Pakiety multimedialne do terapii – wybierz sprawdzone rozwiązania

Pakiety multimedialne do terapii – wybierz sprawdzone rozwiązania

Terapia z wykorzystaniem ćwiczeń interaktywnych przynosi wiele korzyści dla ucznia i nauczyciela, dlatego jej popularność ciągle rośnie. Jako jedno z wiodących wydawnictw edukacyjnych wiemy, co jest istotnym elementem w pakietach multimedialnych do pracy z dziećmi o szczególnych potrzebach edukacyjnych. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając materiały dydaktyczne wykorzystujące ćwiczenia interaktywne.  

Ćwiczenia interaktywne dla SPE na tablety, smartfony i komputery

Dobry program multimedialny powinien dawać możliwość włączenia ćwiczeń na różnych ekranach – dostosowując ćwiczenia do aktualnie używanego urządzenia. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest bezterminowa licencja otwarta, która pozwala na korzystanie z pakietu nie tylko indywidualnie, ale także w grupach.  Ponadto dzieci powinni mieć możliwość kontynuacji terapii, według wytycznych specjalisty, w domu z rodzicami. Zatem należy zwrócić uwagę, czy pakiet pozwala na przesłanie wybranych ćwiczeń mailowo. 

Na ostatnim miejscu podczas testowania pakietów SPE bardzo często nauczyciele wspomagający i terapeuci zwracają uwagę na szatę graficzną. Ogrywa ona jednak bardzo istotną rolę w prawidłowym odbiorze materiałów dydaktycznych przez dziecko. W zależności od dysfunkcji, dobrze przygotowany pakiet multimedialny ma dostosowane kolory do potrzeb małego pacjenta. Przykładowo dzieci z ADHD potrzebują stonowanej, pastelowej kolorystyki, która zadziała wyciszająco, a nie stanie się dodatkowym, niechcianym bodźcem. 

W pracy z emocjami kolory mają ogromne znaczenie, ponieważ dzieci, ucząc się ich prawidłowego wyrażania, manewrują barwami – szczególnie tworząc rysunki. Z prac malucha można wyczytać naprawdę bardzo wiele! Unikajmy multimediów, które korzystają ze stockowych grafik – powinny być one unikatowe i jedyne w swoim rodzaju, ponieważ taki „zabieg” również wpływa na pozytywny odbiór ćwiczeń interaktywnych. W pakiecie multimedialnym warto zwrócić uwagę na aktualizacje – powinny być one bezpłatne przez cały okres trwania licencji. Kto nie zwraca uwagi na wysoką jakość takich pomocy dydaktycznych? Zestawy multimedialne powinny być przygotowane z dbałością o najmniejsze szczegóły.

Dobierz ćwiczenia multimedialne do różnorodnych potrzeb uczniów

Wybierając pakiet multimedialny do swojego gabinetu lub na zajęcia w szkole, powinno zwrócić się uwagę na wielkość dostępnej oferty. Różnorodność ćwiczeń w ofercie pozwala na swobodny wybór i dostosowanie ich do potrzeb ucznia. Nowoczesne i sprawdzone pakiety multimedialne powinny udzielać wsparcia terapeutom, logopedom oraz nauczycielom w takich obszarach, jak:

  1. zajęcia korekcyjno-kompensacyjne,
  2. terapia logopedyczna,
  3. zajęcia rozwijające kompetencje emocjonlano-społeczne,
  4. zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze,
  5. zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się.

To świadczy o współpracy z praktykującymi, doświadczonymi specjalistami, którzy znają potrzeby swoich podopiecznych. Rozwój w wyżej wymienionych obszarach pozwala na widoczny postęp dzieci o szczególnych potrzebach edukacyjnych oraz tych wykazujących problemy wychowawcze i emocjonalne. 

