Od przedszkola do…? Długopisy 3D w przedszkolu

Od przedszkola do…? Długopisy 3D w przedszkolu

Kategorie : Druk 3D

Długopisy 3D pełnią swoją rolę edukacyjną nie tylko w szkole, ale i w przedszkolu. Nauczyciele szkolni chętnie wybierają je na lekcje przedmiotowe, dostosowując scenariusze zajęć do wieku i predyspozycji ucznia. Długopis 3D nie bez powodu jest uwielbiany przez uczniów, którzy z chęcią się angażują i uczą nowych zagadnień. Zobacz, jak różnorodne zastosowanie ma te urządzenie w przedszkolu. 

Korzyści z wykorzystania długopisów 3D w przedszkolu

Maluchy mają tendencję do szybkiej utraty zainteresowania daną czynnością, a nauczyciel ma niemałe zadanie wykazać się dużymi pokładami energii i kreatywności. Długopis 3D to jedne z tych narzędzi, które bez wątpienia pomaga w stworzeniu niepowtarzalnych zajęć edukacyjnych w przedszkolu. Z ich wykorzystania płynie wiele korzyści, które zdecydowanie wspomagają prawidłowy rozwój przedszkolaka. Poznaj klika z nich!

 1. Kreatywność i wyobraźnia: Długopisy 3D pozwalają dzieciom tworzyć trójwymiarowe obiekty, co rozwija ich kreatywność i wyobraźnię. Dzieci mogą tworzyć różnorodne przedmioty, postacie i sceny, co pobudza ich twórcze myślenie.
 2. Rozwój umiejętności manualnych: Korzystanie z długopisów 3D wymaga precyzji i kontroli ruchów, co pomaga w rozwoju umiejętności manualnych u dzieci. Poprzez rysowanie i konstruowanie trójwymiarowych obiektów, dzieci doskonalą swoje zdolności motoryczne i manipulacyjne.
 3. Nauka przez zabawę: Długopisy 3D mogą być używane jako narzędzie do nauki. Dzieci mogą tworzyć litery, cyfry, kształty i modele geometryczne, co pomaga im w nauce i utrwalaniu wiedzy w sposób interaktywny i zabawowy.
 4. Wzmacnianie koncentracji: Korzystanie z długopisów 3D wymaga skupienia i cierpliwości. Dzieci muszą działać w sposób kontrolowany, aby stworzyć zamierzony obiekt. Regularne korzystanie z długopisów 3D może pomóc w rozwijaniu umiejętności koncentracji i wytrwałości.
 5. Współpraca i komunikacja: Długopisy 3D mogą być wykorzystane jako narzędzie do współpracy i komunikacji między dziećmi. Przedszkolaki mogą wspólnie tworzyć większe projekty, wymieniać się pomysłami i rozwiązywać problemy. To rozwija umiejętności społeczne i współpracę w grupie.
 6. Motywacja i satysfakcja: Widok własnego pomysłu zamienionego w trójwymiarowy obiekt może budować poczucie sukcesu i motywować do rozwijania umiejętności plastycznych.

Poniższe przykłady pokazują, że długopis 3D to narzędzie edukacyjne, które może zamienić codzienne zajęcia w podróż obfitą w nowe wyzwania. To również szansa na oswajanie się z tematem nowoczesnych technologii już od najmłodszych lat, co daje pewność, że dziecko będzie przygotowane na trudniejsze i bardziej złożone zagadnienia na dalszych etapach edukacji. 

Jak wykorzystać długopis 3D w przedszkolu?

Liczby na wesoło

Pani Daria Wellman, prowadząca znany i lubiany portal na Facebooku „Pozytywnewsparcie”, zdecydowanie wie, jak wprowadzić najmłodszych w świat liczb. Scenariusz na lekcję matematyki „Krokodyl” pozwala na:

 1. nabycie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 10,
 2. nabycie umiejętności porównywania liczb i zbiorów liczb,
 3. nabycie umiejętności stosowania znaków mniejszości, większości i równości,
 4. usprawnienie percepcji słuchowej,
 5. ćwiczenie grafopercepcji,
 6. rozwój koordynacji ruchowo-wzrokowej,
 7. wzbudzenie kreatywności (twórczego myślenia).

Propozycja z krokodylem i żabą to przykład mnemotechniki. Pamiętajmy, że służy jedynie zobrazowaniu, lepszemu zapamiętaniu. Nie pomijamy jednak części wstępnej, która wprowadzi do tematu znaków <, > i =. We właściwej pracy z dzieckiem, będziemy skupiać się na rysowaniu znaków. Możemy je też układać z wykorzystaniem patyczków. Krokodyl i żaba to urozmaicenie ćwiczeń i dodatkowe usprawnienie motoryki małej (przy rysowaniu długopisem 3D).

