Czym jest motoryka mała? Zaburzenia, objawy i ćwiczenia rozwijające

Czym jest motoryka mała? Zaburzenia, objawy i ćwiczenia rozwijające

Motoryka mała jest niezwykle istotnym obszarem rozwoju motorycznego, który odgrywa kluczową rolę w codziennych aktywnościach życia codziennego. Stanowi ona zbiór umiejętności związanych z precyzyjnymi ruchami palców, dłoni oraz nadgarstków, niezbędnych do wykonywania złożonych zadań manipulacyjnych. Od pisania i rysowania po używanie sztućców czy przyciskanie guzików – motoryka mała umożliwia nam wykonywanie wielu czynności na co dzień.

Motoryka mała - co to dokładnie jest?

Motoryka mała odnosi się do zdolności kontrolowania ruchów palców, dłoni i nadgarstków w celu wykonywania precyzyjnych działań. Obejmuje to:

 • Manipulację przedmiotami – umiejętność chwytania, trzymania i poruszania przedmiotami za pomocą palców i dłoni.
 • Pisanie i rysowanie – zdolność do kontrolowania ruchów pisarskich i rysunkowych w celu tworzenia liter, cyfr, rysunków i innych form przekazu graficznego.
 • Używanie narzędzi – zdolność do obsługi narzędzi, takich jak długopisy, ołówki, nożyczki czy inne przedmioty wymagające precyzyjnych ruchów.
 • Precyzyjne ruchy manipulacyjne – umiejętność wykonywania drobnych, skomplikowanych ruchów, takich jak wiązanie sznurówek, przyciskanie guzików, układanie puzzli czy tworzenie modeli.

Zaburzenia motoryki małej

Zaburzenia motoryki małej są zjawiskiem występującym u niektórych osób, które manifestuje się trudnościami w wykonywaniu precyzyjnych ruchów oraz koordynacji ruchowej, zarówno w zakresie manipulacji drobnymi przedmiotami, jak i w zakresie ogólnych ruchów całego ciała. Te zaburzenia mogą mieć różne podłoże, od genetycznych uwarunkowań po problemy neurologiczne czy środowiskowe czynniki wpływające na rozwój motoryczny. Skutki takich zaburzeń mogą być różnorodne i wpływać na codzienne funkcjonowanie jednostki w obszarze nauki czy wykonywania codziennych czynności. W związku z tym, istotne jest rozpoznawanie i diagnozowanie tych zaburzeń, aby zapewnić odpowiednie wsparcie i interwencje mające na celu poprawę jakości życia osób dotkniętych tym problemem.

Zaburzenia motoryki małej – objawy

Jednym z najczęstszych objawów zaburzeń motoryki małej jest niemożność płynnego i czytelnego pisania oraz rysowania. Osoby dotknięte tym problemem mogą mieć trudności z kontrolowaniem ruchów ręki i palców, co prowadzi do tworzenia niestarannych linii i niewyraźnych liter czy obrazków. Zaburzenia motoryki małej mogą sprawiać trudności w trzymaniu, manipulowaniu i poruszaniu się drobnymi przedmiotami, takimi jak długopisy, ołówki czy monety. Osoba dotknięta tym problemem może mieć problemy z chwytaniem, przekładaniem lub układaniem tych przedmiotów. Zaburzenia motoryki małej mogą objawiać się również w postaci niezdarności ruchów palców i dłoni, co utrudnia wykonywanie precyzyjnych działań, takich jak wiązanie sznurówek, przyciskanie guzików czy składanie drobnych konstrukcji. Osoby z zaburzeniami motoryki małej mogą mieć też trudności w wykonywaniu zadań manualnych, takich jak składanie puzzli, konstruowanie modeli czy korzystanie z narzędzi, co może prowadzić do frustracji i obniżenia pewności siebie.

Ćwiczenia usprawniające motorykę małą

Regularne wykonywanie ćwiczeń usprawniających motorykę małą może być niezwykle pomocne w poprawie precyzji ruchów i umiejętności manipulacyjnych.

Ćwiczenia manipulacyjne

Ćwiczenia manipulacyjne mają na celu rozwijanie umiejętności chwytania, trzymania i poruszania się przedmiotami za pomocą palców i dłoni.

 • Ugniatanie plasteliny – dziecko może ugniatać, formować i modelować plastelinę, co wspiera rozwój siły i precyzji ruchów rąk.
 • Sortowanie przedmiotów – poproś dziecko o sortowanie różnych przedmiotów według koloru, kształtu czy rozmiaru za pomocą palców.
 • Budowanie z klocków – klocki mogą być doskonałym narzędziem do rozwijania motoryki małej poprzez budowanie i ich układanie.

Ćwiczenia grafomotoryczne

Ćwiczenia grafomotoryczne mają na celu rozwijanie koordynacji ręka-oko oraz umiejętności pisania. Są to m.in.:

 • Śledzenie linii – narysuj różne linie (proste, faliste, łamane) i poproś dziecko, aby śledziło je palcem lub ołówkiem.
 • Rysowanie kształtów – zaproponuj dziecku rysowanie różnych kształtów, takich jak koła, kwadraty, trójkąty.
 • Łączenie punktów – stwórz obrazki składające się z punktów, które dziecko ma połączyć w odpowiedniej kolejności.

Ćwiczenia sensoryczne

Ćwiczenia sensoryczne angażują zmysły i pomagają rozwijać precyzyjne ruchy poprzez manipulację różnymi teksturami i materiałami.

 • Zabawy z piaskiem, ryżem lub kaszą – dziecko może szukać ukrytych przedmiotów w sypkich materiałach, przesiewać je przez sitko lub przelewać z jednego naczynia do drugiego.
 • Zabawy z wodą – manipulowanie wodą za pomocą rąk i różnych narzędzi (np. łyżki, lejki) rozwija umiejętności manipulacyjne.
 • Zabawy z materiałami o różnych fakturach – dziecko może dotykać, układać i eksplorować materiały o różnych fakturach, takie jak futerko, gąbka, czy folia bąbelkowa.

Rozwiązania rozwijające motorykę małą

Długopis 3D to innowacyjne rozwiązanie, które nie tylko zapewnia rozrywkę, ale także wspiera rozwój motoryki małej, również u dzieci. Dzięki swojej specjalnej konstrukcji i możliwości tworzenia trójwymiarowych rysunków, długopis 3D angażuje precyzyjne ruchy palców, dłoni i nadgarstków, co może mieć pozytywny wpływ na umiejętności manipulacyjne. Korzystanie z długopisu 3D wymaga precyzyjnych ruchów rąk, palców i nadgarstków. Manipulacja długopisem w trakcie tworzenia trójwymiarowych rysunków pomaga rozwijać kontrolę nad ruchami rąk i palców. Rysowanie trójwymiarowych struktur wymaga skoordynowanego działania rąk i oczu. Ćwiczenie tej umiejętności jest kluczowe dla poprawy precyzji ruchów oraz zdolności percepcji wzrokowej. Długopis 3D stymuluje też kreatywność i wyobraźnię poprzez możliwość tworzenia trójwymiarowych rysunków i konstrukcji. Dzieci mogą eksperymentować z różnymi kształtami i formami, co rozwija ich zdolności twórcze.

Powiązane posty

Udostępnij tę treść