Zaangażowanie uczniów i ekscytacja wydrukami ucichnie tak samo szybko, jak przyszła, jeżeli wydruki będą monotonne. Dziś pierwsza wydrukowana sowa czy Koloseum wprawią w ekscytację nauczycieli, uczniów, dyrekcję i rodziców. Piękne Koloseum z czerwonego filamentu będzie atrakcyjne przez krótką chwilę, trochę dłuższą niż jego wydruk. Jutro wydrukowane z tego samego filamentu rzymskie monety wywołają jeszcze krótszy efekt „WOW”. Pojutrze rzeźba lub kolumna rzymska będzie znów kawałkiem plastiku wydrukowanym czerwonym filamentem. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o pełnię kolorów filamentu. To tak, jakbyśmy jeździli tylko czerwonymi samochodami po ulicach, a nagle, gdy przejedzie auto w innym kolorze, wzbudzi zazdrość i wywoła efekt „WOW”. Dlatego też oprócz dokupienia innych kolorów rekomenduję filamenty z linii Banach 3D Premium, imitujące szlachetne metale. Mogą być wykorzystane podczas lekcji historii czy geografii, inspirując uczniów do odtwarzania dzieł sztuki, relikwii czy nawet monet z dawnych epok. Tego rodzaju ćwiczenia potrafią zachęcić dzieci do poszukiwania wiedzy na temat historii i kultury, jednocześnie angażując ich w twórczy proces. Możemy je również wykorzystać do tworzenia nagród na wewnątrzszkolnych konkursach, których nie jest mało – dziś statuetka super nauczyciela, dodatek do dyplomu za wygranie konkursu ortograficznego w postaci złotego, srebrnego czy brązowego pióra stanie się dodatkową atrakcją, a jeżeli zostanie zaprojektowane od uczniów dla uczniów, spowoduje, iż emocji i radości będzie jeszcze więcej.
Dziś w polskiej szkole potrzebujemy kreatywności, emocji, energii i niekonwencjonalnych pomysłów. Ja, pisząc ten artykuł, mam w głowie wygląd statuetki szkolnego mistrza ortografii w postaci złotego pióra stojącego na piedestale. To tylko moja koncepcja, być może Wasi uczniowie będą mieli przed oczami tekst wypisany w nieuszeregowany sposób, symbolizujący bogactwo języka polskiego, czyli „Zażółć gęślą jaźń” lub panagramu, który przygotowałem z okazji Dnia Języka Polskiego i który możecie znaleźć pod tym adresem: https://www.thingiverse.com/thing:5866230
A teraz czas na filamenty z serii Active, które reagują na ciepło! Potarcie wydruku wystarczy, by zmienił swoje barwy, co daje uczniom mnóstwo radości, a nauczycielom niezliczone możliwości dydaktyczne. Wyobraźmy sobie lekcję fizyki, na której wyjaśniamy budowę silnika samochodowego, w której to w wydrukowanym przekroju pokazujemy komorę spalania, oznaczając ją przez potarcie, gdzie i jak rozchodzą się temperatury.