Atrakcyjne pomoce dydaktyczne wspomagające terapie

Decydując się na pakiet multimedialny, warto zwrócić uwagę na pomoce dodatkowe w wersji drukowanej. Jest to idealne uzupełnienie złożonych zagadnień terapeutycznych. Dziecko nie spędza tylko czasu przy komputerze, ale ma możliwość pracy z kartami pracy i scenariuszami zajęć, które jeszcze bardziej urozmaicają poznawanie nowych zagadnień. Takie wieloobszarowe działanie pobudza zmysły ucznia i wspomaga każdy etap jego rozwoju. 

Wielu specjalistów przy komponowaniu zestawu dydaktycznego decyduje się dodatkowo na zakup kart pracy. Dlaczego? Karty pracy są niezbędnym uzupełnieniem terapii i często służą rodzicom podczas kontynuacji wyznaczonych przez terapeutę czy nauczyciela zagadnień w domu. Przemyślana i dobrze skomponowana terapia daje naprawdę bardzo dobre efekty w krótkim czasie. Co najważniejsze, dzieci chętnie uczęszczają na terapię. Do nowoczesnych pakietów multimedialnych dodawane są również inne ciekawe akcesoria, które wpisują się w rozwój szkolnictwa w kierunku nowoczesnych technologii. Takim narzędziem są długopisy 3D – narzędzie pracy uwielbiane na każdym etapie edukacji i przede wszystkim spełniające swój edukacyjny obowiązek. To urządzenie polecają terapeuci oraz nauczyciele, ponieważ angażuje ucznia i wpływa pozytywnie na rozwój jego motoryki. Długopisy 3D to same korzyści dla ucznia!

 wspierają procesy poznawcze poprzez zmysł dotyku,

 poprawiają rozwój motoryczny uczniów,

 usprawniają koncentrację uwagi i pamięci,

 stymulują integrację sensomotoryczną,

 usprawniają motorykę małą i dużą,

 wspierają trening umiejętności społecznych,

 rozwijają orientację przestrzenną i orientację w schemacie ciała,

 wspierają koordynację wzrokowo-ruchową, percepcję wzrokową i słuchową.

Maluchy, głównie w przedszkolu i w klasach 1-3, cenią sobie gry i zabawy na dywanie. Z tego względu warto zwrócić uwagę, czy zestaw, który wybieramy, pozwoli dzieciom na wykorzystanie wielkoformatowych rozwiązań. Dostosowanie pakietu edukacyjnego do potrzeb dziecka jest najważniejsze! Wśród dodatków do dobrze skomponowanych pakietów multimedialnych znajdują się również gry planszowe. Co jest dodatkowym atutem? Dziecko po jakimś czasie zaczyna samodzielnie tworzyć reguły i zasady gry, wykonując pionki oraz plansze przy pomocy długopisu 3D. Tak wieloobszarowo skomponowany zestaw to nieodłączny element każdego nauczyciela i terapeuty. Zwróć na to szczególną uwagę, dopierając pakiet multimedialny. 

Wybierz pakiety multimedialne marki Eduterapeutica lux

Wybierając pakiety multimedialne Eduterapeutica lux, możesz skorzystać z wielu dostępnych w branży edukacyjnej dofinansowań. Nie musisz podejmować tej decyzji samodzielnie – porozmawiaj z dyrektorem placówki, w której pracujesz. Przedstaw jemu zalety takiego rozwiązania do pracy z dziećmi o szczególnych potrzebach edukacyjnych. Oferta marki Eduterapeutica lux jest naprawdę bardzo szeroka i zawiera wszystkie wyżej opisane zalety. Zestaw terapeutyczny możesz skomponować samodzielnie lub korzystając z naszej pomocy, kontaktując się z nami telefonicznie lub mailowo. Pamiętaj, że udzielamy licencji otwartej bezterminowej na każdym urządzeniu dla wszystkich! 

Eduterapeutica lux to MAŁE KROKI i WIELKIE REZULTATY. Jesteśmy dla Was i dla Waszych podopiecznych na każdym etapie ich rozwoju. Odpowiadamy na indywidualne potrzeby uczniów! Dołącz do naszej ekipy Terapeuciaków i zacznij komponować swój zestaw multimediów i materiałów dydaktycznych. 

Powiązane posty

Udostępnij tę treść