Zmień filament PLA na Premium, a uczniowie w klasie będą bardziej Active!

Zmień filament PLA na Premium, a uczniowie w klasie będą bardziej Active!

Kategorie : Druk 3D

W krainie edukacji, gdzie nauka i wyobraźnia łączą się w nieustannej eksplozji pomysłów, nie ma miejsca na nijakie materiały do druku 3D. Właśnie dlatego tak ważny jest wybór odpowiednich materiałów eksploatacyjnych, jakim są filamenty. Drodzy nauczyciele, szanowni dyrektorzy szkół, pragnę Wam przedstawić filamenty, które zrewolucjonizują Wasze spojrzenie na świat druku 3D − czyli filamenty marki Banach 3D, filamenty, które są stworzone dla edukacji.

Jeśli jesteś nauczycielem, dyrektorem szkoły lub osobą związaną z edukacją, prawdopodobnie masz świadomość, jak wiele korzyści przynosi drukowanie 3D w procesie nauki. Dzięki drukowaniu 3D uczniowie mogą w praktyce zobaczyć, jak działają różne mechanizmy, jakie są relacje między różnymi elementami, a także mają możliwość zaprojektować i stworzyć własne modele. Drukowanie 3D to także doskonałe narzędzie do kreatywnego myślenia i rozwijania umiejętności rozwiązywania problemów.

Czym jest filament i jakie są jego rodzaje?

Zacznijmy od wiedzy o podstawowym materiale, z którego są wytworzone filamenty Banach 3D – PLA. Polilaktyd, czyli PLA, to biodegradowalny, przyjazny dla środowiska polimer, produkowany z surowców odnawialnych, takich jak kukurydza czy trzcina cukrowa. Filamenty PLA doskonale sprawdzają się w edukacji, gdyż są łatwe w użyciu, a ich drukowanie przebiega przy niskich temperaturach, co pozwala uniknąć toksycznych oparów. Standardowe filamenty PLA występują w różnorodnej palecie kolorów, jednak to nie wszystko! Asami w rękawie są filamenty Premium oraz Active. W serii Premium znajdziemy filamenty imitujące złoto, srebro i brąz, które dodają wydrukom 3D blasku, a także wyjątkowej gładkości w dotyku.

Dlaczego PLA?

PLA to jeden z najpopularniejszych i najprostszych materiałów do drukowania 3D. Filamenty te okazują się łatwe w druku i odznaczają się dużą sztywnością, a także niską tendencją do skurczu. Dodatkowo, są biodegradowalne i przyjazne dla środowiska. Łatwość użytkowania, w przeciwieństwie do konkurencyjnego filamentu ABS, który wymaga odpowiedniej stałej temperatury druku oraz najlepiej odciągu powietrza, sprawia, że PLA są popularnym wyborem wśród użytkowników drukarek 3D. Były zalety, muszą być też wady filamentów PLA – jedną z nich jest na pewno nietrwałość na wysokie temperatury po wydruku. Przez to należy rozumieć przede wszystkim to, iż takich wydruków nie można wystawiać na działanie wysokiej temperatury i nasłonecznienia. Czyli hipotetycznie, jeżeli wydrukujemy filamentem PLA domek dla ptaków i wystawimy go na zewnątrz w upalny letni dzień, wydruk się odkształci.

Jeden filament − dwa typy urządzeń

Filament dla drukarki 3D jest też materiałem budulcowym w długopisach 3D. Nie ma najmniejszego problemu, aby ten sam filament wykorzystywać w długopisach 3D. Jeżeli jeszcze ich w szkole nie mamy, to najwyższy czas je kupić. Jeżeli już są – to trzeba zacząć je używać!

Długopisy 3D z filamentami Banach 3D wzbogacają proces nauczania, oferując uczniom możliwość eksperymentowania i twórczego wyrażania się w trakcie lekcji. Dzięki różnorodnym właściwościom filamentów Banach 3D uczniowie mogą uczyć się, bawiąc się jednocześnie kolorami, fakturami i właściwościami materiałów. Długopisy 3D mogą być wykorzystywane na lekcjach plastyki, matematyki czy nauk przyrodniczych, wprowadzając element praktyczny do nauki teoretycznej.

Długopisy 3D idealne w pracy z uczniami ze SPE

Długopisy 3D to innowacyjne narzędzie, które znalazło szerokie zastosowanie w edukacji, również dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Bardzo obrazowo pokazano to w badaniach naukowych przeprowadzonych przez Smith i współpracowników (2017) oraz Chang i Lee (2019), które wykazały, że długopisy 3D przyczyniają się do rozwoju umiejętności manualnych, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz kreatywności dzieci ze SPE. Zastosowanie filamentów, które reagują na ciepło, może być ciekawym narzędziem terapeutycznym, ponieważ zachęca dzieci do dotykania i manipulowania materiałem, co w konsekwencji wspomaga rozwój motoryki małej.

