Jak działa drukarka 3D?

Jak działa drukarka 3D?

Kategorie : Druk 3D

Drukarki 3D to nowoczesne urządzenia, które pozwalają szybko i łatwo stworzyć wybrane modele w wersji przestrzennej. Technologia ta jest znana od wielu lat i cieszy się coraz to większą popularnością i zainteresowaniem. Z możliwości drukarek 3D można korzystać na wielu płaszczyznach, a w szczególności w tych związanych z edukacją, samorozwojem czy ciekawą formą spędzania wolnego czasu. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat działania tego typu urządzeń. 

Czym jest drukarka 3D?

Drukowanie 3D to technologia, która umożliwia szybkie wykonanie wybranych obiektów trójwymiarowych ze stopionego plastiku lub metalu. Filament do drukarki 3D zależny jest od rodzaju sprzętu. Aby wykonać kompletny model, nie trzeba posiadać żadnych dodatkowych sprzętów. 

Chcąc wskazać jak działa drukarka 3D warto zaznaczyć, że w zdecydowanej większości modeli, w pierwszej kolejności trzeba przygotować projekt, a później wybrany materiał nakłada się stopniowo warstwa po warstwie i w między czasie jest utwardzany za pomocą lampy UV lub specjalnego spoiwa. Jeśli chodzi o projekty potrzebne do wykonania danego modelu, muszą być one wcześniej dokładnie przygotowane. Zależnie od tego jakie rodzaje drukarek 3D przygotować trzeba pliki projektowe lub pliki CAD. Po wczytaniu pliku drukarka tworzy wybrane obiekty i przekształca plik w trójwymiarową makietę. Drukarki 3D można połączyć z komputerem za pomocą standardowych przewodów. 

Typy druku przestrzennego

Aktualnie na rynku dostępne są trzy typu druku przestrzennego, na które można się zdecydować. Pierwszy z nich to druk FDM, czyli technologia, która opiera się na topieniu danego materiału i osadzaniu go w wybranych miejscach. Jest ona stosowana w większości drukarek 3D przeznaczonych do użytku komercyjnego. W tego typu technologii duże znaczenie ma grubość dyszy. Od niej zależy to jaka będzie jakość wydruku. Sam materiał nanosi się na płaską powierzchnię warstwa po warstwie. 

Kolejnym rozwiązaniem jest druk SLA, czyli wykorzystywanie specjalnej żywicy, która jest światłoczuła, W tym celu wykorzystuje się wiązki lasera. Jest to rozwiązanie szczególnie popularne w przemyśle medycznym, motoryzacyjnym i jubilerskim. Warto zaznaczyć, że aby móc drukować za pomocą tej techniki, drukarka musi posiadać specjalną wanienkę, którą wypełni się żywicą, a później zanurzy się w niej panel. Po kolei następne warstwy zostają dołączone do wydruku. 

Trzeci wariant to druk SLS, polegający na spiekaniu polimerowych proszków wiązkami lasera. Cała procedura jest bardzo prosta, wiązki lasera wytapiają odpowiednie kształty warstwa po warstwie. Nowo nałożony proszek łączy się z poprzednimi warstwami tworząc spójny model. 

Materiały do drukowania 3D

Jak wspomniano wcześniej budowa drukarki 3d zależy od rodzaju. Jednak kolejną kwestią, która różni od siebie poszczególne modele są materiały do drukarek 3d. Współcześnie za pomocą tego typu sprzętów można wydrukować praktycznie wszystko. Drukuje się m.in. różne części do pojazdów i maszyn, protezy, a także inne sprzęty medyczne. Druk 3D uchodzi za jedną z najtańszych i najszybszych technik produkcji. Do tworzenia modeli głównie stosuje się PLA, czyli materiał biodegradowalny, a także nieco trwalsze materiały ABS, które charakteryzują się wyższą temperaturą topnienia. Wszystkie materiały zwykle sprzedawane są w formie żyłek nawiniętych na szpulki o średnicy od 1,5 do 3 mm. 

Do czego wykorzystywane
są drukarki 3D?

Drukarki 3D można wykorzystać do najróżniejszych celów, dzięki dużej różnorodności drukarek, a także materiałów wykorzystywanych do druku oraz z uwagi na rozwijającą się technologie, można tworzyć naprawdę szczegółowe modele dobrej jakości. Wykonane prace nie tylko prezentują się estetycznie, ale przede wszystkim mogą na przykład pełnić funkcje edukacyjną, rozrywkową czy nawet dekoracyjną. Każdy może zdecydować się na zakup drukarki 3D, aby w zaciszu swojego domu stworzyć wybrane projekty. Ceny najprostszych modeli nie przekraczają 1000 zł. Jednak są to drukarki posiadające jedynie podstawowe funkcje. Sprzęty oferujące druki lepszej jakości kosztują około 2 - 3 tysięcy. Pracują one bardzo wydajnie i pozwalają wykonać naprawdę precyzyjne druki. Drukarki 3D w pełni profesjonalne, używane w przemyśle kosztują nawet ponad 10 000 zł. 

Długopisy 3D

Mówiąc o drukarkach 3D nie można nie wspomnieć o specjalnych długopisach 3D, które są ich bardzo uproszczonymi wersjami. Zwykle wykorzystuje się je do zabawy lub prac kreatywnych - nie pozwalają osiągnąć zbyt profesjonalnego efektu. Długopis wystarczy napełnić wybranym filamentem i rysować nim w przestrzeni niczym zwyczajną kredką. W ten sposób każdy może stworzyć proste i bardzo ciekawe modele. 

Jak widać drukarki 3D to bardzo ciekawe urządzenia z dużym potencjałem. Za ich pomocą można stworzyć naprawdę ciekawe modele i projektu, bardziej lub mniej szczegółowe. W przemyśle drukarki już od wielu lat wykorzystywane są w różnych branżach w zastępstwie wielu skomplikowanych i drogich urządzeń produkcyjnych. Jeśli temat wydaje się interesujący lub właśnie wpadłeś na ciekawy pomysł z zastosowaniem drukarek lub długopisów 3D dla Ciebie zachęcamy do kontaktu! Chętnie udzielimy wskazówek związanych z najnowocześniejszym drukiem 3D. 

Powiązane posty

Udostępnij tę treść