych budowli jest jak najbardziej możliwe. W ten sposób uczniowie mogą lepiej poznać cechy charakterystyczne najbardziej znanych budowli z historii (zarówno tych, które przetrwały do naszych czasów, jak i tych których już nie ma), ich dokładny wygląd oraz przeznaczenie. Innym pomysłem na wykorzystanie druku 3D i nauki poprzez metodę projektu jest odkrywanie prehistorycznych zwierząt za pomocą trójwymiarowych modeli dinozaurów.

Wydruki modeli 3D same w sobie nie muszą być celem pracy metodą projektową, ale mogą stać się znakomitym ukoronowaniem pracy uczniów zaangażowanych w projekt. Co więcej planując wykorzystanie metody projektowej warto pomyśleć o takiej formie realizacji, która będzie atrakcyjna dla uczniów a projektowanie, jak i sam wydruk 3D z pewnością są zajęciami interesującymi współczesnych nastolatków.

2. Połączenie świata wirtualnego z rzeczywistym

Uczniowie mają wiele okazji do realizacji swoich planów i pomysłów w świecie wirtualnym. Z pomocą niezliczonych programów graficznych, aplikacji oraz gier komputerowych mogą stać się twórcami prac plastycznych, budowli czy też wirtualnych miejsc i przedmiotów. Drukarka 3D pozwala większość wirtualnych projektów urzeczywistnić poprzez ich wydruk. Z pomocą druku 3D uczeń, który zaprojektował własną wersję ulubionej gry, może ją stworzyć drukując pionki, elementy zestawu czy też pudełko potrzebne do przechowywania.

Innym przykładem urzeczywistnienia wirtualnych marzeń może być modelarstwo i okazja do drukowania trójwymiarowych figur czy elementów scenografii znajdującej się na makiecie. Szkolna drukarka 3D pozwala również na tworzenie przedmiotów codziennego użytku na podstawie własnych projektów, które można używać na co dzień. Łatwość, z jaką dzieci opanowują technologię komputerową, sprawia, że już uczniowie klas czwartych szkoły podstawowej będą w stanie samodzielnie zaprojektować takie przedmioty jak uchwyty, pojemniki, przegródki czy też unikatowe etui na smartfon, które realnymi przedmiotami staną się za sprawą druku 3D.

3. Obudź w uczniach pasję do tworzenia

Wykorzystywanie szkolnej drukarki 3D to również znakomita okazja dla nauczycieli, którzy mogą zaplanować nową formę zajęć lekcyjnych. Dostęp do drukarki 3D pozwala realizować zajęcia, których celem może być zaplanowanie i powstanie projektu 3D oraz jego późniejszy wydruk. W ten sposób nauczyciel uatrakcyjnia lekcje i do klasycznych zajęć z wykorzystaniem plasteliny, farb, kredek czy wycinanek dodaje wydruk 3D. Sam etap tworzenia projektu 3D w programie komputerowym jest działaniem złożonym i trudnym do realizacji w klasach wczesnoszkolnych. Jednak praca koncepcyjna zakładająca burzę mózgów, wymianę pomysłów i wybór tego najlepszego, który następnie stanie się komputerowym projektem 3D, a ostatecznie gotowym trójwymiarowym wydrukiem, jest realnym zarysem zajęć nawet z najmłodszymi uczniami. Jest to możliwe dzięki temu, że obsługa takich drukarek 3D jak Banach 3D jest niezwykle prosta i intuicyjna, dając tym samym możliwość wykorzystywania technologii druku 3D bez posiadania skomplikowanej i technicznej wiedzy.

4. Tani i wygodny dostęp do pomocy dydaktycznych

Choć druk 3D można uznać za przełomową technologię, która wiele wniosła do takich dziedzin jak medycyna, przemysł czy edukacja, to nie należy się jej zbytnio obawiać i postrzegać jako niedostępną. Dziś korzystanie z trójwymiarowego druku jest niewiele droższe od kserokopiarki. Dlatego też drukarka 3D bywa często określana jako ksero XXI wieku zarówno ze względu na jej dostępność, szerokie zastosowanie jak i koszty eksploatacji. Dzięki temu możliwe jest przygotowanie tanich, efektywnych i skutecznych pomocy dydaktycznych dla każdego ucznia biorącego udział w zajęciach lekcyjnych. Odpowiadając na pytanie po co drukarka 3D w szkole trzeba stwierdzić, że jest ona przede wszystkim źródłem nowych pomocy dydaktycznych na każdym poziomie edukacji. 

5. Drukuj to, co potrzebujesz

Możliwość drukowania własnych samodzielnie zaprojektowanych pomocy dydaktycznych to kolejny argument przemawiający za tym, że druk 3D jest świetnym rozwiązaniem dla szkół. Nauczyciel, który może wydrukować pomoce dydaktyczne, nie musi już martwić się o to skąd weźmie pieniądze na zakup przydatnych w lekcjach materiałów, gdyż koszt druku jest często kilkadziesiąt razy mniejszy od ceny zakupu gotowych pomocy. Drukarka 3D to również znakomite narzędzie dla kreatywnych nauczycieli szukających oryginalnych pomocy dydaktycznych, których nie ma w sprzedaży. Ich nieszablonowe podejście do pracy wsparte technologią druku 3D pozwala tworzyć fantastyczne pomoce.

6. Zepsuło się? Wydrukuj brakującą część!

Każda szkoła to żywy organizm, a lekcje z udziałem uczniów bywają żywiołowe, co w konsekwencji może skutkować uszkodzeniem niektórych pomocy dydaktycznych. Z pomocą druku 3D można w tani i prosty sposób uzupełnić pomoce dydaktyczne o brakujące elementy lub naprawić te, które ucierpiały podczas zajęć lekcyjnych i wymagają wymiany.

Szkolna drukarka 3D to nie tylko możliwość drukowania figur geometrycznych, modeli historycznych budowli czy zabawnych postaci. Dzięki zastosowaniu wytrzymałego materiału PLE (z którego najczęściej powstają wydruki 3D) możliwe jest tworzenie trwałych przedmiotów czy też pojedynczych elementów, które mogą stać się częściami zamiennymi zniszczonych lub wyeksploatowanych pomocy dydaktycznych.

A więc po co drukarka 3D? 

Z pewnością argumentów przemawiających za wykorzystaniem technologii druku 3D w szkole jest więcej. Omówione w artykule przypadki stanowią jedynie najczęściej spotykane wykorzystania drukarek 3D w edukacji. Można uznać, iż wydruki 3D mają bardzo szerokie zastosowanie w procesie dydaktycznym, a praktyczne wykorzystanie zarówno drukarki 3D, jak i wydrukowanych modeli jest zależne jedynie od pomysłowości nauczycieli i samych uczniów.