Aby przygotować plik do druku 3D, możemy go pobrać z internetu, pozyskać skanerem 3D lub wymodelować samodzielnie. W naszych projektach używamy darmowego i bardzo dobrego programu BLENDER, który bardzo polecam, a który poza stworzeniem modeli do druku 3D można użyć do animacji czy wirtualnej rzeczywistości.
Gdy mamy już pobrany czy narysowany model 3D, musimy przygotować go do druku. Pierwsza sprawa, na jaką należy zwrócić uwagę, to jakim programem dla danej drukarki możemy przygotować taki plik, czy jest on łatwy w obsłudze, czy darmowy, na jakich systemach działa itp. W przypadku posiadanie EkoSystemu Banach 3D będzie to program Cura lub autorski slicera stworzony dla drukarek Banach 3D. Oba są bardzo proste i intuicyjne w obsłudze. Następnie sprawdźmy sposób kalibracji stołu. Podczas przemieszczania drukarki czy zdejmowania wydruków poziom stołu może się zmienić. Dlatego kalibracja powinna być prosta. Zwróćmy też uwagę na to, by drukarka miała podgrzewany stół. W takiej drukarce modele podczas wydruku lepiej trzymają się stołu, a po ostygnięciu bezproblemowo można je usunąć.
Możliwość zatrzymania wydruku i wymiany filamentu jest też bardzo przydatną funkcją. Ważną sprawą jest dostęp do serwisu i odpowiedni system wsparcia, a nawet wstępnych szkoleń. EkoSystem Banach 3D oferuje dla szkół szeroki zakres wsparcia dla nauczycieli zarówno dydaktycznego, jak i serwisowego, od poziomu podstawowego aż do zaawansowanego. Daje on też szkole pięcioletnie wsparcie niezależnie od posiadanej drukarki. EkoSystem zaleca stosowanie drukarki Banach 3D, ale nie jest to wymóg przy korzystaniu z systemu. Pięcioletnie wsparcie szkół EkoSystem Banach 3 D można spokojnie zastosować do takich drukarek, jak: Banach, Makerbot, Ultimaker, Prusa, Ender, Anycubic, XYZ (Vinci), Dremel, FlashForge, Zortrax, Skriware, BIQU.