Zabawy dywanowe – propozycje gier dla dzieci ze Szczególnymi Potrzebami Edukacyj

Zabawy dywanowe – propozycje gier dla dzieci ze Szczególnymi Potrzebami Edukacyj

Wszyscy rodzice chcą, by ich pociechy rosły zdrowo i rozwijały się prawidłowo. Niestety w dzisiejszych czasach wiele z dzieci ma zdiagnozowane różne schorzenia. Te utrudniają im przyswajanie wiedzy w normalnym tempie, czy prawidłowy rozwój ruchowy. Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (SPE) potrzebują specyficznej pomocy ze strony pedagogów. Szczególnie jest to ważne w pierwszych latach życia, a więc w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Specjalny program edukacyjny, a także zabawy dla przedszkolaków na dywanie pozwalają im lepiej się rozwijać. 

Jak pracować z dziećmi ze SPE?

Dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi wymagają nieco innej opieki pedagogicznej i psychologicznej. Nauczyciele powinni być przygotowani do pracy z takimi uczniami. Nie tylko wykształcenie w tym kierunku jest ważne, ale też doświadczenie w pracy z dziećmi ze SPE. Dużo łatwiej pracuje się przy pomocy odpowiednio przygotowanych materiałów dydaktycznych. Dzieci z zaburzeniami dużo szybciej przyswajają wiedzę, jeśli mają do dyspozycji specjalne karty do gry i nauki, a także sensoryczne memory 3D. Wydawnictwa Ei System posiadają szereg materiałów i pomocy dydaktycznych, które pomagają zintegrować dzieci i pokazać im, że nauka może być zabawą. Zestawy różnorodnych materiałów zostały przygotowane specjalnie do pracy z dziećmi chorującymi na autyzm, ADHD, ASD i innymi niepełnosprawnościami intelektualnymi. Dzięki temu grono pedagogiczne może znacznie lepiej przygotować się do zajęć i zaktywizować dzieciaki do pracy. 

Zabawy dywanowe w przedszkolu

Jedną z form pracy z dziećmi ze SPE są zabawy dywanowe. Dzięki takim zabawom dzieciaki dużo łatwiej integrują się z innymi przedszkolakami, a przy okazji uczą i bawią. Zabawa wszystkim dzieciom kojarzy się z czymś przyjemnym. Dzięki zabawie można też nauczyć dzieciaki ze SPE, jak spędzać czas i współpracować z rówieśnikami. W zależności od rodzaju gry najmłodsi uczą się logicznego myślenia i cierpliwości. Przy okazji różnych zabaw mogą dużo lepiej radzić sobie z emocjami. To szczególnie ważne w przypadku dzieci z ADHD i ze spektrum autyzmu. Zabawy dywanowe w przedszkolu kształcą i rozwijają nie tylko dzieci ze SPE, ale także wszystkie młode istoty, które w tym wieku są naładowane energią i ciekawe wszystkiego. 

Przykłady zabaw na dywanie dla dzieci w wieku przedszkolnym

W przedszkolu, do których chodzą dzieci ze SPE, powinny być specjalnie przygotowane zabawy stworzone z myślą o dzieciach z zaburzeniami. Oto trzy przykłady, które mogą odmienić życie najmłodszych i nauczycieli.

Złapmy lwa!

Jest to gra polecana dzieciom ze spektrum autyzmu i ADHD. Pozwala ona na ćwiczenie cierpliwości, koncentracji i pomaga radzić sobie z emocjami. Gra została zaprojektowana i wykonana w taki sposób, aby rozwijać umiejętności dzieci z różnymi zaburzeniami. Wszystkie elementy są tak skonstruowane, aby rozwijały myślenie, motorykę, percepcję wzrokową czy umiejętności językowe.

Musicarium. Folklor tradycyjnie

Zabawy w kole ze śpiewem są doskonałą propozycją dla nauczycieli i dzieciaków w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Gdy tylko dzieci usłyszą muzykę, to od razu zaczynają nucić, tańczyć, a na ich buziach pojawia się uśmiech. W zestawie Musicarium są odpowiednio dobrane piosenki, a także chusteczki w różnych kolorach i karty do pracy dla nauczycieli i uczniów. Idealny zestaw, aby wspierać rozwój dzieci ze SPE.

Kompetencje emocjonalno-społeczne

Jest to pakiet przeznaczony dla dzieci ze SPE, mającymi trudności z emocjami i koncentracją, w wieku od 4 do 6 lat. Dzięki niemu najmłodsi uczą się między innymi rozpoznawania uczuć i emocji, komunikowania tych emocji czy rozładowywania ich. Pakiet z pewnością uatrakcyjni prowadzone w przedszkolu zajęcia, a także zmotywuje podopiecznych do nauki i pokonywania własnych słabości.

Jak zabawy na dywanie wspierają rozwój dziecka?

Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi wymagają innego podejścia do nauczania. Pedagog powinien w codziennej pracy dysponować odpowiednimi materiałami dydaktycznymi, które pozwalają dzieciakom odpowiednio rozwijać się, panować nad emocjami i radzić sobie ze stresem. Zabawy dla dzieci w przedszkolu na dywanie są jedną z lepszych form zajęć. Zabawy w kole zbierają dzieciaki w jednym miejscu, co ułatwia nauczycielowi kontrolować przebieg gry. Można wykorzystać gotowe gry, które zawierają wszystkie elementy niezbędne do zabawy. Dobrym pomysłem na zabawy dla 5-6 latków w przedszkolu jest też użycie długopisu 3D. Jest to specjalnie przygotowany długopis, który przede wszystkim wspiera sprawności manualne, uczy dokładności i precyzji. To świetny pomysł, aby wzbudzić w młodych osobach wyobraźnię i zmotywować je do tworzenia własnych projektów, a przy tym rozwoju zainteresowań.

Jak pomóc dzieciom ze SPE?

Dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mogą znacznie szybciej przyswajać wiedzę i prawidłowo się rozwijać, jeśli grono pedagogiczne odpowiednio o nie zadba. Dobrze dobrane materiały dydaktyczne, a także zabawy na dywanie ułatwiają dzieciom naukę, uczą cierpliwości, rozwijają ich zdolności motoryczne i ruchowe. Dzięki zabawie można znacznie łatwiej i szybciej zaangażować uczniów do pracy.

Powiązane posty

Udostępnij tę treść