Ćwiczenia dla dyslektyków – proste wskazówki, zaskakujące efekty!

Ćwiczenia-dla-dyslektyków

Czy wszystkie ćwiczenia dla dyslektyka muszą się źle kojarzyć? Moim zdaniem nie zawsze musi tak być. Dlatego postanowiłam się podzielić jedenastoma praktycznymi wskazówkami, które pomogą w nauce uczniom z dysfunkcjami.

Dzieci grzecznie siedzące w ławkach, z zachwytem wsłuchane w moje słowa, z radością oczekujące co też dzisiaj ciekawego dla nich przygotowałam. Podczas studiów tak wyobrażałam sobie pracę w mojej pierwszej klasie. Nie chcę nawet pisać jakże zdziwiłam się już w pierwszym tygodniu pracy. Dziś, po dwudziestu latach, mogę stwierdzić, że z tych wyobrażeń przynajmniej jedno się sprawdziło: dziecięca ciekawość świata i nieodłączne pytanie: „Co dzisiaj będziemy robić?”. Reszta to tylko pobożne życzenia. W każdej klasie spotkamy dzieci nadpobudliwe, z problemami z czytaniem, pisaniem, liczeniem, jak również uzdolnione. Niektórzy uczniowie są już po badaniach w poradni psychologiczno-pedagogicznej posiadają różnego rodzaju opinie, orzeczenia.

Z tymi jest łatwiej, mamy gotowe zalecenia, które stosujemy. Dzieci te objęte są specjalistyczna pomocą ze strony pedagoga, psychologa i logopedy, niestety – poza klasą. Mamy też dzieci, u których dopiero pojawią się problemy. Z doświadczenia wiem jak trudno sprawić aby dotrzeć do wszystkich. Każdy uczeń jest wyjątkowy, ma inne potrzeby, oczekuje uwagi, pomocy, a nauczyciel jest tylko jeden. Chciałabym podzielić się moimi pomysłami jak zaplanować pracę aby sprostać wymaganiom każdego ucznia
i pomóc dzieciom z dysfunkcjami głównie w obszarze dysleksji.

Ćwiczenia dla dyslektyków – takie proste, a takie pomocne!

Mimo wielu zajęć, ciągłego braku czasu, jestem przekonana, że warto poświęcić kilka minut na regularne wykonywanie ćwiczeń. W niedalekiej przyszłości uporządkuje i usprawni to pracę na lekcji, pozwoli skoncentrować się, wyciszyć i rozładować napięcie. A co najważniejsze pomożemy dzieciom z dysleksją lub jej ryzykiem.

Jak najszybciej zdiagnozuj dzieci!

Codziennie wykonuj z dziećmi ćwiczenia, które wspomagają rozwój każdego ucznia!

Stwórz z dziećmi plan dnia, tygodnia, oraz miesiąca!

Każdego dnia informuj dzieci co będziemy robić. Dzieci uwielbiają odhaczać odbyte aktywności. W domu już nigdy nie powiedzą, że nie pamiętają co robiły w szkole! Takie tabelki pomagają uczniom uporządkować nie tylko szkolny świat.

Możesz skorzystać z przykładowej tabelki dla pierwszoklasisty. Dla dzieci starszych warto dodać kolumnę z godzinami i pozwolić samodzielnie ją wypełniać.

Zadania na dzień

Imię dziecka

  dodawanie do 20

 

  piosenka Stokrotka

 

  czytanie

 

  malowanie

 

  biegi

 

 

Zobaczysz widoczne efekty już po kilku zajęciach!

O autorze – Aleksandra Dziaczyszyn  od 19 lat jest nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej. Zwolenniczka zasady nauki poprzez zabawę. Prowadzi zajęcia z uczniami dyslektycznymi wykorzystując w trakcie terapii zajęciowej autorskie metod.