Pobierz scenariusz zajęć „Krokodyl” -> POBIERZ

Poznawanie tradycji z różnych zakątków świata 

Pamiętacie ten dreszczyk emocji, kiedy przygotowywaliście stroje karnawałowe na bal w przedszkolu? Niezmiennie do tej pory przedszkolaki chętnie biorą udział w tego typu wydarzeniach, tym bardziej jeżeli elementy stroju mogą stworzyć samodzielnie. Może warto przenieść się w tym okresie do Wenecji i przygotować weneckie maski długopisem 3D, które posłużą jaką dodatek do karnawałowej kreacji. Tym samym dzieci poznają tradycję i kulturowość tamtego regionu. Zyta Czechowska ze specjalni.pl przygotowała karty pracy, które możesz zrealizować długopisem 3D.

Pobierz karty pracy „Maska karnawałowa” -> POBIERZ

Cztery pory roku na wesoło 

Wiosna, lato, jesień, zima… jak to wszystko się dzieje? Niektóre pojęcia na tym etapie edukacji mogą wydawać się dzieciom abstrakcyjne i tutaj również z pomocą przychodzi długopis 3D. Stworzenie trójwymiarowego drzewa, które zobrazuje proces, jaki zachodzi podczas zmieniających się pór roku, będzie idealnym początkiem do wprowadzenia trudniejszych zagadnień geograficznych już w szkole. Cztery pory roku malowane długopisem 3D pozwolą wyobraźni przejść przez każdą pogodę i niepogodę, którą napotyka się podczas „wędrówki” miesięcy. Najmłodsi mogą poznać kolory, które towarzyszą każdemu z tych okresów czasu, a starsi dopasować zmieniającą się roślinność dla każdej pory roku.

Pobierz karty pracy „Cztery pory roku” -> POBIERZ

Historia zamknięta w budowlach 

Każde miejsce na ziemi słynie z pięknych, kluczowych budowli kojarzonych z danym miejscem. Wiele z nich ma swoją historię kształtującą się na przestrzeni lat, a nawet wieków. Projekt „Kamieniczki” pozwoli dziecku poznać budowle i dopasować je do wybranego miejsca. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia, budowle do odtworzenia długopisem 3D możesz wybierać dowolnie, a następnie poprosić dziecko o jej wykonanie. W tym czasie opowiadając ciekawe informację na temat tworzonego zabytku. 

Pobierz „Kamieniczki” -> POBIERZ 

Pan Hilary zgubił swoje okulary! Poznajemy wiersze kreatywnie 

Przedszkole to czas, w którym dziecko uczy się zapamiętywania, a do tego najlepszą metodą jest nauka wierszy. Czy nie idealnym sposobem jest „malowanie wiersza” długopisem 3D? Dzięki takiej formie obrazowania, oprócz zapamiętywania dziecko może przedstawić wyobrażone elementy w trójwymiarze. Pozwala to na ćwiczenie kreatywności i rozwija zdolności manualne. To jeżeli Pan Hilary… to w pierwszej kolejności warto wydrukować jego okulary! 

Pobierz kartę pracy „Okulary” -> POBIERZ

Okulary 3D stworzone długopisem 3D

Rodzaj długopisu 3D ma znaczenie

Wybierz długopis 3D z bezpiecznym filamentem PCL. Co zyskasz wybierają długopis 3D Banach PLUS?

 1. Wygoda i mobilność – model działający bezprzewodowo, posiada wbudowaną baterię, nie ma konieczności podłączenia do zasilania podczas pracy.
 2. Działa w niskich temperaturach (60–70°C), co zwiększa bezpieczeństwo pracy w młodszych grupach.
 3. Obsługiwany filament: PCL – przetwarzany w niskiej temperaturze, nietoksyczny, biodegradowalny polimer. Przed wystygnięciem cechuje go wysoka plastyczność. Po wystygnięciu pozostaje elastyczny.

Model długopisu 3D Banach Plus dopasowany jest do masowego użytkowania przez uczniów. Długopisy prawidłowo użytkowane charakteryzują się dużą trwałością, wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia.

To jak, decydujesz się na wprowadzenie długopisów 3D w przedszkolu? Może jesteś kreatywnym nauczycielem, który ma ogrom pomysłów, jak wykorzystać długopis 3D? Napisz do nas! 

Powiązane posty

Udostępnij tę treść