Bawmy się kolorami, eksperymentujmy!

Zaangażowanie uczniów i ekscytacja wydrukami ucichnie tak samo szybko, jak przyszła, jeżeli wydruki będą monotonne. Dziś pierwsza wydrukowana sowa czy Koloseum wprawią w ekscytację nauczycieli, uczniów, dyrekcję i rodziców. Piękne Koloseum z czerwonego filamentu będzie atrakcyjne przez krótką chwilę, trochę dłuższą niż jego wydruk. Jutro wydrukowane z tego samego filamentu rzymskie monety wywołają jeszcze krótszy efekt „WOW”. Pojutrze rzeźba lub kolumna rzymska będzie znów kawałkiem plastiku wydrukowanym czerwonym filamentem. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o pełnię kolorów filamentu. To tak, jakbyśmy jeździli tylko czerwonymi samochodami po ulicach, a nagle, gdy przejedzie auto w innym kolorze, wzbudzi zazdrość i wywoła efekt „WOW”. Dlatego też oprócz dokupienia innych kolorów rekomenduję filamenty z linii Banach 3D Premium, imitujące szlachetne metale. Mogą być wykorzystane podczas lekcji historii czy geografii, inspirując uczniów do odtwarzania dzieł sztuki, relikwii czy nawet monet z dawnych epok. Tego rodzaju ćwiczenia potrafią zachęcić dzieci do poszukiwania wiedzy na temat historii i kultury, jednocześnie angażując ich w twórczy proces. Możemy je również wykorzystać do tworzenia nagród na wewnątrzszkolnych konkursach, których nie jest mało – dziś statuetka super nauczyciela, dodatek do dyplomu za wygranie konkursu ortograficznego w postaci złotego, srebrnego czy brązowego pióra stanie się dodatkową atrakcją, a jeżeli zostanie zaprojektowane od uczniów dla uczniów, spowoduje, iż emocji i radości będzie jeszcze więcej. 

Dziś w polskiej szkole potrzebujemy kreatywności, emocji, energii i niekonwencjonalnych pomysłów. Ja, pisząc ten artykuł, mam w głowie wygląd statuetki szkolnego mistrza ortografii w postaci złotego pióra stojącego na piedestale. To tylko moja koncepcja, być może Wasi uczniowie będą mieli przed oczami tekst wypisany w nieuszeregowany sposób, symbolizujący bogactwo języka polskiego, czyli „Zażółć gęślą jaźń” lub panagramu, który przygotowałem z okazji Dnia Języka Polskiego i który możecie znaleźć pod tym adresem: https://www.thingiverse.com/thing:5866230 

A teraz czas na filamenty z serii Active, które reagują na ciepło! Potarcie wydruku wystarczy, by zmienił swoje barwy, co daje uczniom mnóstwo radości, a nauczycielom niezliczone możliwości dydaktyczne. Wyobraźmy sobie lekcję fizyki, na której wyjaśniamy budowę silnika samochodowego, w której to w wydrukowanym przekroju pokazujemy komorę spalania, oznaczając ją przez potarcie, gdzie i jak rozchodzą się temperatury. 

Zastosowanie wydruków 3D

Przejdźmy do konkretów, gdzie, w jaki sposób i kiedy możemy wykorzystywać różne rodzaje filamentów. Wydruki 3D znajdują zastosowanie podczas nauczania wielu przedmiotów, takich jak geografia, matematyka, chemia, fizyka i biologia. Na lekcjach biologii czy geografii druk 3D może pomóc wizualizować skomplikowane struktury, takie jak modele komórek, organów czy warstw geologicznych. Drukowane obiekty pomagają uczniom lepiej zrozumieć zjawiska, które są trudne do przekazania za pomocą słów czy ilustracji. Wyobraźmy sobie standardowy przekrój wulkanu, w którym to warstwa lawy jest wydrukowana filamentem Active reagującym na potarcie. Uczniowie za pomocą doświadczenia mogą uczyć się na żywym przykładzie. Niech nauczanie znów stanie się przygodą i zabawą! Sprawmy, aby w naszych klasach ponownie zagościła ciekawość, a nie tylko realizacja podstawy programowej.

