Aktualnie na rynku dostępne są trzy typu druku przestrzennego, na które można się zdecydować. Pierwszy z nich to druk FDM, czyli technologia, która opiera się na topieniu danego materiału i osadzaniu go w wybranych miejscach. Jest ona stosowana w większości drukarek 3D przeznaczonych do użytku komercyjnego. W tego typu technologii duże znaczenie ma grubość dyszy. Od niej zależy to jaka będzie jakość wydruku. Sam materiał nanosi się na płaską powierzchnię warstwa po warstwie.
Kolejnym rozwiązaniem jest druk SLA, czyli wykorzystywanie specjalnej żywicy, która jest światłoczuła, W tym celu wykorzystuje się wiązki lasera. Jest to rozwiązanie szczególnie popularne w przemyśle medycznym, motoryzacyjnym i jubilerskim. Warto zaznaczyć, że aby móc drukować za pomocą tej techniki, drukarka musi posiadać specjalną wanienkę, którą wypełni się żywicą, a później zanurzy się w niej panel. Po kolei następne warstwy zostają dołączone do wydruku.
Trzeci wariant to druk SLS, polegający na spiekaniu polimerowych proszków wiązkami lasera. Cała procedura jest bardzo prosta, wiązki lasera wytapiają odpowiednie kształty warstwa po warstwie. Nowo nałożony proszek łączy się z poprzednimi warstwami tworząc spójny model.