W ramach lekcji historii można wykorzystać filamenty Banach 3D do wydrukowania replik historycznych przedmiotów, takich jak miecze, hełmy czy zbroje. Filamenty imitujące złoto lub srebro są idealne do wydrukowania ozdób, które były popularne w okresach, o których uczniowie będą się uczyć. Takie lekcje okażą się z pewnością bardziej interesujące dla uczniów, a dzięki wykorzystaniu technologii 3D będą oni mogli bliżej poznać historię. Te modele nie tylko posłużą do wykorzystania na lekcji historii, pamiętajmy, iż z historią powiązany jest język polski, który też pokazuje zmiany naszego języka i różne epoki na przestrzeni wieków. Jeżeli dziś będziemy wystawiali Antygonę Sofoklesa, to najmniejszym problemem będzie wydrukowanie rekwizytów potrzebnych do realizacji przedstawienia właśnie na drukarce 3D. Nauczyciele informatyki na swoich lekcjach służą pomocą przy przygotowaniu plakatu w darmowym narzędziu, jakim jest Canva, lub przy stworzeniu filmu poklatkowego, który będzie zapowiedzią szkolnego przedstawienia. Pamiętajmy – edukacja to współpraca, nowoczesna edukacja to międzyprzedmiotowe działania organizujące i skupiające kilku nauczycieli i kilka specjalności. 

Dziś w życiu codziennym musimy znać się na co najmniej kilku dziedzinach. Nie możemy być dobrzy lub bardzo dobrzy tylko w jednej z nich. Obecnie nawet nauczyciel religii potrzebuje wsparcia, jakim jest internet czy nowoczesna technologia. Dziś socjolog czy psycholog korzysta ze wsparcia sztucznej inteligencji, która analizuje za niego testy osobowościowe, choć często o tym zapewne nie wie lub nie zdaje sobie z tego sprawy. Dziś działania międzyprzedmiotowe to codzienność, z którą chcąc nie chcąc, musimy się zmierzyć.

Na matematyce i fizyce druk 3D sprawdzi się jako narzędzie do nauki geometrii przestrzennej, układów współrzędnych czy badania różnych struktur i kształtów. Uczniowie mogą na przykład samodzielnie projektować i drukować swoje bryły geometryczne czy modele 3D ilustrujące różne prawa fizyki.

Pomysły do ramek lub tabelki z ikonografią

Lekcja biologii: Wykorzystajcie filamenty Active do drukowania modeli 3D układów organizmów, takich jak układ pokarmowy czy krwionośny. Uczniowie będą mogli obserwować zmiany kolorów w miejscach, gdzie temperatura wzrasta, co może być użyte jako analogia do procesów zachodzących w organizmach żywych.

Lekcja historii: Drukujcie trójwymiarowe repliki zabytkowych przedmiotów czy artefaktów z wykorzystaniem filamentów Premium. Na przykład, drukujcie starożytne monety, naczynia czy elementy zbroi, aby uczniowie mogli lepiej zrozumieć historię i kulturę minionych epok.

Lekcja matematyki: Stwórzcie różne bryły geometryczne, korzystając z filamentów Active. Uczniowie będą mogli doświadczyć kształtów i ich cech na własne oczy, a także zaobserwować zmianę kolorów pod wpływem ciepła dłoni, co wniesie do nauki element zabawy.

Lekcja plastyki: Wykorzystajcie filament imitujący marmur lub kamień, aby stworzyć rzeźby czy inne dzieła sztuki. Uczniowie będą mogli odtwarzać dzieła znanych artystów oraz uczyć się o różnych technikach rzeźbiarskich.

Lekcja fizyki: Drukujcie modele 3D, które pomogą uczniom zrozumieć zasady działania różnych maszyn czy układów mechanicznych. Filamenty Active mogą być wykorzystane do zilustrowania przewodnictwa cieplnego czy innych zjawisk termodynamicznych.

Lekcja chemii: Drukujcie modele 3D cząsteczek chemicznych oraz struktur krystalicznych z wykorzystaniem filamentów Active. Uczniowie będą mogli zobaczyć na własne oczy, jak wyglądają poszczególne substancje i jak zmieniają się pod wpływem różnych czynnikó

Konkluzja

Wydruki 3D z filamentów marki Banach 3D to doskonałe narzędzie dydaktyczne dla nauczycieli. Filamenty z serii Premium i Active pozwalają na wydrukowanie elementów charakteryzujących się połyskiem, gładkością i efektem 3D, co przyciąga uwagę uczniów i poprawia ich zainteresowanie przedmiotem. Filamenty PLA są przyjazne dla środowiska, a ich wydruki odporne i trwałe. Producent Banach 3D oferuje szeroki wybór kolorów i wzorów, co pozwala na jeszcze większą kreatywność i różnorodność w tworzeniu wydruków 3D. Zakup filamentów Banach 3D to inwestycja, która z pewnością przyniesie wiele korzyści w procesie nauczania, a oprócz tego filamenty te są produktem najwyższej jakości, co gwarantuje komfort, bezpieczeństwo i spokój w pracy. A na tym chyba nam − jako nauczycielom − i Państwu − jako dyrektorom − zależy najbardziej.

___________________________________

Autor: Łukasz Gierek

Powiązane posty

Udostępnij tę treść